fbpx
Strona głównaPcMod.plNewsyASRock Z790I Lightning WiFi z niezwykłymi technologiami

ASRock Z790I Lightning WiFi z niezwykłymi technologiami

ASRock wprowadził do sprzedaży płytę główną ASRock Z790I Lightning WiFi. Jest to model oparty na chipsecie Z790 z gniazdem LGA 1700. Obsługiwane są procesory Intel Alder Lake-SRaptor Lake-S, co umożliwia zbudowanie mocnej maszyny do profesjonalnej pracy oraz grania, bez zacięć w czasie korzystania.

Jak wygląda sekcja zasilania i inne technologie?

ASRock Z790I Lightning WiFi

Płyta główna ASRock Z790 Lightning WiFi otrzymała solidną konstrukcję 14+1+1 fazowego zasilania 110A. Sekcja zasilania Dr. MOS zawiera najnowszą technologię SPS (Smart Power Stage), która monitoruje napięcia i temperaturę każdej fazy. Zapewnia to dostarczenie odpowiedniej ilości mocy do procesora. Czarne kondensatory 20K o żywotności 20 000 godzin pozwolą na długą żywotność i stabilniejsze napięcia. Złącze zasilania Hi-Density umożliwia dostarczenie prądu o większym natężeniu, co przekładać się będzie na stabilniejszą pracę procesora.

ASRock zaprojektował specjalnie dla tych płyt kompozytowe rozwiązanie chłodzące. Obejmuje to powiększone aluminiowe radiatory, rurkę cieplną i wentylator MOS, zapewniając solidną wydajność chłodzenia w celu zwiększenia możliwości pracy procesora w czasie długiego obciążenia. Temperatury pracy będą niskie, a nasz sprzęt nie będzie się przegrzewał.

8-warstwowa płytka PCB zapewnia stabilne przesyłanie zasilania, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu w gniazdku. Skorzystają na tym zarówno overclockerzy, gamerzy jak i entuzjaści komputerowi, płacąc mniejsze rachunki.

Co jest dobrego w pamięciach RAM DDR5, PCI Express 5.0 i pamięciach masowych?

Płyta główna ASRock Z790I Lightning WiFi otrzymała dwa sloty na pamięci RAM DDR5. Umożliwi to zamontowanie kości o maksymalnej pojemności 96 GB (2 x 48 GB każda). Dodatkowo każda z nich będzie mogła zostać podkręcona do częstotliwości 8600+ MHz (OC).

ASRock Z790I Lightning WiFi

Na płycie głównej znajdziemy także złącze PCI Express 5.0 ze specjalnym montażem typu SMT. Sposób ten poprawia przesyłanie sygnałów pomiędzy kartą graficzną a procesorem. Standard PCI Express 5.0 pozwala osiągnąć przepustowość na poziomie 128 GB/s.

ASRock Z790I Lightning WiFi

Użytkownicy mogą również zamontować do dwóch urządzeń pamięci masowej, np. dyski SSD NVMe w standardzie M.2 na złączu PCI Express 4.0. Jedno znajduje się na górze pod specjalnym typem chłodzenia. Drugie natomiast jest na spodzie płyty.

ASRock Z790I Lightning WiFi

Inne udogodnienia, czyli dźwięk, wentylatory i oświetlenie RGB

Złącza wentylatorów ASRock automatycznie wykrywają, czy wentylatory pracują w trybie DC (zmiana napięcia), czy PWM (regulacja szerokości impulsu), umożliwiając użytkownikom precyzyjne dostrojenie krzywej wentylatorów i uzyskanie cichszej pracy.

Producent nie zapomniał o fanach multimediów. Na pokładzie ASRock Z790I Lightning WiFi zamontowano system Nahimic Audio od SteelSeries z kodekiem Realtek ALC897. Niezależnie, czy używasz słuchawek, zestawu głośnomówiącego, zewnętrznych lub wewnętrznych głośników przez USB, Wi-Fi, wyjście analogowe czy HDMI, Nahimic Audio oferuje dobre wrażenia dźwiękowe, żywe i pełne detali.

ASRock Z790I Lightning WiFi

Na płycie głównej zostały zintegrowane headery RGB oraz adresowalny header RGB, które pozwalają na montaż kompatybilnych urządzeń LED. Użytkownicy mają również możliwość synchronizacji certyfikowanych urządzeń Polychrome Sync RGB dla stworzenia unikatowych efektów podświetlenia pod własne potrzeby.

ASRock Z790I Lightning WiFi

Jeżeli chodzi o Internet, to producent przygotował dwa ciekawe rozwiązania. Pierwsze z nich to kontroler Phantom Gaming 2.5 Gb/s LAN, który ma zapewniać stabilne połączenie Internetu. Drugi natomiast to moduł Wi-Fi 6E 802.11axe. Daje to użytkownikowi maksymalną przepustowość aż do 4.9 Gbps. Ruch po sieci jest priorytetyzowany i rozdzielany na oba interfejsy, co ma znaczenie w rozgrywce online, powodując zmniejszenie tzw. efektu lagowania.

Tylne porty

Na tylnym panelu ASRock Z790I Lightning WiFi znajdziemy: DisplayPort 1.4, HDMI, USB 3.2 Gen2 Typu A, USB 3.2 Gen1 Typu C, 4 x USB 3.2 Gen1 Typu A, RJ-45 LAN, wyjście optyczne SPDIF oraz złącza HD Audio. Na plus zasługuje duża liczba portów USB, co docenią użytkownicy akcesoriów zewnętrznych.

ASRock Z790I Lightning WiFi

Czy warto zainteresować się tą płytą?

Powyższe wymienione cechy stawiają tę płytę na czołówce najlepszych komponentów Small Form Factor. ASRock Z790I Lightning WiFi kosztuje między 1350 – 1450 zł i jest świetnie wyceniona, biorąc pod uwagę jakość zastosowanych komponentów oraz dostępne oprogramowanie. Uważam, że przy zakupie najbardziej wydajnej jednostki SFF warto rozważyć zakup tej płyty głównej.

ASRock Z790I Lightning WiFi

Światowy, profesjonalny overclocker Splave użył platformy ASRock Z790I Lightning WiFi z procesorem Intel Core i9-14900KS do ekstremalnego overclockingu LN2, ustanawiając cztery Rekordy Świata i osiem rekordów Światowego 1-szego Miejsca, a także liczne 1-sze Miejsca z procesorem i9-14900KS na HWBOT.org, z sukcesem wyniósł wydajność overclockingu płyty głównej Mini-ITX na nowy poziom.

Źródło: pg.asrock.com

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać