Do naszej redakcji zawitał procesor Intel Core i7-8700. Jednostka miała premierę w październiku 2017 roku. Intel pozostawił niby tą samą podstawkę LGA 1151, aczkolwiek okazuje się ona ciut inna. M.in. zwiększono liczbę pinów VSS i VCC (masa / zasilanie). Tym samym pod nowym gniazdem nie zamontujemy starszej generacji procesorów. A nowych jednostek nie włożymy do starego typu gniazda LGA 1151.

Intel Core i7-8700

Płytka PCB jest bardzo cienka oraz posiada jasnozielony kolor. Na górze mamy zamontowany IHS. Na dole natomiast znajdują piny stykowe.

Oto specyfikacja jednostki:

Specyfikacja Core i7-8700
Nazwa kodowa Coffee Lake
Podstawka LGA 1151
Ilość rdzeni fizycznych / wątków 6 / 12
Zintegrowany układ graficzny UHD Intel 630
Częstotliwość podstawowa 3200 MHz
Taktowanie Turbo Boost 4600 MHz
Współczynnik TDP 65 W

Procesor został wykonany w 14 nm litografii, co powinno się przełożyć na niższe temperatury podczas obciążenia. Pozwoliło to także na zmniejszenie współczynnika TDP oraz zwiększenie zegarów.

Nasza jednostka posiada 6 fizycznych rdzeni, co jest przełomem w tym segmencie. Poprzednia generacja Kaby Lake miała co najwyżej 4 fizyczne rdzenie. Intel postanowił zatem wyjść naprzeciw oczekiwaniom graczy oraz profesjonalistów. Do tej pory, aby uzyskać 6 rdzeni fizycznych, należało zakupić drogą platformę z chipsetem X.

Jeżeli chodzi o tryb Turbo Boost to dla 4 – 6 rdzeni wynosi on 4.3 GHz. Dla trzech rdzeni wynosi 4.4 GHz, a dla dwóch to wartość 4.5 GHz. Natomiast jeden rdzeń może zwiększyć swoje taktowanie do aż 4,6 GHz.

Intel Core i7-8700 - rdzeń

Powierzchnia rdzenia wynosi 149 mm2 i umieszczono na niej aż 1.4 miliarda tranzystorów

Intel Core i7-8700 - rdzeń

Procesor posiada obsługę pamięci DDR4-2666 MHz. Nie można zapomnieć o zwiększeniu pamięci podręcznej wszystkich poziomów: L1 192 kB, L2 1536 kB oraz L3 12288 kB. Taką zmianę powinny odczuć gry komputerowe.

Na koniec warto wspomnieć o dodaniu obsługi większej ilości portów USB 3.1 Gen 1 oraz natywnego wsparcia dla USB 3.1 Gen 2. Nie zmieniła się również konfiguracja pamięci DDR4, PCI-Express 3.0 (x16) czy SATA 6.0 Gb/s.

Ustawienia platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dysk miał ustawiony interfejs AHCI i wpięty był w porty SATA 6 Gb/s. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-8700 PcMod.pl
Płyta główna GIGABYTE Z370N WIFIGigabyte Z370N WIFI Gigabyte logo
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR4-2133 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSegate Barracuda 500 GB PcMod.pl
Obudowa Cougar QBX

Cougar QBX

PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Benchmarki

Blender – Blenchmark

Blender Blenchmark 1.0.7 to benchmark autorstwa Mark aka Dark. Autor przygotował skomplikowaną scenę z samochodem do renderowania. Test można uruchomić na karcie graficznej lub procesorze. W naszych testach wykorzystujemy moc procesora ze wszystkim dostępnymi rdzeniami.

Intel Core i7-8700 - Blender - Blenchmark

AIDA64 – SinJulia

AIDA64 to znana aplikacja do identyfikacji komponentów sprzętowych i oprogramowania zainstalowanego w komputerze. Jest kontynuacją słynnego programu Everest. Wykorzystujemy wersję AIDA64 Engineer w wersji 5.95.4500. Testujemy z wykorzystaniem benchmarku FPU SinJulia. Mierzona jest wydajność operacji zmiennoprzecinkowych rozszerzonej precyzji, przy użyciu obliczeń pojedynczej klatki zmodyfikowanego fraktala „Julia ”. Kod jest napisany w Assemblerze i potrafi wykorzystać wszystkie możliwe rdzenie procesora.

Intel Core i7-8700 - AIDA64 - SinJulia

Cinebench R15

Cinebench R15.038 to oprogramowanie, przeznaczone do testowania wydajności procesora lub karty graficznej. Całość oparta jest na silniku aplikacji do animacji Cinema 4D. W naszych testach badamy wydajność jednego oraz wielu rdzeni.

Cinebench R15.038 i test wydajnościowy jednego rdzenia.

Intel Core i7-8700 - Cinebench R15Drugi test to już wykorzystanie wielu rdzeni. Tutaj zastosowany procesor pokazuje swoje możliwości.Intel Core i7-8700 - Cinebench R15

Handbrake – Tears of Steel

Handbrake to wieloplatformowe narzędzie do konwertowania różnych formatów filmów. Program jest w pełni wolnym oprogramowanie, dostępnym za darmo. Jego zaletami są obsługa wielu rdzeni oraz wsparcie dla 64 bitowych systemów operacyjnych. W naszym teście konwertujemy słynny film Tears of Steel (HD 1920 pixels wide 4k rendered) z formatu MOV na MP4.

Intel Core i7-8700 - Handbrake - Tears of Steel

FutureMark PCMark 8: Home Work i Office Work

Aplikacja mierzy wydajność w zastosowaniach domowych oraz biurowych. Testowane są jakość grafiki, rozmowy wideo, gry, przeglądanie internetu czy praca w pakiecie biurowym.

Intel Core i7-8700 - FutureMark PCMark 8: Home Work

Intel Core i7-8700 - FutureMark PCMark 8: Office Work

3DMark – Fire Strike

I kolejny syntetyk, ale tym razem związany z graniem. 3DMark Fire Strike potrafi wykorzystać wszystkie dostępne rdzenie oraz mocno obciążyć kartę graficzną.

Intel Core i7-8700 - 3DMark: Fire Strike

3DMark – Sky Diver

3DMark – Sky Diver jest to benchmark do testowania wydajności sprzętu. Został jednak przystosowany do sprzętu ze średniego segmentu wydajnościowego. Ostateczny wynik jest podawany w ilości punktów.

Intel Core i7-8700 - 3DMark: Sky Diver

Unigine Heaven

Unigine Heaven to znany benchmark do mierzenia wydajności kart graficznych. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale, średnią teselację oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

Intel Core i7-8700 - Unigine Heaven

Unigine Valley

Unigine Valley to benchmark do testowania wydajności karty graficznej od Unigine Corp. Podcas testów generowany jest krajobraz w klimacie górskim, z dużą rozległą doliną. Doskonale tutaj widać działanie teselacji oraz jak zmienna pogoda, wpływa na ilość generowanych klatek. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

Intel Core i7-8700 - Unigine Valley

Unigine Superposition

Unigine Superposition jest to benchmark dopasowany pod karty graficzne najnowszej generacji. Obsługuje takie technologie jak OpenGL, Vulkan (w późniejszym czasie) oraz DirectX 12.

Intel Core i7-8700 - Unigine Superposition

Crysis 3

Crysis 3 to gra, która została wydana w 2013 roku. Działa na silniku CryEngine 3, który potrafi wycisnąć siódme poty ze sprzętu. W naszych testach wykorzystaliśmy słynną mapę Welcome to the Jungle. Jest to miejsce, które wymaga dobrej karty graficznej oraz procesora.

Intel Core i7-8700 - Crysis 3

DOOM

DOOM to gra autorstwa studia id Software. Wykorzystuje swój własny silnik id Tech 6, który renderuje przy użyciu OpenGL lub Vulkan. Jako miejsce testowe wybraliśmy pierwszą mapę w grze i miejsca różnych walk z wrogami.

DOTA 2

DOTA 2 to znana wszystkim gra typu MOBA. Jest to kontynuacja fanowskiej modyfikacji Defense of the Ancients dla gry Warcraft 3 i stała się jedną z najczęściej rozgrywanych gier online na świecie. W czasie rozgrywki może uczestniczyć do 10 graczy, po maksymalnie pięć osób w dwóch drużynach. Gracz kontroluje jednego bohatera, który zdobywa doświadczenie i awansuje na kolejne poziomy. Za zdobyte złoto kupowany jest ekwipunek, który wzmacnia bohatera.

Intel Core i7-8700 - DOTA 2

Dying Light – Dolina z Zombie

Dying Light to gra akcji w klimatach survival horroru. Za tytuł odpowiedzialne jest polskie studio Techland. Gra działa na silniku Chrome Engine 6, a do renderowania grafiki wykorzystuje interfejs DirectX 11. Testy wykonywaliśmy na mapie od społeczności The Hunter. Jest to ogromna dolina z mnóstwem roślinności i zombi.

Intel Core i7-8700 - Dying Light

Euro Truck Simulator 2 – miasto

Euro Truck Simulator 2 to symulator jazdy ciężarówką. Gra oferuje nam kilka europejskich krajów do zwiedzania oraz wiernie odwzorowane modele pojazdów. Każde miasto w grze posiada swoje unikalne budynki. Za tytuł odpowiada czeskie studio SCS Software, w którym pracuje kilku Polaków.

Intel Core i7-8700 - Euro Truck Simulator 2

Elite Dangerous: Arena

Elite Dangerous: Arena to samodzielna produkcja od studia Frontier Development. Tytuł koncentruje się na szybkich i dynamicznych pojedynkach w trybie wieloosobowym. Jest to w zasadzie przerobiona wersja Elite Dangerous, bez możliwości zwiedzania ogromnego uniwersum.

Intel Core i7-8700 - Elite Dangerous: Arena

Pobór mocy

Pobór mocy mierzyliśmy w całym zestawie przy użyciu watomierza. Błąd pomiarowy mógł wynieść maksymalnie 5 Watów. Jak widzimy, podczas zwykłej pracy zestaw pobiera niewiele. W naszych testach wartość ta mogła urosnąć do 120 watów, jeżeli oglądaliśmy film czy wykonywaliśmy jakieś inne czynności, które w zamierzeniu miały lekko obciążyć zestaw.

Intel Core i7-8700 - Pobór mocy

Maksymalny pobór mocy zmierzyliśmy po około 15 minutach uruchomienia gry Crysis 3 na mapie Welcome to the Jungle.

Intel Core i7-8700 - Pobór mocy

Podsumowanie testów Core i7-8700

I to już koniec naszych testów. Musimy przyznać, że Intel Core i7-8700 zrobił na nas ogromne wrażenie. 6 rdzeni fizycznych oraz 12 logicznych potrafi dać duży wzrost wydajności w wielu profesjonalnych aplikacjach. Nie inaczej ma się w grach. Wiele silników potrafi wykorzystać dodatkową liczbę wątków, jak choćby Crysis 3, DOTA 2 czy Euro Truck Simulator 2. Oczywiście są gry, gdzie nie ma to zbyt dużego znaczenia, jak choćby DOOM 3 w trybie Vulkan, czy Dying Light.

Procesor Core i7-8700 posiada bardzo niskie zużycie energii. Przekłada się to na dużą oszczędność w rachunkach za prąd, a także niższe temperatury. Oczywiście zalecamy zastosowanie dobrego chłodzenia niskoprofilowego, co powinno dobrze wpływać na generowany hałas.

Polska cena procesora Intel Core i7-8700 wynosi obecnie między 1300 a 1400 zł. Nasz model w dniu kupna, kosztował 1399 zł.

Zalety:

  • Dobra wydajność jednego wątka
  • Dobra wydajność wielu wątków
  • Duża liczba rdzeni
  • Sugerowana cena na takim samym poziomie, jak przy poprzedniej generacji
  • Niskie zużycie energii

Wady:

  • Wymagana płyta główna z chipsetem Z370
  • Zablokowany mnożnik (aczkolwiek to nie przeszkadza zbytnio)
  • Brak lutowanego IHS
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułTeam Kinguin i AGO Esports zagrają na rzecz WOŚP
Następny artykułAMD EPYC Embedded 3000 – odpowiedź na procesory Intel Xeon D-2100
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.