Intel rozpoczyna prace i promocję sieci bezprzewodowych 5G

0

Intel rozpoczął właśnie prace nad stworzeniem sieci bezprzewodowych 5G. Mają one pozwolić na całe spektrum nowych możliwości i doświadczeń. Intel współpracuje z czołowymi przedsiębiorstwami, działającymi na rynku systemów mobilnych, aby stworzyć rozwiązania, dzięki którym sieci 5G staną się w przyszłości powszechnie dostępne. Chodzi tutaj o takie firmy, jak: Ericsson*, KT, LG Electronics, Nokia, SK Telecom i Verizon.

Intel 5G

Oto nad czym trwają prace z poszczególnymi wspólnikami:

  • Ericsson i Intel wraz z operatorami mobilnymi pracują nad rozwiązaniami 5G i prowadzą wspólne testy. Stanowi to rozszerzenie dotychczasowej współpracy partnerskiej w dziedzinie transformacji sieci, chmur obliczeniowych i Internetu rzeczy.
  • KT i Intel w roku 2018 zaimplementują testową infrastrukturę 5G. Pozwoli ona opracować i zweryfikować technologię bezprzewodową 5G i powiązane z nią urządzenia oraz platformy sieci wirtualnych. Będzie można także wykonać wspólne prace standaryzacyjne.
  • LG Electronics i Intel opracują technologię bezprzewodową 5G przeznaczoną dla samochodów nowej generacji i przeprowadzą jej pilotażowe wdrożenie.
  • Nokia i Intel wspólnie pracują nad stworzeniem wstępnych wersji standardów technologii radiowych i rozwiązań sieciowych 5G. Dzięki nim możliwa będzie szybka implementacja klientów mobilnych 5G i infrastruktury bezprzewodowej. A także mechanizmów współdziałania technologii radiowych 5G. Pozwolą one zrealizować wymagania dotyczące komunikacji urządzeń w nowoczesnych sieciach bezprzewodowych.
  • SK Telecom* i Intel w roku 2016 będą zajmować się opracowywaniem i weryfikacją urządzeń mobilnych oraz rozwiązań sieciowych 5G, a także urządzeń obsługujących technologię Licensed Assisted Access (LAA) w nielicencjonowanych pasmach częstotliwości. Dzięki systematycznej współpracy w obszarze technologii 5G możliwy stał się również rozwój technologii dostępu radiowego, m.in. komórek typu „anchor-booster” i masowej transmisji MIMO, pozwalających jeszcze bardziej zwiększyć przepustowość sieci bezprzewodowych 5G.
  • Verizon* i Intel prowadzą testy operacyjne rozwiązań bezprzewodowych 5G w ramach inicjatywy Verizon 5G Technology Forum*. Celem prac jest wykazanie przydatności pasma fal milimetrowych, które pozwala uzyskać szybkość i przepustowość transmisji danych o rząd wielkości większe niż w przypadku obecnie funkcjonujących sieci komórkowych, do realizacji szybkich bezprzewodowych połączeń wysokiej jakości w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych.

Platforma Intel 5G

Firma Intel intensywnie uczestniczy we wspólnych przedsięwzięciach branżowych, a także oferuje platformy do stworzenia wstępnych prototypów rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju sieci 5G i ułatwią ich wdrożenie.