NVIDIA wprowadziła na rynek superkomputer DGX-2. Wyposażono go w 16 akceleratorów Tesla V100, posiadających 32 GB pamięci HBM2. Współpracują one z maksymalnie dwoma procesorami Intel Xeon Platinum, do 1.5 TB pamięci RAM oraz 30 TB (z możliwością rozszerzenia do 60 TB) pamięci SSD NVMe. Co ciekawe, do połączenia wszystkich komponentów wykorzystano technologię NVSwitch. Pozwala to na komunikację układów między sobą z przepustowością na poziomie 300 GB/s.

Natomiast karty graficzne pracują z użyciem NVLink2. Dzięki temu pracują one jako jedna wielka karta graficzna o przepustowości 14 TB/s. Daje to zatem razem aż 81920 rdzeni CUDA. Istny potwór wydajnościowy.

NVIDIA DGX-2

DGX-2 oferuje też interfejsy InfiniBand i 100 Gigabit Ethernet. Wydajność zestawu prezentuje się następująco:

  • obliczenia FP64 – 120 TFLOPS,
  • obliczenia FP32 – 240 TFLOPS,
  • obliczenia FP16 – 480 TFLOPS,
  • obliczenia Tensor – 1920 TFLOPS

Według Nvidii pobór prądu przez superkomputer wynosi zaledwie 10 000 Watów. I jest to moc względnie mała, patrząc po tym, co zestaw potrafi. Koszt całości wynosi tylko 399 tysięcy dolarów.


Poprzedni artykułASUS ROG STRIX H370-I GAMING – nowy model mini-ITX
Następny artykułCyberpunk 2077 być może zobaczymy podczas targów E3 2018
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.