25 czerwca 2018 roku miała miejsce premiera monitorów 4K HDR G-Sync. Mieliśmy okazję być na niej i obejrzeć dwa pierwsze modele: ASUS ROG Swift PG27UQ oraz Acer Predator X27. Ich cena oscyluje w granicach 11 000 zł i niewiele znajdzie się osób, co będą chciały je kupić. Właśnie koszt zakupu tych nowych jednostek jest zarówno tajemniczy, jak i ciekawy. Aczkolwiek pewne wątpliwości rozwiał Igor Stanek z NVIDII.

Wracając do meritum ekipa portalu PC Perspektive  postanowiła rozebrać na części pierwsze monitor ASUS ROG Swift PG27UQ. Od razu skupili się na module G-Sync. Jest on zasilany przez chip FPGA od Altera. Dokładny model to Intel Altera Arria 10 GX 480 FPGA. Firma Intel dostarcza bardzo dokładną dokumentację i można się dowiedzieć sporo ciekawych informacji.

ASUS ROG Swift PG27UQ - 4K HDR G-Sync

Jedną z nich jest ilość pamięci DRAM na pokładzie. NVIDIA zwiększyła ją z 768 MB do aż 3 GB DDR4-2400. Skok ogromny, ale też i wymagany przy 4K HDR.

Redaktorzy portalu poszukali chipu do kupienia w sklepach. Jego cena wynosi aż 2600 dolarów. Aczkolwiek NVIDIA zapewne tyle nie płaci. I tutaj można już wywnioskować dlaczego nowe monitory mogą kosztować aż tyle.


ŹRÓDŁOpcper.com
Poprzedni artykułBattlefield V – znamy wstępne wymagania sprzętowej zamkniętej alfy
Następny artykułESL One Cologne 2018: Natus Vincere pokonuje Astralis i jest w finale!
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.