Dzięki uprzejmości firmy SilverStone do naszej redakcji trafiło chłodzenie SST-NT07-115X. Należy ono do serii Nitrogon i zostało zaprojektowany z myślą o obudowach z małą liczbą miejsca. Jako, że nasz portal uwielbia forma mini-ITX, to w sam sprawdzi się w naszych zastosowaniach.

Wygląd

Chłodzenie dotarło do nas w prostym kartonowym pudełku. Producent dobrze zabezpieczył całość specjalnymi piankami oraz folią ochronną.

SilverStone SST-NT07-115X

Radiator posiada kształt uciętego cylindra z wydrążonym środkiem. Średnica to 90 mm. Finy biegnące po krawędzi posiadają 6 mm długości. Spód radiatora stanowi miedziany rdzeń, który styka się, bezpośrednio z finami.

W środku znajduje się 80 mm wentylator, który rozprasza ciepło, chłodząc jednocześnie podzespoły na płycie głównej. Jego obroty mieszczą się w przedziale 1500 – 3600.

Wysokość całego chłodzenia to 23 mm. Idealnie wejdzie w większość obudów niskoprofilowych, jak Cougar QBX czy SilverStone SST-SG13B.

Platforma testowa

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna ZotacGeForceGTXGBAMP!EditionZotac GeForce GTX 1060 3 GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSeagate Barracuda PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Benchmarki

Do testów wykorzystaliśmy obudowę Cougar QBX. Jako benchmarków użyliśmy OCCT Linpack oraz Blendera. Chcieliśmy tym samym pokazać, jak chłodzenie zareaguje pod maksymalnym obciążeniem oraz w czasie renderingu.

OCCT Linpack uruchomiliśmy po około 30 minutach od startu komputera. Ustawiliśmy górną granicę, po której przerwie się test na 95 stopni Celsjusza.

SilverStone SST-NT07-115X

I już po paru minutach temperatura skoczyła do ponad 90 stopni. Myśleliśmy, że chłodzenie da radę, jednakże niecałe 2 minuty później test został przerwany, ponieważ przekroczona została górna granica 95 stopni Celsjusza.

W przypadku Blendera był to Blenchmark 1.0.7, czyli najnowsza wersja ze strony producenta. Temperaturę mierzyliśmy przy użyciu aplikacji MSI Afterburner.

SilverStone SST-NT07-115X

W tym teście chłodzenie dało radę. Temperatura wahała się między 89 a 92 stopniami Celsjusza.

Montaż

Montowanie chłodzenia zajęło nam około 20 minut czasu. Było to związane z tym, że przy naszej obudowie musieliśmy wyjąć wszystkie podzespoły. Dopiero wtedy dało się normalnie przykręcić całe chłodzenie do płyty głównej.

Chłodzenie jest przykręcane do umieszczonej z tyłu płyty specjalnej płytki. Przez otwory w płycie głównej wychodzą wypustki do przykręcenia. Jest to dość łatwe i proste montowanie.

Kultura pracy

Podczas maksymalnego obciążenie dość mocno słychać wentylator. Głośność jest, jak w fabrycznym chłodzeniu od Intela.

Minimalne obroty wentylatora wynoszą 1700 RPM, natomiast maksymalne 3600 RPM.

Podsumowanie

Kilkudniowe testy chłodzenia SST-NT07-115X zakończone. Niestety, ale jednostka nie spełniła naszych oczekiwań. O ile w spoczynku temperatury utrzymują się na względnie niskim poziomie, to podczas obciążenia dochodzą do prawie 95 stopni Celsjusza. Do tego głośność wentylatora jest nie do wytrzymania.

Na plus zasługuje mały rozmiar, prosty montaż oraz dobra kultura pracy w czasie niewielkiego obciążenia procesora.

Cena chłodzenia NT07-115X wynosi obecnie około 100 zł. Chłodzenie sprawdzi się w przypadku procesorów od TDP mniejszym niż 65 W. U nas niestety, ale ledwo dawało radę.

Zalety:

  • Miedziany rdzeń radiatora
  • Chłodzi niektóre elementy na płycie głównej
  • Łatwy i szybki montaż
  • Idealne dla obudów mini-ITX

Wady

  • Wysokie temperatury pod obciążeniem. Zdecydowanie nie dla procesora o TDP 77 WAT
  • Głośny wentylator podczas pracy
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułADATA XPG STORM – chłodzenie z podświetleniem dla dysków SSD M.2
Następny artykułRapoo – producent bezprzewodowych urządzeń peryferyjnych w Polsce
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.