Dziś na warsztat trafił do nas dysk SSD – Plextor M8VC 512 GB o pojemności 512 GB. Model ten należy do średniej półki wydajnościowej w ofercie konsumenckiej firmy Plextor. Dysk został zbudowany na 64-warstwowowych kościach BiCS TLC NAND od Toshiby. Które to współpracują z kontrolerem Silicon Motion SM2285 z buforem pamięci podręcznej SLC. Dyski z tej serii mają maksymalną pojemność 512 GB oraz złącze SATA 6 Gb/s. Producent oferuje również 3 letnią gwarancję.

Osoby nie zaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk posiada solidną obudowę, wykonaną z dobrej jakości aluminium. Waga całego urządzenia to zaledwie 60 gramów.

Po bokach oraz od spodu znajdują się śruby, umożliwiające montaż. Otwory są wykonane z metalu.

Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar około 480 GB.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGOODRAM 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Plextor M8VC 512 GBPlextor M8VC 512 GB Plextor logo
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark 2.0.6821 to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.

Plextor M8VC 512 GB - Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Przez większość czasu prędkość wynosiła około 250 MB/s. Pod koniec zaczęła ona powoli spadać tak do około 180 MB/s. Powtarzało się to w kilku próbach.

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.

Plextor M8VC 512 GB - Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Przy rozpakowywaniu utrzymywała się stała prędkość 205 – 215 MB/s. Nie było żadnych dużych wahań.

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.

Plextor M8VC 512 GB - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Transfer potrafił skakać dość mocno. Na początku prędkość wynosiła 250 MB/s, aby po około 10 sekundach spaść do 200 MB/s. Po następnych 10 sekundach osiągnęła poziomo około 150 MB/s. Tutaj też występowały wahania: +/- do 40 MB/s. I tak aż do samego końca.

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.

Plextor M8VC 512 GB - Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7-zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.

Plextor M8VC 512 GB - Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7-zip

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy obraz systemu Windows 10 oraz instalujemy program LibreOffice.

Plextor M8VC 512 GB - Wielozadaniowość

Wszystko zależy tak naprawdę od szybkości kopiowania obrazu systemu Windows 10, które to testy przeprowadziliśmy wcześniej. Prędkość ta ma diametralny wpływ przy wykonywaniu kilku operacji.

Podsumowanie testów Plextor M8VC 512 GB

Dysk Plextor M8VC 512 GB to bardzo ciekawe rozwiązanie od firmy Plextor. Zastosowane tutaj kości 3D TLC oraz kontroler zapewniają dobrą wydajność. Jak można zobaczyć po wykresach dysk w wielu zadaniach dorównuje jednostkom z kościami MLC i innym modelom w swojej półce cenowej.

Dysk dobrze sobie radził z kilkoma zadaniami kopiowania. Poprawnie rozdzielał prędkość dla każdej z nich równomiernie. Czyli dla dwóch było to po 100 MB/s, natomiast dla 4 około 45 MB/s.

Po zapełnieniu dysku w 70% nie stracił on nic na wydajności. Przeprowadziliśmy wszystkie testy i nie zauważyliśmy żadnych spadków prędkości kopiowania. Sytuacja wręcz idealna.

Dysk Plextor M8VC 512 GB jest obecnie dostępny w cenie między 520 – 600 zł. Musimy powiedzieć, że jest to bardzo atrakcyjna oferta i część osób może się na niego skusić. Jeżeli porównamy go do ostatnio testowanego Transcend SSD230s to wypada nadzwyczaj dobrze.

Producent oferuje 3 lata gwarancji, aczkolwiek jakby dał 5 lat byłoby jeszcze lepiej.

Zalety:

  • Dobra aluminiowa obudowa
  • Świetna wydajność w stosunku do ceny
  • Kości pamięci BiCS TLC NAND Toshiby
  • Dobra cena za tą pojemność
  • Nie zwalnia po zapełnieniu do 70% pojemności

Wady:

  • Tylko 3 lata gwarancji

Za wypożyczenie dysku dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Plextor.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułTrzy nowe skórki w League of Legends!
Następny artykułOgłoszono EPICENTER 2018 z 300.000$ w puli!
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.