Do naszej redakcji trafił dysk SSD – WD Blue SN500 500 GB. Będzie to kolejny nośnik z rodziny M.2, jaki przetestujemy. Tym razem wzięliśmy na warsztat rodzinę Blue, która znana jest dobrego stosunku ceny do oferowanych możliwości.

WD Blue SN500 500 GB bazuje na 64-warstwowych pamięciach 3D NAND TLC, przygotowanych przez firmę SanDisk. Wspomniane kości współpracują z autorskim kontrolerem WD na interfejsie PCIe 3.0 x2. Dysk ma format M.2 2280 i jest zgodny z protokołem NVMe 1.3. Dzięki temu oferuje prędkość odczytu/zapisu do 1700/1450 MB/s oraz do 275/300 tys. IOPS. WD Blue SN500 500 GB nie mają wbudowanej pamięci DRAM, nie obsługują Host Memory Buffer. Jest natomiast na pokładzie dodatkowa pamięć podręczna, która powinna dać radę. Współczynnik TBW wynosi tylko 300 TB.

WD Blue SN500 500 GB

Poniżej tabelka, jak to się prezentuje:

WD Blue SN500 250 GB WD Blue SN500 500 GB
Szybkość odczytu sekwencyjnego 1700 MB/s
Szybkość zapisu sekwencyjnego 1300 MB/s 1450 MB/s
Losowy odczyt danych 4K 210 000 IOPS 275 000 IOPS
Losowy zapis danych 4K 170 000 IOPS 300 000 IOPS
TBW 150 TB 300 TB

W modelu WD Blue SN500 500 GB nie zastosowano żadnego radiatora, który obniżałby temperaturę. Jest natomiast możliwość zamontowania własnego lub skorzystania z tego, co oferują złącza na płytach głównych niektórych producentów.

WD Blue SN500 500 GB

Nasz model ma 500 GB pojemności na papierze, a po sformatowaniu otrzymujemy do dyspozycji 465 GB. Czyli formalnie posiadamy o 35 GB mniej, niż jest napisane na opakowaniu. Szkoda, że producent nie podaje faktycznej wielkości, jaką otrzymują użytkownicy. Na plus natomiast zasługuje 5 letnia gwarancja.

WD Blue SN500 500 GB

W zestawie prócz dysku nie otrzymaliśmy nic więcej. Także kwestie chłodzenia pozostawione są już w gestii samego użytkownika. Dysk wyjmujemy z opakowania, wkładamy do gniazda i przykręcamy. Pozostaje jeszcze zainstalowanie na nim systemu operacyjnego.

WD Blue SN500 500 GB

Zaciekawiło nas bardzo oprogramowanie WD SSD Dashboard. Jest ono przejrzyste i łatwe w obsłudze. Pozwala na zarządzanie dyskiem, sprawdzanie jego stanu oraz aktualizowanie softu.

Procedura testowa

Wszystkie testy dysku WD Blue SN500 500 GB wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home 64-bit w wersji October 2018 Update. Pobrane były najnowsze aktualizacje oraz zainstalowaliśmy najbardziej podstawowe oprogramowanie:

  • Steam z kilkoma grami
  • Przeglądarka Firefox
  • Sterowniki systemowe oraz do karty graficznej
  • Oprogramowanie płyty głównej

Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.

Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był do około 10 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Oto użyte oprogramowanie:

  • AS SSD 2.0.6821.41776
  • HWInfo 6.0
  • 7-zip 19.00
  • Plik MKV – film Tears of Steel w wersji 4K o rozmiarze 6.23 GB
  • Gra DOOM w najnowszej wersji na Steam
  • Gra Dead Island w najnowszej wersji na Steam

Do mierzenia temperatury dysku używaliśmy dostarczonego przez producenta oprogramowania oraz HWInfo. Pozwoliło to na w miarę precyzyjne zapisanie wyników.

Platforma testowa

Model Dostawca
Procesor 2nd Gen. Ryzen CPUAMD Ryzen 7 2700X @ 4.1 GHz PcMod.pl
Płyta główna BiostarRacingX GTNBIOSTAR RACING X370GTN PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Patriot Viper SteelPatriot Viper Steel 2×8 GB DDR4 4000 MHZ Patriot Viper Steel
Dysk twardy WD Blue SN500 500 GBWD Blue SN500 500 GB Western Digital, WD
Zasilacz be quiet! SFX L Powerbe quiet! SFX L Power 500 W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Home 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS SSD Benchmark to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD poprzez wykonywanie analizy pracy urządzenia z wykorzystaniem różnych próbek.

Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Przygotowaliśmy 7 GB plik binarny, który następnie został skopiowany do innej lokalizacji.

WD Blue SN500 500 GB - Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Aby zminimalizować wpływ procesora do minimum, użyliśmy 0% kompresji. Wykorzystywane były wszystkie dostępne wątki procesora. Czas mierzyliśmy od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

WD Blue SN500 500 GB - Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Następnie mierzyliśmy czas jego rozpakowywania od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

WD Blue SN500 500 GB - Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w jednym katalogu – od małych, ważących ledwie kilka kB, aż po pliki większe, których rozmiar przekraczał kilka gigabajtów. Nasz test ma w zamierzeniach symulować standardowe kopiowanie na dysku.

WD Blue SN500 500 GB - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Stworzyliśmy kopię zapasową gry Dead Island na tym samym dysku. Następnie skasowaliśmy grę i przywróciliśmy ją z kopii. Czas mierzony był od wciśnięcia przycisku zatwierdzającego zadanie.

WD Blue SN500 500 GB - Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Wielozadaniowość

W tym teście robimy dwie operacje jednocześnie: kopiujemy plik z filmem MKV o wadze 6.2 GB oraz instalujemy grę Dead Island z kopii zapasowej Steam. Test sprawdza, jak dysk radzi sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie.

WD Blue SN500 500 GB - Wielozadaniowość

Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM – mapa Odlewnia

Uruchomiliśmy grę w trybie Vulkan. Następnie mierzyliśmy czas wczytywania od momentu wybrania mapy.

WD Blue SN500 500 GB - Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM - mapa Odlewnia

Podsumowanie testów WD Blue SN500 500 GB

Seria dysków WD Blue to przykład dobrze dobranej ceny do oferowanej wydajności. Pod tym względem firma nawet w dyskach HDD potrafiła sprostać temu wyzwaniu. Oczywiście zdarzały się serie, które nie podchodziły pod to miano, ale to praktycznie każdy producent tak miał.

WD Blue SN500 500 GB, to kolejny dysk na interfejsie NVMe, skierowany do szerszego grona odbiorców. Przemawia za tym atrakcyjna cena – około 235 zł za 250 GB i 350 zł za 500 GB. Można by rzec, że idealnie wstrzelili się w rynek. Przejdźmy teraz do podsumowania wykonanych testów.

Standardowe testy syntetyczne w AS SSD pokazały, że dysk ma potencjał. Nie odbiega zbytnio od reszty stawki, nawet niektórych droższych modeli. Pierwsze problemy zaczęły się przy kopiowaniu 7 GB pliku – przepełnianie się bufora. O ile jedno kopiowanie na trzy przebiegało w czasie niecałych 10 sekund. O tyle dwa kolejne miały pod konie czasu kopiowania zmniejszenie się prędkości do około 30 MB/s. Przez to czas wynosił około 15 sekund.

Kopiowanie 30 GB plików było w miarę stabilne. Wykres prędkości okazał się sinusoidalny – od 430 do 550 MB/s. Najmniejsza zanotowana przez nas prędkość wynosiła około 150 MB/s. Dzielenie kilku kopiowań było zróżnicowane. Algorytm starał się dobierać dla każdego postępu różne wartości. Nie było stałej reguły, czy plik jest większy, czy mniejszy.

Odnotowaliśmy również problem z pamięcią podręczną dysku przy dużym 50 GB pliku. Pierwsze przejście odbyło się bez problemów. Jednakże przy drugim prędkość zmniejszyła się na krótko do 220 – 260 MB/s, ale dość szybko wróciła do około 450 – 650 MB/s.

Pakowanie pliku przebiegało bez zastrzeżeń. Natomiast rozpakowanie ukazało kilka anomalii. Jedną z nich były dość mocne spowolnienia z 700 MB/s do 500 MB/s, a nawet do 333 MB/s. Powodowało to oczywiście o wiele większe czasy pomiarów.

Jeżeli chodzi o temperatury to maksymalna zanotowana przez nas wynosiła 82 stopnie Celsjusza. Nie udało się osiągnąć wyższej podczas czynności kopiowania. Minimalna temperatura wynosiła 50 stopni. Także tutaj chłodzenie jak najbardziej się przyda.

Końcowy werdykt? Jak najbardziej możemy polecić ten dysk do kupna. Oczywiście należy wziąć pod uwagę jego wady, które opisaliśmy wyżej. Porównując go do do modelu ADATA GAMMIX S11 480 GB, który kosztuje sporo więcej, nie wypada źle. Można by powiedzieć, że jedynym minusem są tutaj temperatury.

Zalety:

  • Kości pamięci 3D NAND TLC od SanDiska i interfejs NVMe 1.3
  • Dobre szybkości odczytu oraz zapisu
  • Przyzwoite kopiowanie plików o dużych rozmiarach – powyżej 50 GB
  • Schludny wygląd płytki PCB
  • Oprogramowanie Western Digital SSD Dashboard

Wady:

  • Brak radiatora co powoduje wysokie temperatury podczas obciążenia
  • Czasami przepełniający się bufor pamięci podręcznej
  • Brak wersji 1 TB

Sprzęt wygrany przez naszą radakcję w konkursie na konferencji WD. Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas 🙂

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułDelock Aktywny Optyczny Kabel HDMI – kabel wykorzystujący światłowód
Następny artykułOptoma HD29H – projektor do grania oraz filmów w jakości HDR
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.