fbpx
Strona głównaSprzętMSI MEG Z690I UNIFY – mocarna płyta główna mini-ITX

MSI MEG Z690I UNIFY – mocarna płyta główna mini-ITX

MSI wprowadził do sprzedaży płytę główną mini-ITXMSI MEG Z690I UNIFY. Model ten jest oparty na chipsecie Z690 z gniazdem LGA 1700. Wspierane są procesory Intel Alder Lake-S, co umożliwia zbudowanie mocnej maszyny do grania. Producent zamontował na pokładzie mocną sekcję zasilania, doskonałej jakości chłodzenie oraz wiele innowacji.

Sekcja zasilania i płytka PCB

Płyta główna MSI MEG Z690I UNIFY wyposażona została w 12-fazową sekcję zasilania. Nie zabrakło cyfrowego układu PWM, 105-amperowej inteligentnej konstrukcji stopni zasilania Smart Power Stage oraz tytanowych dławików Titanium Choke III. Te cechy umożliwiają wyciągnięcie pełnej mocy z najmocniejszych procesorów Intela. PCB składa się z 12 warstw, z dwoma uncjami umieszczonej w strukturze laminatu warstwami miedzi.

MSI MEG Z690I UNIFY

Chłodzenie podzespołów

Producent zadbał o chłodzenie najważniejszych podzespołów. Cała sekcja VRM otrzymała solidne radiatory Frozr Heatsink, które połączone są ciepłowodami. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć temperatury, zamontowano aktywny system chłodzenia z technologią Zero Frozr. Do tego dochodzi również aluminiowa osłona. Dobre chłodzenie znalazło się także przy złączach dysków i zostało nazwane M.2 Shield Frozr.

MSI MEG Z690I UNIFY

Pamięci RAM i pamięci masowe

Płytę MSI MEG Z690I UNIFY wyposażono w dwa sloty na pamięci DDR5 o maksymalnym rozmiarze 64 GB. Producent umożliwia podkręcenie pamięci do wartości 6800 MHz. Można zrobić to ręcznie, lub skorzystać ze wbudowanych profili XMP.

MSI MEG Z690I UNIFY

Dodatkowo płyty główne z serii MEG charakteryzują się funkcją Memory Force. Pokazuje ona aktualny stan pamięci DDR5 i umożliwia w łatwy sposób zmienić taktowanie, bez zbędnego procesu restartowania i testowania.

MSI MEG Z690I UNIFY

Nasza płyta główna obsługuje wszystkie najnowsze standardy pamięci masowej, co pozwala na podłączenie dowolnego ultraszybkiego urządzenia pamięci masowej, w tym wypadku mowa jest to dwóch dyskach na M.2 w standardzie MSI Lightning Gen 4 PCI-E, a także pamięci Intel Optane.

Jeżeli jest potrzeba stworzenia konfiguracji RAID, to narzędzie M.2 Genie ułatwi cały proces konfiguracji.

Możliwość pełnej kontroli z poziomu BIOS-u i oprogramowania

Płyty główne MSI umożliwiają zarządzanie szybkością pracy i związaną z nią temperaturą dla wszystkich systemowych wentylatorów, a także dla wszystkich wentylatorów odpowiedzialnych za chłodzenie procesora. Funkcja Total Fan Control pozwala na monitorowanie podstawowych parametrów pracy systemu przy wykorzystaniu uproszczonego interfejsu graficznego. Można ustawić do 4 wartości temperatury dla procesora i płyty głównej, które będą utrzymywane w zadanym zakresie, dzięki automatycznej regulacji prędkości obrotowej wentylatorów.

Tylne porty

Na tylnym panelu MSI MEG Z690I UNIFY znajdziemy: Clear CMOS, Display Port, HDMI, 2 x USB 3.2 Gen 2, 4 x USB 3.2 Gen1, Intel I225-V 2.5G LAN, złącza HD Audio, 2 x mini-DisplayPort, 2 x USB Typu-C / Thunderbolt 4. Za dźwięk odpowiada kodek Realtek ALC4080. Natomiast w kwestii łączności bezprzewodowej Wi-Fi 6E AX210 oraz Bluetooth 5.2.

MSI MEG Z690I UNIFY

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

Warto przeczytać