Firma AMD przeprowadziła ciekawa studium dotyczące poboru energii przez starsze i nowe generacje kart graficznych. Według raportu wymiana modelu sprzed 2 – 3 lat na Radeon RX 480 może zredukować pobór energii oraz emisję dwutlenku węgla aż o 40% podczas grania. Wymiana kart graficznych mogłaby zatem teoretycznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 1,9 miliona ton2.

Carbon Footprint Infographic

Tworzenie efektywnych energetycznie produktów to jeden z priorytetów firmy AMD. Zgodnie z realizowaną od dłuższego czasu inicjatywą 25×20, która zakłada 25-krotne podniesienie sprawności energetycznej procesorów i układów graficznych do roku 2020, nowa generacja kart graficznych z rodziny Polaris zapewnia 2,8-krotnie lepszą efektywność w porównaniu do produktów wydanych 2 lata temu.

Jednak stosunek wydajności do pobieranej energii jest współczynnikiem, który często trudno zrozumieć, gdy zjawisko jest omawiane z perspektywy milionów kart graficznych. Co realnie zmienia ten nacisk na tworzenie energooszczędnych technologii? Firma AMD przełożyła te zyski na pojęcia, które dużo łatwiej sobie wyobrazić:

Wg badań Uniwersytetu Północnej Karoliny typowe drzewo w Ameryce może przetworzyć ponad 21 kilogramów dwutlenku węgla przez rok. To oznacza, że energooszczędność kart graficznych Radeon RX 480 może być warta tyle, ile ponad 88 milionów drzew.

Wg kalkulatora przygotowanego przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych 2,8 miliarda kWh rocznych oszczędności energii, jakie AMD przedstawia w swoim dokumencie, odpowiada 350 milionom dolarów.


Poprzedni artykułGigabyte prezentuje karty Radeon RX 460 WindForce 2X OC
Następny artykułUNIGINE 2.3 z okrągłą Ziemią i obsługą HTC Vive
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.