Asus zaprezentował płytę główną P9X79-E WS, która jest przeznaczona do budowy profesjonalnych stacji roboczych. Jej przeznaczeniem są procesory Intel Sandy Bridge-E posiadające podstawkę LGA 2011 oraz chipset Intel X79. Płyta główna posiada kolor ciemnobrązowy o formacie CEB – 30,48 cm x 26,67 cm. Procesor jest zasilany 10-fazową sekcję zasilania z dodatkowym układem chłodzenia.

Płyta oferuje także 8 slotów dla pamięci operacyjnej, które są kompatybilne z 4-kanałowymi zestawami DDR3 ECC/non-ECC o pojemności do 64 GB i taktowaniu 2400 MHz. Jak przystało na stację roboczą, posiada ona siedem złączy PCI-Express 3.0 x16, w tym 4 niebieskie działają z pełną przepustowością, natomiast czarne mają ograniczenie do trybu x8. Dla dysków twardych udostępniono 6 x SATA 6 Gb/s i 4x SATA II 3 Gb/s.

Inżynierowie nie omieszkali dodać wyświetlacza diagnostycznego oraz przycisków łatwego dostępu do włączania i restartowania komputera.

Na tylnym panelu znajdziemy: port PS/2, 10 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 2 x eSATA, 2 x Gigabit LAN, złącza audio 8-kanałowej karty dźwiękowej wraz z optycznym S/PDIF.

Nie wiadomo, kiedy płyta trafi do sprzedaży, ani w jakiej cenie.


Poprzedni artykułIntel Thunderbolt 2.0 Falcon Ridge
Następny artykułGigabyte GV-R779OC-1GD i GV-R779OC-2GD
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.