Firma Microsoft zakończyła oficjalne wsparcie dla systemu Windows Vista. Stało się to 11 kwietnia 2017 roku, po 10 latach i 3 miesiącach od oficjalnej premiery. System nie otrzyma już jakichkolwiek aktualizacji, nawet tych dotyczących poprawy bezpieczeństwa. Korzystanie zatem z niego w obecnej formie będzie bardzo ryzykowne, no chyba że komputer będzie odłączony od internetu.

Windows Vista

Autor: Fishy-Fish

Podstawowe wsparcie zakończyło się 10 kwietnia 2012 roku, a więc całe pięć lat wcześniej. Obecnie z tego systemu korzysta zaledwie 0.72% wszystkich użytkowników.

Windows Vista wniósł takie nowości, jak:

  • Interfejs Aero
  • Biblioteki DirectX 10
  • Łatwy tryb podwyższania uprawnień użytkownika. Nowy rodzaj kont, Least Privileged User Account (LUA), który pozwala na trójstopniowe uprawnienia
  • Nowy model aktualizacji dzięki któremu w większości przypadków instalacja aktualizacji odbywa się w tle, bez restartowania komputer
  • Nowy instalator, który umożliwia zainstalowanie systemu w około 15 minut
  • Nowy format dokumentów XPS, bazujący na XML-u (alternatywa dla PDF)
  • Windows Driver Foundation – usprawniona obsługa sterowników sprzętu komputerowego
  • Obsługa dowiązań symbolicznych w stylu tych znanych z systemów rodziny Unix
  • Ulepszone Menu Start. Napis Start z logiem Windows został zastąpiony okrągłym logiem Windows (tzw. Vista Orb), zaś kaskadowy widok Wszystkie programy został zastąpiony przez drzewko tworzone w jednym oknie. Dodatkowo menu posiada funkcję szybkiego wyszukiwania plików.

Poprzedni artykułAMD wydaje karty Radeon RX 580 i RX 570 czyli odświeżone rdzenie Polaris
Następny artykułSK Hynix zapowiedziało 72 warstwowe pamięci 3D NAND Flash o pojemności 32 GB
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.