Rufus to specjalistyczne narzędzie, które pozwala tworzyć bootowalne dyski USB. Można do tego celu wykorzystać klucze pendrive, karty pamięci, czy przenośne dyski. Oprogramowanie przydaje się szczególnie podczas tworzenia dysku instalacyjnego systemów Windows, czy dystrybucji Linuksa. Wspierane są bezproblemowo takie technologie, jak UEFI i GPT.

Uruchomienie aplikacji

Pobieramy program Rufus ze strony producenta. Do wyboru jest wersja instalacyjna lub przenośna. Po chwili naszym oczom ukaże się takie okno.

Rufus

Nagrywanie obrazu płyty

W pierwszej pozycji wybieramy urządzenie na które chcemy nagrać. Aplikacja sama ustawi nam praktycznie całą resztę opcji. Drugi wiersz pozostawiamy bez zmian. Przy wyborze systemu plików musimy się zastanowić, czy chcemy stworzyć pamięć z obrazem systemu Windows, czy dystrybucją Linuksa.

Obraz systemu Windows

W przypadku systemu Windows 10 wystarczy tylko wybrać obraz płyty, ustawić formatowanie na system plików NTFS, podpisać urządzenie (opcjonalne) i kliknąć przycisk OK.

Rufus - system Windows 10

Obraz dystrybucji Linuksa

Na początek wybieramy system plików FAT32. Następnie wyszukujemy obraz ISO dystrybucji Linuksa. W naszym przykładzie posłużyliśmy się system Ubuntu 17.04.

Rufus - dystrybucja Linuksa

Wpierw pojawi się powyższe okno, informujące nas o konieczności pobrania dodatkowej zawartości. Zatwierdzamy.

Rufus - dystrybucja Linuksa

Następnie zostawiamy zalecaną opcję przy typie obrazu hybrydowego.

Rufus - dystrybucja Linuksa

Ostatnie okno informuje nas, czy jesteśmy pewni co do formatowania pamięci flash. Jeżeli tak to zatwierdzamy.

Podsumowanie

Narzędzie Rufus bardzo dobrze radzi sobie z obrazami systemów Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows 10. Potrafi również obsłużyć najbardziej popularne dystrybucje Linuksa, jak Ubuntu, Linux Mint, Kubuntu, openSUSE, Manjaro, czy Fedora.

Rufus - dystrybucja Linuksa

Możemy bez problemów polecić je wszystkim, którzy tworzą bootowalne pamięći flash z obrazami systemów.


Poprzedni artykułMistrzostwa Polski Rainbow Six: Siege startuje z drugą edycją
Następny artykułBlizzard zapowiedział dodatek Rycerze Mroźnego Tronu do Hearthstone
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.