Po udanym debiucie procesorów AMD Ryzen, ogólna ich wydajność w grach stanęła na dość przeciętnym poziomie. Firma zapewniała, że tylko optymalizacja gier pod AMD Ryzen jest wstanie zwiększyć ich wydajność. Zapewne większość uznała to za chwyt marketingowy, jednak rzeczywistość okazuje się być zupełnie inna.

Na wszystko potrzeba czasu. W sieci pojawiła się aktualizacja gry Ashes of the Singularity, która pokazuje jak optymalizacja gier pod AMD Ryzen może i powinna wyglądać. Jeżeli ktoś jest zdziwiony to słusznie – 30 % przyrost “mocy” tylko po optymalizacji daje nadzieje na przyszłość graczom chcącym zakupić nowe CPU AMD.

Porównano dwie wersje gry, 2.10.25624 (bez optymalizacji) oraz 2.10.26118 (po optymalizacji. Na platformę testową składały się między innymi: płyta główna MSI X370 XPower Titanium, procesor AMD Ryzen 7 1700, 16 GB pamięci RAM Corsair Vengeance 3000 MHz, GeForce GTX 1080 FE, dysk SSD Corsair MP500 480GB.

ashes-results-1

To co widać na wykresach po lewej (brak optymalizacji) to wyraźny brak skalowalności wydajności przy zwiększaniu rozdzielczości. W zasadzie największa wydajność osiągana była w rozdzielczości 4K. Logicznie rzecz biorąc im mniejsza rozdzielczość tym większa wydajność. Nic bardziej mylnego. 1080p to druga z testowanych rozdzielczości pod względem wydajności. Najgorzej wypada ona w rozdzielczości 1440p – najmniejsza średnia liczba klatek na sekundę.

Wersja zoptymalizowana (prawa strona) to wykresy, do których przywykli czytelnicy. Im niższa rozdzielczość tym większa wydajność. Różnice nie są może kosmiczne, ale wyraźnie widoczne. Jednak to co rzuca się najbardziej w oczy to słupki o wiele wyższe niż w grupie wykresów z lewej strony. Poniżej znajduje się zestawienie przedstawiające różnice % w średniej liczbie klatek na sekundę pomiędzy obiema wersjami gry.

ashes-results-2W najsłabiej wypadającej rozdzielczości 1440p mamy do czynienia z największym wzrostem wydajności na poziomie ponad 30 %. pozostałe wyniki nie są gorsze i pokazują, że obietnice AMD mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Na deser mały materiał wideo.


ŹRÓDŁOlegitreviews
Poprzedni artykułCI Games pokazuje różne rodzaje broni w Sniper Ghost Warrior 3
Następny artykułBiostar szykuje się do premiery płyty głównej Racing X370GTN