Organizacja VESA (Video Electronics Standards Association) ogłosiła ukończenie prac nad standardem eDP 1.4. Jego głównym zastosowaniem mają być wewnętrzne taśmy w laptopach, które łączą płytę główną z matrycą. Obecnie jest stosowane złącze LVDSLow-Voltage Differential Signaling używane od 1994 roku.

Nowe rozwiązanie VESA zmniejsza pobór energii, masę oraz gabaryty urządzenia. Dodano obsługę dotykowych wyświetlaczy, poszerzono funkcję związane z wbudowanym ekranem dotykowym. Dużym udogodnieniem ma być brak zakłóceń przy pracy modułów bezprzewodowych (WLAN, WWAN, Bluetooth, itp.).

Pobór mocy zmniejsza także częściowe odświeżanie w ramach PSR (Panel Self Refresh), dostępne niższe napięcia przekładające się na dodatkowe tryby pracy, kompresja przekazywanego sygnału oraz strefowe podświetlanie matrycy.

eDP 1.4 zostanie zatwierdzony najpewniej w październiku 2012 roku, a pierwsze urządzenia w niego wyposażone w roku 2014. Organizacja VESA w porozumieniu z Intelem i AMD planują zarzucenie obsługi LVDS na rzecz eDP od 2013 roku.


Poprzedni artykułMSI Z77IA-E53 – mini-ITX z OC procesorów Intel Sandy i Ivy Bridge
Następny artykułGigabyte GA-F2A75-D3H
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.