Obudowy mini-ITX

Obudowa to często jeden z najważniejszych elementów naszego komputera. Wszak w niej umieścimy wszystkie nasze podzespoły, które potem będą sprawnie dla nas pracowały. Niejednokrotnie przyjdzie nam też stanąć przed dylematem, czy dana karta graficzna lub chłodzenie procesora zmieszczą się w niej. Musimy tutaj wspomnieć, że jest kilka typów obudów Mini-ITX. Producenci starają się nam przedstawić swoje własne wizje w różnych kształtach i rozmiarach. Ilość miejsca w środku decyduje o ułożeniu kabli, a także odpowiedniej wentylacji. Wszak odpowiednie chłodzenie podzespołów zależy od dobrego przepływu powietrza. Chyba, że skupiamy się tylko na chłodzeniu cieczą.


Producenci: Antec, BitFenix, Chieftec, Cooler Master, Cougar, Fractal Design, Geeek, ID-COOLING, InWin, JONSBO, Lian Li, NZXT, Phanteks, Raijintek, Sharkoon, SilverStone, Thermaltake, Zalman, Velkase


Antec

Cube EKWB Edition

BitFenix

Colossus Mini-ITX

Phenom Mini-ITX

Portal

Prodigy Mini-ITX

Chieftec

Chieftec BT-06B-250VS

Cooler Master

Elite 110

Elite 120 Advanced

Elite 130

MasterBox NR200

MasterBox NR200P

MasterCase H100


Cougar

QBX (recenzja Cougar QBX)
Obudowa Cougar QBX posiada wymiary 78 x 291 x 384 milimetrów, a jej konstrukcja to połączenie dobrej jakości stali oraz plastikowych elementów. Przód i góra posiadają panele typu mesh.

QBX Kaze
Obudowa Cougar QBX Kaze posiada wymiary 80 x 299 x 386 milimetrów, a jej konstrukcja to połączenie dobrej jakości stali oraz plastikowych elementów. Przód i góra posiadają panele typu mesh.


Fractal Design

Define Nano S

Define Nano S Window

Era ITX


Geeek

Geeek A1

Geeek A31

Geeek A40

Geeek A50 Plus

Geeek A60

Geeek A60 Plus


ID-COOLING

T60-SFX


InWin

InWin A1 PLUS

InWin B1


JONSBO

JONSBO A4
Obudowa dostępna jest w kolorach: szarym, czarnym i białym.


Lian Li

Niestety, ale obie obudowy nie są dostępne do kupienia w Polsce, jednakże zdecydowaliśmy się o nich wspomnieć, ze względu na stylistykę wykonania, oraz przestrzeń, jaką oferują na podzespoły.

PC-Q17 WX
Obudowa została wykonana praktycznie w całości z aluminium, a na jednym z boków posiada spore okno. Jej wymiary wynoszą 207 x 277 x 335 mm (szerokość x wysokość x długość), natomiast waga do zaledwie 2.3 kg. Bez problemów pomieści karty graficzne o maksymalnej długości 270 mm.


NZXT

NZXT Manta

NZXT H200i

NZXT H210

NZXT H210i

NZXT H1


Phanteks

Phanteks Enthoo Evolv ITX


Raijintek

Raijintek Metis
To bardzo mała obudowa, wykonana z dobrej jakości aluminium oraz stali. Dostępna jest w aż 7 odcieniach kolorystycznych.

Raijintek Metis Plus
Obudowa jest to odświeżona wersja modelu Metis z 2014 roku. Została ona wykonana cała ze szczotkowanego aluminium, dostępnego w 7 kolorach.

Raijintek Metis Evo

Raijintek Ophion

Raijintek Ophion Evo


Sharkoon

Sharkoon QB One
Cała obudowa została wykonana ze stali w czarnym matowym kolorze. Jej wymiary wynoszą 36.8 x 22.5 x 18.0 cm, a waga to aż 3 kg. Dzięki specjalnemu zaprojektowaniu, można ją postawić w dwóch pozycjach.

Sharkoon Shark Zone C10
Druga obudowa została wykonana ze stali w czarnym matowym kolorze. Jej wymiary wynoszą 37.0 x 22.5 x 18.0 cm, a waga to aż 3 kg. Z przodu posiada ucięty jeden róg, który posłużył do umieszczenia włącznika. Jest możliwość instalacji napędu optycznego.

Sharkoon CA-I
Model ten został wykonany w całości ze szczotkowanego aluminium. Dostępny jest w dwóch kolorach: srebrnym oraz czarnym. Jego wymiary wynoszą: 21.3 x 22.5 x 25.9 cm


SilverStone

SilverStone SUGO 15

SilverStone SUGO 14

SilverStone SG13 (recenzja SilverStone SG13B)
Model ten występuje w pięciu odmianach, różniących kolorami, przednim oraz bocznymi panelami. Jej wymiary to 222 x 181 x 285 mm (S x W x D), przedni panel został wykonany ze szczotkowanego plastiki, a cała reszta z blach dobrej jakości. Obudowa występuję w kilku wersjach kolorystycznych.

SilverStone SG12 V2

SilverStone LD03-AF


Thermaltake

Core V1
Core V1 to obudowa typu Cube, która posiada wszystkie boki o bardzo zbliżonych wymiarach: 276 x 260 x 316 mm. Jej dużą zaletą jest przestrzeń, jaką udostępnia na poszczególne podzespoły. Mamy dostępne dwie oddzielne komory. Dolna pomieści zasilacz ze wszystkimi kablami, natomiast w górną można włożyć karty graficzne o maksymalnej długości 255 mm (mieści się w obudowie) lub 285 mm (wystaje poza obudowę lekko).

Urban SD1
Jest to obudowa wykonana z dobrej jakości stali oraz plastiku. Posiada wydłużoną konstrukcję, a jej wymiar wynoszą 239 x 280 x 456 mm. Jej konstrukcja pozwala na zdjęcie wszystkich paneli i pełny dostęp do wnętrza, dla łatwiejszego montażu podzespołów.

Core P1 TG Mini ITX
Obudowa składa się głównie z metalowego szkieletu, który posiada cztery wysunięte ramiona. Na ich końcach zamontowane jest przezroczyste hartowane szkło.


Zalman

Zalman M1

Velkase

Velka 3