Od wielu lat producenci elektroniki dążą do zmniejszania poboru mocy ich produktów. Energooszczędność jest obecnie wręcz priorytetowym celem zarówno firm produkujących sprzęt, jak i klientów, którzy mają go kupić. Ekologia oznacza wiele korzyści: zmniejszenie wydatków na energię elektryczną, mniejsze zużycie sprzętu, mniej wydzielanego ciepła. Obecnie na rynku znajduje się sporo produktów z różnymi rodzajami certyfikatów oraz funkcji oszczędzających energię. Przyjrzymy się niektórym z nich, by ułatwić wybór urządzenia najlepiej spełniającego oczekiwania przyszłego kupującego.

Energy Star 6.0

EnergyStar to jeden z najważniejszych od wielu lat międzynarodowych certyfikatów. Energooszczędny monitor go posiadający musi spełnić szereg wymagów, a jednym z nich jest pobór energii elektrycznej w spoczynku mniejszy niż 0,5 W. Innym natomiast ilość wydzielane ciepła do środowiska. Są to dla wielu osób bardzo istotne parametry, gdyż sporo starszych monitorów potrafiło pobierać duże ilości energii, generując przy tym sporo ciepła.

TCO 6.0 oraz EPEAT

TCO to norma będąca certyfikatem jakości, przyznawanym głównie dla monitorów komputerowych oraz elektronicznych urządzeń biurowych, oceniających ich zgodność m. in. pod względem: emisji promieniowania, ergonomii, energooszczędności i ekologii. Definiuje następujące parametry: czytelność i stabilność obrazu, odporność na zakłócenia zewnętrzne, emisję promieniowania, energooszczędność oraz bezpieczeństwo elektryczne (Wikipedia).

EPEAT natomiast to nie tylko wymagania obowiązkowe, ale też opcjonalne. Jedno z nich to opakowanie produktu wytworzone co najmniej w 90% z materiałów poddawanych recyclingowi. W zależności od tego, ile warunków spełnia oceniane urządzenie, może ono otrzymać odznaczenie brązowe, srebrne bądź złote.

Funkcje oszczędzania energii

Prócz wymienionych wcześniej norm i certyfikatów. producenci starają się dodawać swoje własne funkcje, pozwalające zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Ciekawym przykładem jest przełącznik Zero Power Switch, który powoduje, że dane urządzenie nie pobiera nic z sieci energetycznej, gdy jest wyłączone. Kolejna technologia tego typu to e-Saver stosowana w monitorach AOC. Pozwala ona ustawić czas, po jakim monitor sam się wyłącza, gdy nie jest używany.

Wybierając sprzęt komputerowy, warto sprawdzić posiadane przez niego certyfikaty. Dokonując właściwych wyborów, możemy zaoszczędzić podczas eksploatacji sprzętu i zarazem zmniejszyć uciążliwość dla środowiska wynikającą z mniejszego zużycia zasobów.


Poprzedni artykułProcesory Intel Core vPro szóstej generacji dostępne w Polsce
Następny artykułTP-Link Touch P5 – router z dotykowym ekranem