Firma Western Digital użyczyła nam do testów dysk SSD – WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TB. Model ten należy do średniej półki wydajnościowej w ofercie konsumenckiej firmy WD. Został on zbudowany w oparciu kości 3D NAND i jest przeznaczony do zaawansowanych zastosowań, takich jak gry komputerowe, odtwarzanie multimediów w jakości HD lub obsługa oprogramowania do tworzenia treści. Dyski z tej serii mają maksymalną pojemność 2 TB oraz dobrą wydajność na złączu 6 Gb/s. Zaletami tej wersji są również 3 letnia gwarancja producenta, możliwość zapisania 400 TB danych oraz 1,75 miliona roboczogodzin.

Osoby nie zaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TB przyjechał do nas w takim oto opakowaniu:

WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TB

Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości czarnego, matowego aluminium. Dysk jest bardzo lekki i waży zaledwie 53 gramy.

WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TB

Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar około 931,51 GB.

WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TB

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodram 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TBWD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TB Western Digital, WD
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark 1.9.59 to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.

WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TBPrzy pierwszym kopiowaniu szło około 238 MB/s. Przy drugim i trzecim wartość ta spadła do około 190 MB/s i się wahała. Wyglądało to na lekkie przepełnienie bufora. Aczkolwiek musimy przyznać, że to nas satysfakcjonuje.

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.

WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TBPrzy rozpakowywaniu utrzymywała się stała prędkość 185 – 189 MB/s. Całkiem przyzwoicie.

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.

WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TB

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.

WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TBPrzy rozpakowywaniu utrzymywała się stała prędkość 198 – 202 MB/s.

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.

WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TB

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7-zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.

WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TB

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy obraz systemu Windows 10 oraz instalujemy program LibreOffice.

WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TB

Wszystko zależy tak naprawdę od szybkości kopiowania obrazu systemu Windows 10, które to testy przeprowadziliśmy wcześniej. Prędkość ta ma diametralny wpływ przy wykonywaniu kilku operacji.

Podsumowanie testów WD Blue 3D NAND SATA SSD 1 TB

Dysk WD Blue 3D NAND SATA SSD 1TB to bardzo ciekawe rozwiązanie od firmy WD. Prócz niskiej wagi, dobrej obudowie oraz dużej pojemności, oferuje także przyzwoite transfery. Jak spojrzymy na wykresy to dorównuje Zotac 240 Premium Edition, czy ADATA SU900. Pierwszego już nie ma w sprzedaży. Natomiast drugi występuje w wersji 1 TB, ale jest ciężko dostępny w Polsce.

Druga kwestia to cena. Dysk 1 TB jest dostępny w przedziale cenowym 1200 – 1300 zł. Co jest bardzo dobrą ceną, jak za oferowaną wydajność i pojemność. Wersje 512 GB są natomiast dostępne poniżej 600 zł. I tutaj wygrywa pod tym względem z ADATA SU900 512 GB, który jest dostępny w cenie 650 – 700 zł.

Nie wiemy niestety, jakiego typu kości są zamontowane w tym dysku. Podejrzewamy, że są to MLC ze względu na oferowaną wydajność. Bufor podręczny też musi posiadać dobre parametry, ponieważ prędkość ani razu nie spadła nam poniżej 180 MB/s.

Producent oferuje 3 lata. Czy to dużo? W tej cenie myślimy że jest to odpowiedni czas. Oczywiście niektóre sklepy oferują dodatkowe lata, ale raczej nie ma sensu kupować, bo awaryjność dysków SSD jest znikoma.

Zalety:

  • Przyzwoite transfery
  • Lekka i wytrzymała obudowa
  • Duża pojemność
  • Kości pamięci 3D NAND
  • Dobra cena w stosunku do oferowanej wydajności
  • 3 lata gwarancji

Wady:

  • Brak

Serdecznie dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Western Digital za wypożyczenie dysku.


Poprzedni artykułStar Citizen: Calling All Devs – Of Golf Balls and Tessa
Następny artykułAMD TrueAudio Next pojawi się w ramach pakietu Steam Audio
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.