W pierwszym kwartale bieżącego roku Niebiescy ogłosili że wprowadzą dwie nowe rodziny do serii notebooków: Whiskey Lake-U dla procesorów 15W i Amber Lake-U dla nowych procesorów poniżej 5W. Są to takie same produkty jak Kaby Lake 8 generacji, ale wyposażone w nowsze chipsety.

Whiskey Lake-U i Amber Lake-U

Nowe konstrukcje znajdą się pod marką 8 generacji, która zawiera już Kabby Lake Refresh 15W z wbudowaną pamięcią DRAM jak i bez niej (ze względu na swoją grafikę), nie różnią się one od poprzedników ale zawierają parę drobnych aktualizacji takich jak: natywna obsługa standardu USB 3.1 bez konieczności używania dodatkowego kontrolera. Inną aktualizacją jest zintegrowany bezprzewodowy punkt dostępowy 802.11ac 160 MHz WiFi (producenci OEM będą musieli włączyć moduł Companion RF (CRF) w celu jego aktywacji. Intel ma obsługiwać również Thunderbolt niestety potrzebny do tego będzie nadal kontroler TB.

W procesorach 15W i niższych Intel integruje chipset w tym samym chipsecie co procesor.
Dzięki temu producenci OEM mogą zaoszczędzić miejsce na platformie. Zwiększa to ogólną wartość procesora i ułatwia zarządzanie termiczne. Połączenie matryc procesora i chipsetu ma odbywać się za pomocą łącza OPI, podobnego do łącza DMI z komputerów stacjonarnych lub większych niż 45W, działającym z prędkością porównywalną do PCIe 3.0 x4.

Intel potwierdza iż prędkość OPI wynosi 4 GT/s

Ukłonem Intela w stronę producenta OEM jest integracja WiFi MAC na chipsecie. W rezultacie producenci muszą doposażyć tylko moduły CRF aby umożliwić komunikację bezprzewodową.

Whiskey Lake-U i Amber Lake-U

Jako iż jedynym producentem modułów CRF jest Intel, firma wiąże ze sobą producentów OEM poprzez technologię WiFi CRF.

Na liście chipsetów znajduje się wbudowana karta sieciowa Gigabit Ethernet czy zintegrowany czterordzeniowy procesor dźwięku DSP, chociaż wiele szczegółów nie zostało podanych.

Whiskey Lake-U i Amber Lake-U

  • Do 1,8x lepsza wydajność w sieci (WebXPRT 3, i5 vs i5)
  • Do 12 razy szybciej z gigabitowym WiFi (Peak 2×2 160 MHz 802.11ac vs 1×1 802.11n)
  • Wifi lub LTE
  • Do 2x lepsza ogólna wydajność (SYSmark 2014 SE, i5 vs i5)
  • Bateria wystarcza na ponad 16 godzin pracy (odtwarzanie wideo w rozdzielczości 1080p, ekran 1W, Core i7)
  • Do 10,5x szybsze transkodowanie wideo (hamulec ręczny, i5 vs i5)
  • W porównaniu do 5-letniego komputera (Core i5-4200U)

Z okazji aktualizacji procesorów serii Y od czasu wydania Kabby Lake w 2016 roku możemy spodziewać się iż odświeżenie czeka rodziny notebooków o mocy poniżej 15W.


ŹRÓDŁOanandtech.com
Poprzedni artykułESL One New York 2018 – najważniejsze informacje
Następny artykułADATA XPG SX6000 Pro – szybkie i wydajne dyski m.2 w cenie SATA SSD
Łukasz Ruszczak vel Moherowy Berecik, od 1997 roku zajmuję się składaniem oraz serwisem komputerów. Obecnie helpdeskiem IT zajmuję się zawodowo jaki i rekreacyjnie ;) Mieszkam z rodzinką w Toruniu. Od najmłodszych lat zaznajomiony jestem z takimi maszynami jak metalowy ZX-Spectrum, Pegazus, Commodore64, C128 czy już mocniejsze maszyny takie jak: 286, 486, Pentium 200 MMX, Pentium 3 800 ... itd itd wyścig zbrojeń trwa :) TAK: wiem co to 3DFX, VOODOO 1/2, Riva TNT i inne graty ;] aaaa no i znam GG, NK, IRC, mIRC, Putty i używałem volkov commandera ;) NIE: nie znam nikogo kto miałby legalną wersję WinRARa