25 czerwca 2018 roku miała miejsce premiera monitorów 4K HDR G-Sync. Mieliśmy okazję być na niej i obejrzeć dwa pierwsze modele: ASUS ROG Swift PG27UQ oraz Acer Predator X27. Ich cena oscyluje w granicach 11 000 zł i niewiele znajdzie się osób, co będą chciały je kupić. Właśnie koszt zakupu tych nowych jednostek jest zarówno tajemniczy, jak i ciekawy. Aczkolwiek pewne wątpliwości rozwiał Igor Stanek z NVIDII.

Wracając do meritum ekipa portalu PC Perspektive  postanowiła rozebrać na części pierwsze monitor ASUS ROG Swift PG27UQ. Od razu skupili się na module G-Sync. Jest on zasilany przez chip FPGA od Altera. Dokładny model to Intel Altera Arria 10 GX 480 FPGA. Firma Intel dostarcza bardzo dokładną dokumentację i można się dowiedzieć sporo ciekawych informacji.

ASUS ROG Swift PG27UQ - 4K HDR G-Sync

Jedną z nich jest ilość pamięci DRAM na pokładzie. NVIDIA zwiększyła ją z 768 MB do aż 3 GB DDR4-2400. Skok ogromny, ale też i wymagany przy 4K HDR.

Redaktorzy portalu poszukali chipu do kupienia w sklepach. Jego cena wynosi aż 2600 dolarów. Aczkolwiek NVIDIA zapewne tyle nie płaci. I tutaj można już wywnioskować dlaczego nowe monitory mogą kosztować aż tyle.


Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments