Strona głównaPcMod.plArtykułySilverStone TD03-SLIM - dobrej jakości chłodzenie wodne dla mini-ITX

SilverStone TD03-SLIM – dobrej jakości chłodzenie wodne dla mini-ITX

Dzięki uprzejmości firmy SilverStone do naszej redakcji trafiło chłodzenie SST-TD03-SLIM. Należy ono do serii Tundra i jest jedną z trzech dostępnych odmian. Wersja SLIM została zaprojektowana dla obudów, które posiadają niedużo miejsca w swoim wnętrzu. Czy sprawdzi się ono w zastosowaniach mini-ITX?

Wygląd

Chłodzenie dotarło do nas w kartonowym pudełku, o kolorystyce niebiesko-czarnej. Producent dobrze zabezpieczył całość specjalnymi piankami oraz folią ochronną.

W zestawie prócz chłodzenia, znajdują się elementy montażowe oraz instrukcja obsługi.

SilverStone TD03-Slim

Głównym składnikiem całego zestawu jest pompa. Zapewnia ona swobodny przepływ cieczy przez cały zamknięty układ. Jej wymiary wnoszą 65 x 65 x 39.2 mm. Jej obroty producent podaje na około 2500 sztuk.

Spód pompy został wykonany z miedzi i styka się bezpośrednio z czapą procesora. Powierzchnia jest bardzo gładka i dobrze wypolerowana.

SilverStone TD03-Slim

Drugą ważną częścią jest chłodnica, która odbiera gorącą ciecz. Schłodzenie następuje dzięki oddaniu całego ciepła do metalowych finów. Całość następnie wraca do pompy.

Za dobry przepływ powietrza przez chłodnicę odpowiada załączony 120 mm. Jego obroty według specyfikacji zamykają się w przedziałach 800 – 2200 na minutę.

Można go zamontować po obu stronach, w zależności od rodzaju obudowy. W przypadku Cougar QBX zamontowaliśmy wentylator od strony węży. Natomiast obudowa SilverStone SG13B wymagała będzie montażu po przeciwnej stronie.

Platforma testowa

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i5 LGA 1155Intel Core i5-2400 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Sapphire R7 240 Low Profile - chlodzenieSapphire Radeon R7 240 Low Profile Sapphire
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSeagate Barracuda PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Montaż

Montowanie chłodzenia zajęło nam około 40 minut. Musieliśmy wyjąć płytę główną z obudowy oraz odkręcić tylny wentylator w obudowie. Po przykręceniu siodła, włożyliśmy płytę do obudowy i mogliśmy przystąpić do dobrania odpowiedniego ułożenia pompy.

SilverStone TD03-Slim

Z powodu dużej sztywności gumowych węży, odpowiednie ich ułożenie w obudowie jest problematyczne. Musieliśmy kolanka od pompy ustawić pod kątem 45 stopni do góry oraz zrobić półkoliste zagięcia. Dodatkowo trzeba było użyć trytek, aby spiąć oba węże i je lekko przyciągnąć do płyty głównej. Bez tego dotykały one wentylatora i czasami go zatrzymywały. Powodowało to oczywiście wzrost temperatury.

Chłodnica została przykręcona do specjalnego bocznego panelu, za pomocą czterech krótkich śrubek.

Benchmarki

Do testów SilverStone TD03-SLIM wykorzystaliśmy obudowę Cougar QBX. Jako benchmarków użyliśmy OCCT – CPU: Linpack i Blender – Blenchmark. Chcieliśmy tym samym pokazać, jak chłodzenie zareaguje pod maksymalnym obciążeniem oraz w czasie renderingu.

OCCT – CPU: Linpack

OCCT 1.9.59- CPU: Linpack uruchomiliśmy po około 30 minutach od startu komputera. Test trwał 20 minut, a poniższych zrzut ekranu pokazuje startowe ustawienia.

SilverStone TD03-Slim - OCCT - CPU: Linpack

Blender: Blenchmark

W przypadku Blendera był to Blenchmark 1.0.7, czyli najnowsza wersja ze strony producenta. Temperaturę mierzyliśmy przy użyciu aplikacji OCCT HWMOnitor.

SilverStone TD03-Slim - Blender: Blenchmark

Kultura pracy i temperatury w obudowie

Pompa pracowała z obrotami około 2200, zarówno pod obciążeniem, jak i w trybie spoczynku. Wentylator natomiast posiadał obroty od około 850 – 900 w spoczynku, do 1600 – 1700 pod obciążeniem. Nie mieliśmy sytuacji, w której zbliżyłby się do wartości 2200.

SilverStone TD03-Slim - Temperatury

Podsumowanie

Nadszedł czas na podsumowanie. Chłodzenie TD03-Slim, które otrzymaliśmy od SilverStone wpasowuje się w nasz styl mini-ITX. Byliśmy wręcz zaskoczeniu jego wydajnością oraz kulturą pracy. Temperatury nie przekroczyły ani razu 60 stopni Celsjusza.

Zalety:

  • Małe rozmiary chłodnicy oraz pompy
  • Łatwy montaż podstawy i chłodnicy w obudowie
  • Dobrze przylegający spód do procesora
  • Dobre temperatury w spoczynku i pod obciążeniem
  • Opcja montażu wentylatora w chłodnicy z obu stron
  • Cicha praca wentylatora, zarówno w spoczynku jak i podczas obciążenia

Wady:

  • Zbyt sztywne, gumowe węże utrudniają ułożenie w obudowie z małą ilością miejsca

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy firmom ProLine.pl oraz SilverStone.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

Warto przeczytać