Obudowy mini-ITX

Obudowa to często jeden z najważniejszych elementów naszego komputera. Wszak w niej umieścimy wszystkie nasze podzespoły, które potem będą sprawnie dla nas pracowały. Niejednokrotnie przyjdzie nam też stanąć przed dylematem, czy dana karta graficzna lub chłodzenie procesora zmieszczą się w niej. Musimy tutaj wspomnieć, że jest kilka typów obudów Mini-ITX. Producenci starają się nam przedstawić swoje własne wizje w różnych kształtach i rozmiarach. Ilość miejsca w środku decyduje o ułożeniu kabli, a także odpowiedniej wentylacji. Wszak odpowiednie chłodzenie podzespołów zależy od dobrego przepływu powietrza. Chyba, że skupiamy się tylko na chłodzeniu cieczą.


Producenci: Antec, BitFenix, Cooler Master, Cougar, Fractal Design, Lian Li, NZXT, Raijintek, Sharkoon, SilverStone, Thermaltake, Zalman


Antec

Cube EKWB Edition
Obudowa została wykonana ze stali, aluminium, plastiku oraz akrylu. Wymiary obudową wynoszą 460 x 250 x 365 mm. Posiada certyfikat firmy EK Water Blocks.

BitFenix

Portal

Cooler Master

Elite 110
Obudowa posiada wymiary: 260 x 208 x 280 mm. Mieści w swoim wnętrzu zasilacze formatu ATX oraz dwuslotowe karty graficzne o maksymalnym wymiarze 210 mm. Na przodzie we wnętrzu można zamontować wentylator do cyrkulacji powietrza lub chłodnicę od chłodzenia wodnego procesora.

Niestety, ale jej duża wada to bardzo mało miejsca we wnętrzu, po zamontowaniu wszystkich komponentów. Warto tutaj mieć na uwadze kupno modułowego zasilacza, co zmniejszy ilość niepotrzebnie wiszących, zbędnych kabli.

Elite 120 Advanced
Obudowa posiada wymiary: 240 x 207.4 x 401.4 mm. Ma możliwość zamontowania dwuslotowych kart graficznych o długości 343 mm. Prócz tego mieści zasilacze ATX oraz chłodzenia procesorów o wysokości 65 mm.

Jest na tyle długa, że można rozplanować ułożenie kabli, a z przodu posiada sporo miejsca na 3.5 calowe dyski twarde oraz nagrywarkę DVD / BluRay.


Cougar

QBX (recenzja Cougar QBX)
Obudowa Cougar QBX posiada wymiary 78 x 291 x 384 milimetrów, a jej konstrukcja to połączenie dobrej jakości stali oraz plastikowych elementów. Przód i góra posiadają panele typu mesh.

QBX Kaze
Obudowa Cougar QBX Kaze posiada wymiary 80 x 299 x 386 milimetrów, a jej konstrukcja to połączenie dobrej jakości stali oraz plastikowych elementów. Przód i góra posiadają panele typu mesh.


Fractal Design

Define Nano S
Konstrukcja została zoptymalizowana dla formatu mini-ITX, posiada wymiary 203 x 344 x 412 mm oraz waży 4.6 kg.


Lian Li

Niestety, ale obie obudowy nie są dostępne do kupienia w Polsce, jednakże zdecydowaliśmy się o nich wspomnieć, ze względu na stylistykę wykonania, oraz przestrzeń, jaką oferują na podzespoły.

PC-Q10

PC-Q17 WX
Obudowa została wykonana praktycznie w całości z aluminium, a na jednym z boków posiada spore okno. Jej wymiary wynoszą 207 x 277 x 335 mm (szerokość x wysokość x długość), natomiast waga do zaledwie 2.3 kg. Bez problemów pomieści karty graficzne o maksymalnej długości 270 mm.


NZXT

NZXT Manta

NZXT H200i


Raijintek

Metis
To bardzo mała obudowa, wykonana z dobrej jakości aluminium oraz stali. Dostępna jest w aż 7 odcieniach kolorystycznych.

Metis Plus
Obudowa jest to odświeżona wersja modelu Metis z 2014 roku. Została ona wykonana cała ze szczotkowanego aluminium, dostępnego w 7 kolorach.


Sharkoon

QB One
Cała obudowa została wykonana ze stali w czarnym matowym kolorze. Jej wymiary wynoszą 36.8 x 22.5 x 18.0 cm, a waga to aż 3 kg. Dzięki specjalnemu zaprojektowaniu, można ją postawić w dwóch pozycjach.

Shark Zone C10
Druga obudowa została wykonana ze stali w czarnym matowym kolorze. Jej wymiary wynoszą 37.0 x 22.5 x 18.0 cm, a waga to aż 3 kg. Z przodu posiada ucięty jeden róg, który posłużył do umieszczenia włącznika. Jest możliwość instalacji napędu optycznego.

CA-I
Model ten został wykonany w całości ze szczotkowanego aluminium. Dostępny jest w dwóch kolorach: srebrnym oraz czarnym. Jego wymiary wynoszą: 21.3 x 22.5 x 25.9 cm


SilverStone

SG13 (recenzja SilverStone SG13B)
Model ten występuje w pięciu odmianach, różniących kolorami, przednim oraz bocznymi panelami. Jej wymiary to 222 x 181 x 285 mm (S x W x D), przedni panel został wykonany ze szczotkowanego plastiki, a cała reszta z blach dobrej jakości. Obudowa występuję w kilku wersjach kolorystycznych.


Thermaltake

Core V1
Core V1 to obudowa typu Cube, która posiada wszystkie boki o bardzo zbliżonych wymiarach: 276 x 260 x 316 mm. Jej dużą zaletą jest przestrzeń, jaką udostępnia na poszczególne podzespoły. Mamy dostępne dwie oddzielne komory. Dolna pomieści zasilacz ze wszystkimi kablami, natomiast w górną można włożyć karty graficzne o maksymalnej długości 255 mm (mieści się w obudowie) lub 285 mm (wystaje poza obudowę lekko).

Urban SD1
Jest to obudowa wykonana z dobrej jakości stali oraz plastiku. Posiada wydłużoną konstrukcję, a jej wymiar wynoszą 239 x 280 x 456 mm. Jej konstrukcja pozwala na zdjęcie wszystkich paneli i pełny dostęp do wnętrza, dla łatwiejszego montażu podzespołów.

Core P1 TG Mini ITX
Obudowa składa się głównie z metalowego szkieletu, który posiada cztery wysunięte ramiona. Na ich końcach zamontowane jest przezroczyste hartowane szkło.


Zalman

M1
Model ten pojawił się w ofercie we wrześniu 2014 roku. Wymiary obudowy M1 to 261 (S) x 394 (W) x 426 (D) mm. Fabrycznie zainstalowano dwa 120-milimetrowe wentylatory – po jednym na przedniej i tylnej ściance. Konstrukcja posiada stalowy szkielet, z plastikowymi elementami oraz odpowiednie otwory wentylacyjne z filtrami przeciwkurzowymi.

Producent przewidział także możliwość montażu na górze dodatkowych dwóch wentylatorów lub podwójnej chłodnicy z zestawów zintegrowanego chłodzenia wodnego. Wewnątrz konstrukcji zmieści się karta graficzna o długości nawet 350 milimetrów.