Dysk SSD Lexar NM710 1 TB to budżetowa propozycja w ofercie producenta. Nośnik ten dostępny jest w przystępnej cenie i skierowany do użytkowników, którzy modernizują swoje komputery ze starszych dysków SSD. Jego długość wynosi 80 mm, dzięki czemu zamontujemy go we większości płyt głównych czy laptopów, dostępnych na rynku.

Pełna specyfikacja nośnika SSD
Pojemności dysku 512 GB, 1 TB, 2 TB
Format M.2 2280
Interfejs PCIe 4.0 x4, NVMe 1.4
Kontroler Maxio MAP1602
Pamięć cache DRAM Brak (HMB 3.0)
Rodzaje pamięci 128-warstwowe pamięci 3D TLC firmy YMTC
Odczyt sekwencyjny do 5000 MB/s
Zapis sekwencyjny do 4500 MB/s
Wytrzymałość (TBW) do 1200 TB
Wymiary 80 x 22 x 2.45 mm
Gwarancja 5 lat

Powyższe cechy świadczą o budżetowym przeznaczeniu nosnika NM710 1 TB. Z tego testu dowiesz się, jak dysk zachowuje się w różnych sytuacjach i czy podczas pracy nie przekracza krytycznych wartości temperatury. Brzmi ciekawie? Czytaj dalej!

Jakie są najważniejsze cechy dysku Lexar NM710 1 TB?

Nasz nośnik występuje w formacie M.2 2280 o wymiarach 80 x 22 x 2.45 mm. Gwarantuje to bezproblemowy montaż w większości płyt głównych, dostępnych na rynku. Oprócz tego zamontujesz go do niektórych modeli gamingowych laptopów.

Seria Lexar NM710 oferuje nam 3 modele o pojemnościach: 512 GB, 1 TB i 2 TB. Na rynku nie występują wersje z zamontowanym radiatorem (dodatkowym chłodzeniem). Można je dokupić osobno — polecamy Lexar LPAH100. Ma to zagwarantować dobre odprowadzanie ciepła, aby dysk się nie przegrzewał w trakcie pracy.

W kontekście żywotności (TBW — ilość zapisanych danych na dysk) w czasie pracy to wygląda to następująco: 512 GB: 300 TBW, 1 TB: 600 TBW, 2 TB: 1200 TBW. Moim zdaniem wyniki wypadają dobrze jak na dysk z tej półki wydajnościowej. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że można dość szybko wyczerpać wspomniany limit, a tym samym skrócić żywotność dysku oraz jego parametry pracy. Ja podczas testów obecnego modelu zapisałem bez problemów między 3 – 3.5 TB danych: kopiowanie plików, tworzenie nowych itp. O ile osoba, która gra w gry raczej nie dobije do tego limitu, o tyle grafik czy montażysta wideo już może niebezpiecznie się zbliżyć.

Wersja dysku

512 GB

1 TB

2 TB

Cena | z radiatorem

$33

$47

$89

Format

M.2 2280

M.2 2280

M.2 2280

Interfejs

PCIe 4.0 x4

PCIe 4.0 x4

PCIe 4.0 x4

Kontroler

Maxio MAP1602

Maxio MAP1602

Maxio MAP1602

Pamięć cache DRAM

Brak (HMB)

Brak (HMB)

Brak (HMB)

Rodzaje pamięci

128-warstwowa pamięć TLC firmy YMTC

128-warstwowa pamięć TLC firmy YMTC

128-warstwowa pamięć TLC firmy YMTC

Odczyt sekwencyjny

Do 5000 MB/s

Do 5000 MB/s

Do 4850 MB/s

Zapis sekwencyjny

Do 26000 MB/s

Do 4500 MB/s

Do 4500 MB/s

Losowy odczyt

Nieznane

Nieznane

Nieznane

Losowy zapis

Nieznane

Nieznane

Nieznane

Bezpieczeństwo

Brak

Brak

Brak

Wytrzymałość (TBW)

300 TB

600 TB

1200 TB

Oznaczenie

LNM710X500G-RNNNG

LNM710X001T-RNNNG

LNM710X002T-RNNNG

Wysokość

2.45 mm

2.45 mm

2.45 mm

Gwarancja

5 lat

5 lat

5 lat

Producent zrezygnował również z pamięci podręcznej DRAM, na rzecz rozwiązania HBM 3.0 – Host Memory Buffer. Jest to wykorzystanie fizycznej pamięci RAM, jako pamięci podręcznej. Z tego sposobu korzysta wielu producentów dysków SSD, w celu zmniejszenia kosztów produkcji. Przekłada się to na końcową cenę całej jednostki.

Czas bezawaryjnej pracy wynosi 1 500 000 godzin, co jest już pewnym standardem na rynku dysków SSD. Producent udziela 5-letniej ograniczonej gwarancji – chodzi o ilość zapisanych danych. Jeżeli to przekroczysz, to tracisz gwarancję. O taki smuteczek trochę.

Dysk Lexar NM710 1 TB wyposażono w czterokanałowy kontroler Maxio MAP1602, który odpowiada za poprawną komunikację pomiędzy komputerem a kośćmi pamięci 3D TLC na dysku. Jest on na tyle zaawansowany technologicznie, że pozwala na produkcję niewielkimi kosztami wydajnych w grach i multimediach dysków SSD. Ten sam kontroler znajdziemy również w Hikvision G4000E 1 TB oraz NM790 1 TB.

Kontroler to jedno, a do szybkiego działania potrzebne są pamięci. I tutaj do akcji wkraczają 128-warstwowe pamięci 3D TLC od chińskiej firmy YMTC. Zoptymalizowano je do pracy z chipem Maxio MAP1602 oraz szyną przesyłania danych do komputera PCIe 4.0 NVMe 1.4. Dzięki temu nasz dysk w specyfikacji producenta ma szybkości zapisu i odczytu sekwencyjnego na maksymalnym poziomie 5000 / 4500 MB/s. To wydajność, która zapewni Ci płynne granie i efektywną pracę nad kreatywnymi projektami.

Jak wygląda dysk Lexar NM710 1 TB?

Producent umieścił dysk Lexar NM710 1 TB w ładnym niebiesko-czarnym opakowaniu. Otwiera się je dość łatwo, dzięki czemu szybko dostaniesz się do dysku wewnątrz.

Dysk przyszedł do mnie bez zamontowanego radiatora. Prosta nalepka na kościach informuje nas o modelu. Można dodatkowo skorzystać z chłodzenia na płycie głównej lub zamówić sobie osobny od producenta. Sytuacja jest bardzo podobna do dysku WD Black SN750, Lexar NM790 1 TB, czy Samsung 990 Evo.

Jednak dlaczego warto przy montażu dysku SSD zastosować radiator? Ponieważ podczas intensywnej pracy osiąga wysokie temperatury, a taki sprzęt pomaga zachować odpowiednie parametry nawet w trakcie intensywnego użytkowania.

Oprogramowanie do monitorowania dysku

Lexar udostępnia na swojej stronie proste oprogramowanie do zarządzania dyskami – Lexar SSD Dash. Umożliwia ono monitorowanie stanu nośnika, bezpieczne wymazywanie danych, migrację danych, aktualizację oprogramowania układowego. Jest tego mało, ale powinno starczyć do podstawowych zastosowań.

Na czym polegają benchmarki, które wykonuję?

Cały proces testowania, czyli platformę, opisy benchmarków oraz ich wyjaśnienie znajdziecie pod tym linkiem: Procedura testowa dysków SSD SATA i NVMe.

Benchmarki, czyli czas na sprawdzenie wydajności oraz temperatur

CrystalDiskMark

Testy wykazały, że dysk nie osiąga nawet połowy zakładanej szybkości przy zapisie i odczycie sekwencyjnym. Troszkę szkoda, bo spodziewałem się chociaż 80% deklarowanej wydajności. Z racji tego, że producent nie podaje zapisu i odczytu losowego IOPS, to mogę porównać to z Lexar NM790 1 TB – odczyt jest lepszy, natomiast zapis jest o połowę gorszy.

PCMark 10

W teście PCMark 10, który wykorzystuje wiele różnych operacji, Lexar plasuje się na 4 miejscu, za mocniejszymi od siebie nośnikami.  Tym samym jest to potwierdzenie, że nośnik należy do segmentu budżetowego, a co za tym idzie, słabszy od reszty nośników.

3DMark

W teście 3DMark widzimy, że Lexar uplasował się na przedostatnim miejscu. Tym samym jest to potwierdzenie, że nośnik należy do segmentu budżetowego, a co za tym idzie, słabszy od reszty nośników.

Kopiowanie 7 GB pliku binarnego

Podczas kopiowania 7 GB pliku zauważyłem, że Lexar NM790 i Lexar NM710 mają identyczne wyniki. Dysk budżetowy zrównał się z dyskiem typu premium. Dobrze to świadczy o jednostce.

Kopiowanie dużej ilości plików (41,7 GB)

W czasie kopiowania dużej ilości plików Lexar NM710 uplasował się na 3-cim miejscu. Jest słabszy o kilka sekund od dysków premium, ale szybszy od Samsunga 990 EVO z tego samego segmentu wydajnościowego. Do tego jest od niego prawie dwukrotnie tańszy.

Pakowanie pliku 7 GB przy 0% kompresji

Kompresja pliku to domena Samsunga, ale tuż za nim uplasował się mój Lexar. Różnice pomiędzy poszczególnymi dyskami są praktycznie niezauważalne. Tym samym dysk budżetowy sprawuje się nader dobrze.

Pakowanie dużej ilości małych plików (6,81 GB) przy 0% kompresji

W czasie kompresji dużej ilości małych plików Lexar NM710 1 TB i Samsung 990 EVO 2 TB miały bardzo zbliżony wynik. Jednakże Samsung jest o wiele droższy, i dlatego lepiej wypada Lexar.

Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

Dekompresja pliku daje podobny wynik dla wszystkich dysków. Różnice są na granicy błędów statystycznych.

Instalacja gry Kingdom Come: Deliverance z kopii zapasowej na Steam

Instalacja gry to 3-cie miejsce dla Lexara, aczkolwiek Samsung 990 EVO jest tuż za nim. Mogę śmiało rzec, że instalując grę z kopii zapasowej, nie trzeba będzie długo czekać. Natomiast instalacja z użyciem Internetu, jest uzależniona od prędkości łącza.

Wielozadaniowość

W instalacji gry oraz kopiowaniu wielu plików dysk Lexar NM710 1 TB radził sobie dobrze. 3-cie miejsce z wynikiem 139 sekund pokazuje, że dysk ma potencjał w swoim przedziale cenowym.

Temperatury w spoczynku

Dysk na radiatorze od płyty głównej ma 56 stopni Celsjusza, keidy nic nie robi. Jest to dobry wynik, aczkolwiek spodziewałem się lepszego. Nie zagraża to żywotności, ani wydajności całej jednostki.

Temperatury pod obciążeniem

Ciekawie się robi pod obciążeniem. Dysk Lexar NM710 osiąga 82 stopnie Celsjusza. Jest to bardzo niebezpieczna temperatura pracy, bo przy dłuższym pobycie, dysk może stracić  na wydajności oraz  żywotności. Założenie radiatora LPAH100 pozwala na zmniejszenie temperatury do  stopni Celsjusza.

Podsumowanie wyników. Czy warto kupić Lexar NM710 1 TB?

Dysk Lexar NM710 1 TB to jedna z ciekawszych propozycji w swoim przedziale cenowym. Wydajność w wielu testach jest naprawdę świetna, porównując go do modelu Samsung 990 Pro Heatsink 1 TB, czy nawet dysków innych producentów. Zawiódł jedynie w CrystalDiskMark, gdzie niestety, ale inne modele go znacząco wyprzedziły.

Na plusy zasługiwało:

  • Skopiowanie 7 GB pliku zajęło niecałe 2 sekundy;
  • Skopiowanie 41,7 GB plików wynosiło niecałe 20 sekund;
  • Rozpakowanie 7 GB pliku to około 5 sekund;
  • Niskie temperatury z radiatorem firmy Lexar oraz tym od płyty głównej

Warto nadmienić, że dysk potrzebuje dobrej jakości chłodzenia, czy to z płyty głównej, czy dokupionego osobno. To dostarczone przez Lexara spełnia swojej zadanie na tyle, aby dysk nie przekraczał krytycznej temperatury 70 stopni. Dzięki temu nie będziemy mieli także problemów z żywotnością, czy szybkością kopiowania i wczytywania.

A jak się miała sprawa po zapełnieniu dysku 500 GB różnych plików? Spadek wydajności jest odczuwalny w dwóch testach: SQE64K Q32T8 oraz RND8K Q32R16, w CrystalDiskMark przy domyślnych ustawieniach. Oznacza to, że deklarowane przez producenta wartości będą odbiegać po zapełnieniu dysku.

Pora przejść do werdyktu. Czy warto zainteresować się tym modelem? Uważam, że jak najbardziej. Jest to jeden z ciekawszych modeli na rynku w stosunku ceny do wydajności.

Zalety:

  • Cena do oferowanej wydajności,
  • Dobra wydajność w wielu testach,
  • Wysoki współczynniki MTBF,
  • Akceptowalne TBW,
  • 5 lat gwarancji.

Wady:

  • Słabe wyniki w CrystalDiskMark,
  • Wymaga radiatora, szczególnie przy dłuższym obciążeniu,
  • Jeżeli zakładamy radiator, to musimy pamiętać o problemie z montażem w niektórych płytach głównych mini-ITX.

Testy dysku SSD Lexar NM710 1 TB. Czy warto się zainteresować nośnikiem ze średniej półki cenowej? 1

Testy dysku SSD Lexar NM710 1 TB. Czy warto się zainteresować nośnikiem ze średniej półki cenowej? 2

Testy dysku SSD Lexar NM710 1 TB. Czy warto się zainteresować nośnikiem ze średniej półki cenowej? 3

Za wypożyczenie dysku dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Lexar.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułDaty nadchodzącego sezonu ESL Impact League Season 6
Następny artykułMIBR Female z nowym zespołem
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.