AMD Ryzen Threadripper 2970WX – procesor z 24 rdzeniami i 48 wątkami

1

Firma AMD ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży procesora Ryzen Threadripper 2970WX. Jednostka została wyposażona w 24 rdzenie i 48 wątków. Nazwa kodowa brzmi Colfax. Procesor oferuje do 64 linii PCIe Gen 3.0, a współczynnik TDP wynosi 250 W. Pojemność pamięci podręcznej to aż 76 MB, z czego 64 MB stanowi pamięć L3. Zegar bazowy wynosi 3,0 GHz, natomiast maksymalna wartość Boost to 4,2 GHz. AMD wyceniło ten model na 1299 dolarów.

Bezpośrednim konkurentem nowego modelu jest procesor Core i7-7960X od firmy Intel. Ryzen Threadripper 2970X oferuje do 39% wyższą wydajność w porównaniu do wspomnianego procesora konkurencji. Zapewnia także do 32% wyższą wydajność w raytracingu. A nawet o 60% szybsze szyfrowanie w porównaniu do Core i7-7960X.

AMD zaprojektowało nową funkcję o nazwie Dynamic Local Mode. Jej zadaniem jest optymalizacja działania aplikacji poprzez zapewnienie najbardziej obciążonym wątkom preferencyjnego dostępu do pamięci lokalnej. Tryb ten jest automatycznie skonfigurowany w procesorze Ryzen Threadripper 2970WX i działa pod kontrolą aplikacji AMD Ryzen Master.

AMD Ryzen Threadripper 2970WX

Jak działa Dynamic Local Mode:

  • mierzy czasy pracy aktywnych wątków,
  • nadaje odpowiednią rangę wątkom od najbardziej do najmniej obciążonych,
  • automatycznie przenosi najbardziej obciążone wątki do rdzeni z dostępem do pamięci lokalnej,
  • przyspiesza mniej obciążone wątki i działanie aplikacji wrażliwych na opóźnienia bez wpływu na zadania wymagające rozległej wielowątkowości.

Przy włączonym trybie Dynamic Local Mode wydajność procesorów Ryzen Threadripper serii WX może być wyższa nawet o 15% w wybranych aplikacjach takich, jak SPECwpc  i gry PUBG, Far Cry 5 czy Alien: Isolation. Firma AMD ponadto planuje sprawić, że ta funkcja będzie automatycznie działała u jak największej grupy użytkowników wprowadzając automatycznie działający Dynamic Local Mode jako domyślny profil nadchodzących aktualizacji sterowników do chipsetu.

AMD Ryzen Threadripper 2950X
Współczynnik TDP250 W
Liczba rdzeni, wątków24 rdzenie, 48 wątków
Pojemność pam. podręcznej L2512 KB per rdzeń (6 MB w sumie)
L3 Cache76 MB
Bazowe taktowanie3,0 GHz
Taktowanie w trybie „Boost”4,2 GHz
Liczba linii PCIe Gen364 (4 zarezerwowane dla chipsetu)
Liczba kanałów dla pamięci RAM4
Extended Frequency Range 2 (XFR2)Obsługiwane
Precision Boost 2Obsługiwane
Precision Boost Overdrive (OC)Dostępne
Sugerowana cena w sklepie internetowym1299 USD

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] W przypadku procesorów Threadripper 3-ciej generacji najsłabszy z układów ma mieć aż 24 rdzenie i 48 wątków. Jest to wartość imponująca, zważywszy na to, że podobną specyfikację miał układ AMD Ryzen Threadripper 2970WX. […]