Komputery mini-ITX to nadal niewielki ułamek wszystkich składanych zestawów na świecie. Mimo to, dzięki postępowi technologicznemu można za niewielkie pieniądze zbudować bardzo wydajną maszynę. Firmy takie jak Intel, Gigabyte czy ZOTAC dobitnie pokazują, że w niewielkich rozmiarach potrafią się kryć potężne podzespoły. Mowa tutaj, chociażby o Gigabyte BRIX, czy ZOTAC Magnus. I to właśnie te maszyny mają ładny wygląd i potężną wydajność.

Największym minusem takich komputerów jest cena, która dla wielu osób potrafi być zaporowa. Za podobne pieniądze można złożyć samodzielny zestaw o równej, bądź większej mocy, niekoniecznie ograniczać się do tak małej obudowy.

Tym razem na warsztat wzięliśmy minikomputer z najniższej półki – Shuttle NC10U, służący do pracy biurowej i podstawowych zastosowań multimedialnych. Czy jego specyfikacja wywiąże się z zadania?

Specyfikacja poszczególnych podzespołów

Procesor

W komputerze zamontowany jest niskonapięciowy procesor Intel Celeron 4205U, należący do rodziny Whiskey Lake U. Mamy tutaj dwa rdzenie fizyczne o taktowaniu 1.8 GHz. TDP tego układu wynosi 15 Watów.

Producent zamontował w procesorze kartę graficzną Intel UHD Graphics 610.

Chłodzenie

Mamy zamontowane autorskie chłodzenie od Shuttle.

Shuttle NC10U - testy komputera mini-ITX z procesorem Celeron 1

Płyta główna

Jest to autorskie rozwiązanie firmy Shuttle.

Shuttle NC10U - płyta główna

Pamięci RAM

Zastosowaliśmy Goodram DDR4 8 GB 2666 MHz SO-DIMM. Nie podkręcaliśmy ich, ponieważ ta klasa sprzętu tego nie wymaga.

Shuttle NC10U - RAM

Dyski

Na system posłużył nam ADATA GAMMIX S11 480 GB. Jako magazyn danych wykorzystaliśmy SanDisk Ultra 3D Plus 1 TB. Płyta główna pozwala tylko na jeden dysk M.2 oraz na SATA 6 Gb/s.

Zasilacz

Firma Shuttle dostarczyła zewnętrzny zasilacz.

Opakowanie

Opakowanie wygląda schludnie i wykonane jest z dobrej jakości tektury.

Obudowa

Wygląd zewnętrzny

Całość została wykonana jest z plastiku w czarnym kolorze. Górna pokrywa została wypolerowana dla ładnego wyglądu. Niestety, ale przez to zbiera różnego rodzaju odciski palców, a także widoczny kurz. Wymiary obudowy wynoszą: 142 x 142 x 42 mm.

Z przodu znajdziemy złącza: USB 3.2 Gen 1 Typu A, USB 3.2. Gen1 Typu C, wejście na karty SD, dwie lampki informacyjne oraz włącznik.

Shuttle NC10U - przód

Z tyłu znajdują się następujące złącza: 2 USB 2.0, HDMI, DisplayPort, złącze LAN oraz wyjście zasilania.

Shuttle NC10U - tył

Na prawym boku znajduje się złącze COM oraz kratki wentylacyjne.

Shuttle NC10U - testy komputera mini-ITX z procesorem Celeron 2

Na lewym boku znajdują się kratki wentylacyjne oraz złącze Kensington Lock.

Shuttle NC10U - testy komputera mini-ITX z procesorem Celeron 3

W zestawie z komputerem otrzymujemy: zasilacz, śrubki, adapter na dyski 2.5 cala, adapter VESA oraz nóżki.

Shuttle NC10U - testy komputera mini-ITX z procesorem Celeron 4

Komputer może być umieszczony w trzech pozycjach: na adapterze VESA za monitorem, leżeć poziomo na gumowych nóżkach lub stać pionowo na specjalnych, aluminiowych nóżkach.

Shuttle NC10U - testy komputera mini-ITX z procesorem Celeron 5

Prezentacja wnętrza

Do wnętrza dostaniemy się poprzez odkręcenie dwóch śrub od spodu i zdjęciu obu pokryw. W górnej części mamy widoczny radiator z wentylatorem, złącze M.2 na dyski oraz złącze na pamięci DDR4 SO-DIMM, natomiast na dole znajdują się: złącze DDR4 SO-DIMM, złącze na dyski SATA z miejscem na adapter 2.5 cala oraz bezprzewodowa karta sieciowa.

Procedura testowa

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home 64-bit w wersji Windows 10 Home 64-bit w wersji Update 1903. Pobrane były najnowsze aktualizacje. Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.

Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był do około 10 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Oto użyte oprogramowanie:

  • Cinebench R20
  • AIDA64 Engineer 6.24
  • HWInfo 6.26
  • 7-zip 19.00
  • Plik MKV – film Tears of Steel w wersji 4K o rozmiarze 6.23 GB
  • AS SSD 2.0.6821.41776
  • Euro Truck Simulator 2
  • Dead Island
  • DOTA 2
  • Unigine Valley
  • Handbrake
  • Corona Benchmark
  • MSI Afterburner 4.6.0
  • RivaTuner

Pobór mocy mierzyliśmy przy użyciu miernika Voltcraft VC204p. Ilość FPSów mierzona była przy użyciu MSI Afterburner. Temperatury były mierzone przy użyciu MSI Afterburner i HWInfo.

Platforma testowa

Model Dostawca
Procesor Intel Celeron - logoIntel Celeron 4205U Intel logo
Karta graficzna Intel Celeron - logoIntel UHD Graphics 610 Intel logo
Pamięć RAM Goodram DDR4 8 GB 2666 MHz SO-DIMM Goodram
Dysk twardy ADATA XPG GAMMIX S11ADATA GAMMIX S11 480 GB ADATA
Dysk twardy SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB - logoSanDisk Ultra 3D SSD 1 TB SanDisk logo
System operacyjny Windows 10Windows 10 Home 64 bity PcMod.pl

Testy

Wydajność w grach

Sprawdziliśmy dwie gry: Euro Truck Simulator 2 oraz DOTA 2, dorzucając do całości jeszcze Unigine Valley, aby sprawdzić, jak karta graficzna zachowa się w tak dużej, otwartej przestrzeni.

Shuttle NC10U - wydajność w grach

Testy syntetyczne

W testach wykorzystaliśmy znane benchmarki graficzne oraz procesorowe. Wszystkie benchmarki działały na domyślnych ustawieniach. Cinebench R20 wykorzystywał wszystkie dostępne rdzenie.

Shuttle NC10U - Testy syntetyczne

Konwersja oraz renderowanie

Sprawdzaliśmy czas renderowania się sceny oraz ile czasu zajmie konwersja filmu.

Shuttle NC10U - Konwersja oraz renderowanie

Testy złącza M.2

Jak wypada dysk na złączu M.2?

Shuttle NC10U - Testy złącza M.2

AIDA64 – testy pamięci

Sprawdziliśmy szybkość zastosowanych pamięci RAM.

Shuttle NC10U - AIDA64 - testy pamięci

Operacje dyskowe

Przyszedł czas na zbadanie wydajności operacji dyskowych na M.2. Sprawdziliśmy, jak szybko będą kopiować się pliki, rozpakowywać archiwum czy przywracać gra z kopii zapasowej. Drugi dysk na SATA służył głównie, jako magazyn danych i był rzadziej wykorzystywany.

Shuttle NC10U - AIDA64 - Operacje dyskowe

Pobór mocy

Pobór mocy mierzyliśmy po około 15 minutach od włączenia komputera.

Shuttle NC10U - AIDA64 - Pobór mocy

Temperatury

Głównie zmierzyliśmy temperatury procesora. Wewnątrz panowała temperatura pokojowa.

Shuttle NC10U - AIDA64 - Temperatury

Podsumowanie testów Shuttle NC10U

Dobrnęliśmy do końca testów minikomputera Shuttle NC10U. Czas zrobić krótkie podsumowanie tego, co do tej pory odkryliśmy.

Minikomputer Shuttle NC10U jest ciekawym produktem. Z jednej strony otrzymujemy małe, ładnie wyglądające pudełko. Z drugiej, niestety okazuje się ono dość słabe wydajnościowo i do tego trzeba samodzielnie dokupić kilka części. Na dodatek kwota podstawowego komputera jest dość wysoka w stosunku do zastosowanego procesora.

Patrząc po testach, zauważamy, że jednostka świetnie będzie się nadawać do codziennej pracy biurowej, oglądania filmów, czy przeglądania internetu. Można będzie również pograć w niewymagające produkcje, jak Project Hospital, Age of Empires II HD, czy nawet This War of Mine. Jeżeli będziemy chcieli sięgnąć po produkcje typu DOTA 2, czy Euro Truck Simulator 2 to niestety, ale czekają nas dość mocne obniżenia detali, aby móc grać płynnie. Aczkolwiek w oba tytuły będziemy mogli pograć w miarę komfortowo.

Dużym plusem Shuttle NC10U jest łatwy dostęp do wnętrza. Otwarcie sprowadza się do odkręcenia dwóch śrubek i podważeniu obu paneli. Dodatkowo, można jeszcze wykręcić całą płytę główną.

Podsumowując – producent chciał dobrze, ale niestety cena zestawu przytłacza – nasza wersja bez niczego potrafi kosztować około 850 zł. Pamiętajmy, że do tego trzeba doliczyć jeszcze pamięć RAM oraz dysk M.2 lub SSD. Gdyby tylko była ona mniejsza, to można by się było poważnie zastanowić nad tą propozycją.

Zalety:

  • Format mini-ITX
  • Bardzo niski pobór mocy, nawet pod obciążeniem
  • Możliwość prostej rozbudowy
  • 3 pozycje pracy
  • Cicha praca, nawet pod obciążeniem

Wady:

  • Plastikowa obudowa, która zbiera odciski palców i kurz
  • Cena do oferowanych możliwości

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy firmie Shuttle.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułAstralis rezygnuje z udziału w turnieju kwalifikacyjnym do ESL One Rio 2020 Major
Następny artykułPodsumowanie tygodnia zmagań grupowych na BLAST Premier Showdown 2020
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.