TSMC, czyli Taiwan Semiconductor Manufacturing Company jest jednym z największych na świecie producentem układów scalonych. Ostatnio donieśli, że głónym przeznaczeniem sprzętu produkowanego przez ich fabryki są koparki kryptowalut, których jest aż za dużo. W ich zakładach produkowane są wszystkie serie kart od NVIDII.

Mimo tego faktu, nie są to główne karty, których produkcją się zajmują. Modele na układach GP-106 ilością nie mierzą się nawet z tym, jak wygląda produkcja wyspecjalizowanych kart do koparek dla firmy BITMAIN. Ponoć kupują oni 20 tys. wafli krzemowych, wytwarzanych w procesie litograficznych klasy 16nm miesięcznie! Przebija to NVIDIĘ, która oferuje więcej niż tylko dedykowane karty, ale również układy wspierające sztuczną inteligencje lub układy mobilne jak np. Tegra TX1 używana w Nintendo Switch.

W gwoli ścisłości, to nie jest tak, że NVIDIA nie chce zwiększyć produkcji swoich kart. Prawda jest taka, że bardziej opłacalne dla TSMC jest produkowanie ASIC dla koparek, gdyż są one drożej sprzedawane niż układy zielonych. Niestety, sytuacja dla przeciętnego gracza nie wygląda najlepiej.


Poprzedni artykułCroteam pracuje w pocie czoła nad grą SCUM
Następny artykułSymmetry – uratuj załogę rozbitków na obcej planecie