Do naszej redakcji zawitało chłodzenie Noctua NH-L9x65. Egzemplarz o profilu 65 mm, wykonany z niklowanego aluminium oraz miedzi. Producent deklaruje możliwość obsłużenia procesorów o maksymalnym TDP do aż 120 Watów (kompatybilność procesorów). Czy podoła ono naszemu procesorowi Core i5-12400F w standardowej wersji?

W testach wykorzystaliśmy takie chłodzenia: Cryorig C7 Cu, Scythe Shuriken 2, Scythe Shuriken 3, Noctua NH-L9i-17xx, które są zbliżone budową do Noctua.

Chłodzenia niskoprofilowe to dość obszerny rynek. Praktycznie każdy producent zajmujący się wytwarzaniem schładzaczy powietrznych dla procesorów, ma w swojej ofercie taki rodzaj. Jednakże, który nadaje się najlepiej, to w dużej mierze decyduje zastosowany procesor, budowa płyty głównej oraz przestrzeń w obudowie. Czy na tym polu pozostaje jeszcze miejsce dla nowych wynalazków, czy może już wszystko zostało wyeksploatowane?

Wygląd i budowa chłodzenia Noctua NH-L9x-65

Opakowanie prezentuje się dobrze wizualnie — dopracowano całość do perfekcji. Otwierając górną pokrywę, widzimy papierowe pudełko, w którym znajdują części do siodła na podstawki AM4, AM5, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1156, LGA 1155, LGA 1151, LGA 1150, LGA 2066, LGA 2011-0, LGA 2011-3. Zauważymy także instrukcje montażowe, razem z krótkim listem od szefa Noctua.

Pod spodem znajduje się pianka, w której umieszczono poszczególne części: pastę termoprzewodzącą, chłodzenie z wentylatorem, dodatkowy kabel zasilający do wentylatora i naklejkę.

Chłodzenie Noctua NH-L9x-65, to wyższa odmiana chłodzenia z rodziny NH-L9, dostosowana do kilku podstawek procesorów. Radiator, składa się z wielu cienkich finów, które wykonano z aluminium. Na dwóch bokach można zauważyć po 2 rurki cieplne o średnicy 6 mm, które biegną od podstawy. Główne miejsce styku z procesorem to miedź, pokryta niklem. Spód został dokładnie wypolerowany.

Wymiary jednostki wynoszą: 65 x 95 x 95 mm, czyli jest ono wyższe od kilku znanych modeli. Noctua gwarantuje bezproblemowy montaż na płytach głównych mini-ITX, gdzie mamy ograniczone miejsce. Pamięć RAM oraz karty graficzne nie będą się stykać z bocznymi finami. Do chłodzenia radiatora wykorzystywany jest 92 mm wentylator NF-A9x14 o grubości zaledwie 14 mm. Producent podaje na stronie, że można zamontować również 25 mm wersję. Waga całości nie przekracza 413 gramów.

Noctua zastosowała autorski system montażu o nazwie SecuFirm2 i jest on przeznaczony pod wspomniane na początku podstawki procesorów. Montaż chłodzenia sprowadza się do zamontowania siodła wokół gniazda procesora. Wpierw umieszczamy specjalny backplate na spodzie płyty głównej, a następnie skręcamy całość. Finalny wygląd możecie zobaczyć poniżej.

Jak widać ze zdjęć jest bardzo ciasno – odległości od pamięci RAM, czy sekcji zasilania wynoszą 1 – 2 mm. Jednakże chłodzenie nie styka się z niczym, o czym zapewniała Noctua.

Procedura testowa

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit w wersji 22H2. Pobrane były najnowsze aktualizacje. Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.

Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był około 5 – 7 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości. W przypadku AIDA64 średni czas na przeprowadzony test wynosił 15 minut z 5-minutową przerwą na ostygnięcie.

Oto użyte oprogramowanie:

  • AIDA64
  • Handbrake
  • Blender 3
  • PCMark 10
  • HWInfo 7.26
  • NVIDIA GeForce Game Ready Driver 526

Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie tych konkretnych testów, aby pokazać, jak chłodzenie zachowuje się w realnych warunkach.

Platforma testowa

  Model Dostawca
Procesor ProcesorIntel Core i5-12400F pcmod
Płyta główna ASRock Z790 PG-ITX/TB4ASRock Z790 PG-ITX/TB4 ASRock
Karta graficzna ZOTAC GAMING GeForce GTX 1650 OC GDDR6ZOTAC GAMING GeForce GTX 1650 OC GDDR6 pcmod
Pamięć RAM Patriot VIPER VENOM DDR5Patriot Viper Venom 2 x 8 GB DDR5 5600 MHz Patriot
Dysk twardy wd black sn750 2

WD Black SN750

pcmod
Zasilacz SilverStone SX600-GSilverStone SX600-G SilverStone
Chłodzenie Noctua NH-L9x-65Noctua NH-L9x65 Noctua - logo
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity pcmod

Benchmarki

Procesor w spoczynku

Pierwsze wykresy, to pomiar temperatur w stanie spoczynku. Miało to miejsce po dobrym wygrzaniu się pasty.

Noctua NH-L9x65

AIDA64

Wykorzystaliśmy standardowy test obciążeniowy, podzielony na 3 etapy: sam procesor, procesor + cache, procesor + cache + FPU. Pozwoliło to sprawdzić, jak chłodzenie zachowuje się podczas tego typu obliczeń.

W czasie podstawowego obciążenia procesora nasze chłodzenie ustawiło się na przedostatnim miejscu.

Noctua NH-L9x65

Kiedy do obciążenia rdzeni dorzuciliśmy pamięć podręczną, to nadal mamy te same pozycje, ale z już większą temperaturą.

Noctua NH-L9x65

W teście obciążenia procesora, pamięci podręcznej oraz jednostki obliczeniowej nasze chłodzenie nadal zajmuje tę samą pozycję. Temperatura wzrosła o 4℃, czyli tyle samo co u konkurencyjnych chłodzeń Scythe.

Noctua NH-L9x65

Handbrake

Do testów posłużył nam film Tears of Steel w rozdzielczości 4K. Konwersja filmu to bardzo wymagające zadanie. Wynik 71℃ to wynik godny uznania, aczkolwiek cieszylibyśmy się, jakby to był poziom Scythe.

Noctua NH-L9x65

Blender 3

Do renderingu użyliśmy sceny Classroom. Obciążone były wszystkie aktywne rdzenie. Nasze chłodzenie dzielnie dawało radę. 71℃ to całkiem przyzwoita temperatura, aczkolwiek mogłoby być lepiej, jak u chłodzeń Scythe.

Noctua NH-L9x65

PCMark 10

Na koniec zostawiliśmy standardowe testy komputera z użyciem różnych czynności biurowych i nie tylko. Jak widzimy poniżej, nasze chłodzenie zrównało się z trzema innymi w tym teście.

Noctua NH-L9x65

Podsumowanie testów

Nadszedł czas na podsumowanie testów chłodzenia Noctua NH-L9x65. Zaczniemy od aspektów wizualnych. Sposób pakowania, jak pisaliśmy wcześniej, zrobił na nas dobre wrażenie. Chcielibyśmy móc częściej widzieć u innych producentów podobne aspekty.

Czas na omówienie montażu, który wymaga skorzystania z załączonej instrukcji. Cała operacja zajmuje około 10 minut przy pierwszym zakładaniu. Potem już jest szybciej. Jak widać na zdjęciach, chłodzenie bardzo ładnie wpasowuje się w płytę główną. Powietrze dodatkowo chłodzi sekcję zasilania oraz jedną z kości pamięci RAM.

Jeżeli chodzi o wyniki w testach, to nie jest dość ciekawie. Chłodzenie sprawuje się o niebo lepiej od Noctua NH-L9i-17xx – w testach obciążeniowych o prawie 10℃ mniejsza temperatura. Jednakże przegrywa ze Scythe Shuriken 2, czy Scythe Big Shuriken 3. W spoczynku natomiast stawka jest lekko zmieniona — Noctua NH-L9i-17xx jest przodzie stawki, zaraz za chłodzeniem wodnym, a Noctua NH-L9x65 wskakuje przed Scythe Big Shuriken 3.

W kwestii generowanego hałasu. Zarówno pod obciążeniem, jak i w spoczynku wentylator działa idealnie. Jest praktycznie niesłyszalny.

A jak wygląda cena? Chłodzenie Noctua NH-L9x65 można kupić między 259 – 279 zł i jest to o wiele taniej, aniżeli Scythe Big Shuriken 3: 320 zł. Kwestia kupna zależy od tego, jaką mamy obudowę, wentylację oraz budżet.

Zalety:

  • Miedziana podstawa i rurki cieplne,
  • Kompatybilność z dużą liczbą podstawek procesorów od AMD i Intela,
  • Idealnie wypolerowany spód do styku z procesorem,
  • Cicha praca w spoczynku i pod obciążeniem,
  • Prosty i czytelny montaż na płycie głównej z dołączonymi instrukcjami,
  • 6-letnia gwarancja Noctua.

Wady:

  • Cena mogłaby być nieco niższa, zważywszy na fakt wydajności konkurencji.

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy firmie Noctua.

Noctua NH-L9x65 – testy niskoprofilowego chłodzenia 1

Noctua NH-L9x65 – testy niskoprofilowego chłodzenia 2

Noctua NH-L9x65 – testy niskoprofilowego chłodzenia 3

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułMistrzostwa Świata w Counter-Strike 2 w Szanghaju?
Następny artykułAV1 w niskiej wersji? ASRock prezentuje Intel Arc A380 Low Profile 6GB
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.