fbpx
Strona głównaPcMod.plArtykułyProcedura testowa dysków SSD SATA i NVMe

Procedura testowa dysków SSD SATA i NVMe

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda nasza procedura testowa dysków SSD na interfejsach SATA i NVMe.

Główna platforma składa się z płyty głównej ASRock Z790 PG-ITX/TB4. Pamięci Kingston FURY Renegade DDR5 RGB 2×16 GB 6000 MHz sparowano z procesorem Intel Core i5-12400F, który działa ze standardowym taktowaniem. Uruchomiliśmy profil XMP o taktowaniu 6000 MHz oraz tryb Gear2 z połową taktowania kontrolera. Po zapoznaniu się z informacjami z internetu – Gear1 jest niemożliwy do włączenia na platformie LGA 1700.

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit w wersji 22H2. Dysk Lexar NM790 1 TB testowany był w trzech różnych konfiguracjach:

  • wpięty w tylny port M.2 PCIe 4.0 x4, bez radiatora (temperatury);
  • wpięty w tylny port z radiatorem (temperatury);
  • wpięty w główny port z radiatorem od płyty głównej (główne testy wydajnościowe i temperatury).

Na żadnym z dysków nie włączaliśmy szyfrowania danych. Jeżeli mieliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.

Każdy test powtórzony został minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test został wykonany ponownie około 5 – 7 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Do wszystkich testów wykorzystaliśmy następująco przygotowane pliki:

  • Plik 7 GB
  • Duża ilość małych plików: 6,81 GB
  • Duża ilość plików: 41,7 GB
  • Kopia zapasowa Steam: 54,2 GB

CrystalDiskMark

CrystalDiskMark to otwartoźródłowy program do mierzenia wydajności dysków HDD i SSD dla systemów Windows. Aplikacja wykorzystuje w swoim działaniu znane narzędzie diskspd od Microsoftu. Podczas wykonywania testów generowane jest obciążenie dysku, ze miną liczbą kolejkowania zadań oraz wykorzystania wątków.

Z poziomu CrystalDiskMark możemy dokonywać prostej konfiguracji przeprowadzanych testów. Do dyspozycji są funkcje, które określają liczbę powtórzeń każdego z testów (od 1 do 9), rozmiar próbki danych (od 50 MB do 64 GB) oraz dysk, który poddany zostanie badaniom. Po zakończeniu testów pokazywany jest raport graficzny i tekstowy, które można także zapisać.

Nasza procedura została oparta w odniesieniu do Nutanix oraz Anandtech. Aby zasymulować poprawne obciążenie, wykorzystamy próbkę 16 GiB, która ma szansę obejść wbudowany cache DRAM lub tzw. HBM na pamięci RAM. Dodatkowo zmieniliśmy następujące parametry:

  • Block Size – wielkość próbki, wykorzystywanej w testach;
  • Queues – ilość zapytań wejścia/wyjścia, jakie generuje wątek procesora;
  • Threads – ilość wykorzystywanych wątków procesora;
  • SEQ1M Q8T8 – test zasymuluje operację kopiowania dużego pliku lub wykonywania kopii zapasowej;
  • SEQ64K Q16T8 – wykorzystanie 64K bloku danych symuluje operacje, wykonywane przez najpopularniejsze aplikacje;
  • RND8K Q32T8 – testy symuluje zachowanie się baz danych, a ustawione zapytania i wątki wygenerują dość duże obciążenie dla dysku;
  • RND8K Q1T1 – ten test ma pokazać różnicę w wydajności, w przypadku 1 zapytania i 1 wątku w stosunku, do testu RND8K Q32T8;

Czas mierzenia testu ustawiłem na 30 sekund, co zasymuluje poprawne obciążenie dysku. Czas pomiędzy testami ustawiłem na 6180 sekund, co powinno wystarczyć do wyczyszczenia pamięci podręcznej.

AS SSD Benchmark – testy zostały wstrzymane

Całkowity wynik AS-SSD pochodzi z różnych pomiarów prędkości wykonanych przez narzędzie AS-SSD.

Wybraliśmy następujące opcje do testów:

  • Sekwencyjny odczyt oraz zapis – pozwala sprawdzić możliwości dysku, podczas wykonywania wielu podstawowych czynności przez użytkownika
  • 4K64R = Random 4K read speed (64 queue depth) – pozwala na określenie, jak dobrze dysk radzi sobie przy wysokim obciążeniu
  • IOPS 4K64T – podobnie, jak dla 4K64R, ale dla wartości IOPS

Kopiowanie pliku 7 GB

Kopiujemy przygotowany wcześniej 7 GB plik binarny z jednego katalogu do drugiego, na tym samym dysku. Czas mierzymy przy użyciu specjalnego polecenia systemowego.

Kopiowanie dużej liczby plików (41,7 GB)

Kopiujemy wcześniej przygotowane 41,7 GB plików, z jednego katalogu do drugiego, na tym samym dysku. Czas mierzymy przy użyciu specjalnego polecenia systemowego.

Łącznie 2413 plików, 11 folderów

Pakowanie pliku 7 GB przy 0% kompresji

Przygotowany wcześniej 7 GB plik binarny jest pakowany do archiwum, przy użyciu 0% kompresji, aby wyeliminować maksymalnie zużycie procesora. Czas mierzymy przy użyciu specjalnego polecenia systemowego.

Pakowanie dużej ilości małych plików przy 0% kompresji

Przygotowana wcześniej paczka małych plików jest pakowana do archiwum, przy użyciu 0% kompresji, aby wyeliminować maksymalnie zużycie procesora. Czas mierzymy przy użyciu specjalnego polecenia systemowego.

Łącznie 8370 plików, 7 folderów

Rozpakowywanie pliku 7 GB

Archiwum z plikiem 7 GB zostanie rozpakowane do nowego katalogu. Czas mierzymy przy użyciu specjalnego polecenia systemowego.

Instalacja gry Kingdom Come: Deliverance

W aplikacji Steam uruchamiamy przywracanie gry z kopii zapasowej. Czas jest mierzony stoperem od momentu naciśnięcia przycisku rozpoczęcia do zakończenia całej operacji w postaci zamknięcia okna przywracania.

3DMark Storage Benchmark

3DMark Storage Benchmark to test do pomiaru wydajności dysków SSD i innego sprzętu pamięci masowej w grach. Obsługuje on wszystkie najnowsze technologie pamięci masowej i testuje praktyczną, rzeczywistą wydajność w grach dla takich czynności, jak ładowanie gier, zapisywanie postępów, instalowanie plików gier i nagrywanie strumieni wideo z rozgrywki.

https://benchmarks.ul.com/3dmark

PCMark 10 Storage Benchmark

Full System Drive Benchmark wykorzystuje szeroki zestaw czynności z popularnych aplikacji i typowych zadań, aby w pełni przetestować wydajność dysków SSD. Czynności, jakie są wykonywane: uruchamianie Windows 10, uruchamianie aplikacji takich jak Adobe Photoshop i Illustrator, praca z Microsoft Excel i PowerPoint. Kopiowanie kilku dużych plików oraz wielu małych.

https://benchmarks.ul.com/pcmark10

Wielozadaniowość

W teście wykonujemy przywracanie gry Kingdom Come: Deliverance z kopii zapasowej Steam, a także kopiowanie dużej ilości plików (41,7 GB).

Temperatury

Test był wykonywany z użyciem aplikacji HWInfo. Po włączeniu komputera odczekaliśmy 30 minut i wykonywaliśmy pomiar najniższej temperatury. W przypadku mierzenia najwyższej temperatury uruchamialiśmy w pętli na około 30 minut kopiowanie dużej ilości plików.

Platforma testowa

  Model Dostawca
Procesor ProcesorIntel Core i5-12400F pcmod
Płyta główna ASRock Z790 PG-ITX/TB4ASRock Z790 PG-ITX/TB4 ASRock
Karta graficzna

Gigabyte GeForce GTX 1650 D6 OC 4GGigabyte GeForce GTX 1650 SUPER OC 4G

pcmod
Pamięć RAM Kingston FURY Renegade DDR5 RGB 6000 MHzKingston FURY Renegade DDR5 RGB 2×16 GB 6000 MHz Kingston FURY
Dysk twardy/SSD

Opisany będzie w artykule testowym

Zasilacz SilverStone SX600-GSilverStone SX600-G SilverStone
Chłodzenie Scythe Big Shuriken 3Scythe Big Shuriken 3 pcmod
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity pcmod
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać