fbpx
Strona głównaSprzętNVIDIA prezentuje GeForce GTX 950 - następcę GeForce GTX 750

NVIDIA prezentuje GeForce GTX 950 – następcę GeForce GTX 750

Firma NVIDIA zaprezentowała dziś kartę graficzną GeForce GTX 950, która jest oficjalnym następcą modelu GeForce GTX 750. Nowy produkt został oparty na znanej już architekturze mikroprocesorowej Maxwell 2.0, która została pierwszy raz zaprezentowana podczas premiery układów GeForce GTX 970 i GeForce GTX 980 we wrześniu 2014 roku. Podstawą nowego modelu jest rdzeń GM206 z 768 jednostkami CUDA. Składa się na to 6 bloków SMM po 128 rdzeni CUDA. Jednostek rasteryzujących (ROP) 32 sztuki, natomiast liczba jednostek teksturujących wynosi 48 sztuk.

nVidia GeForce GTX 950

NVIDIA GeForce GTX 950 zapewnia dwukrotnie większą sprawność energetyczną w porównaniu z produktami poprzedniej generacji. Maxwell to 10-ta generacja architektury procesorów graficznych firmy NVIDIA, będąca następcą architektury Kepler. Z ciekawszych technologii warto wymienić:

  • Voxel Global Illumination (VXGI) – umożliwia stosowanie dynamicznego oświetlenia całej sceny w czasie rzeczywistym. Świat gry staje się bardziej rzeczywisty, ponieważ realistyczne zachowanie światła bardziej angażuje graczy w akcję toczącą się na ekranie.
  • Wieloramkowy próbkowany antyaliasing (MFAA). W ramach techniki MFAA pobieranych jest wiele różnych wzorów próbek pikseli w obrębie pojedynczej klatki oraz wielu klatek. Następnie wykorzystuje się nowy filtr syntezy w celu uzyskania obrazu o najwyższej jakości – szybciej niż w przypadku tradycyjnych technik antyaliasingu. W efekcie, MFAA zapewnia graczom jakość zbliżoną do techniki 4xMSAA, ale obciążającą system nie bardziej niż technika 2xMSAA, dzięki czemu gry działają szybciej, zachowując wysoki poziom jakości obrazu.
  • Dynamiczne zwiększanie rozdzielczości (DSR). Dzięki tej technice, gry mogą być renderowane w rozdzielczości 4K lub podobnej, a następnie wyskalowane do faktycznej rozdzielczości wyświetlacza za pomocą 13-stopniowego filtra Gaussa. Jakość powstałego w ten sposób obrazu jest nieporównywalnie wyższa od obrazu renderowanego bezpośrednio w rozdzielczości 1080p. Technika DSR jest aktywowana w prosty sposób za pomocą aplikacji GeForce Experience, która automatycznie optymalizuje ustawienia gier w celu zapewnienia jak najwyższej wydajności, pobiera najnowsze sterowniki, a także umożliwia strumieniowanie gier oraz nagrywanie rozgrywki. Wystarczy jedno kliknięcie, aby włączyć DSR i cieszyć się grami w wysokiej jakości bez kupowania nowego monitora.
  • VR Director. Aby wykorzystać ogromny potencjał, jaki drzemie w rzeczywistości wirtualnej, gracze wymagają rozwiązań gwarantujących dużą liczbę klatek na sekundę oraz niewielkie opóźnienia. Technologia VR Direct zawiera szereg nowych rozwiązań, które zwiększają wydajność, zmniejszają opóźnienia oraz zapewniają zgodność w grach wykorzystujących zestawy VR: VR SLI, Asynchronous Warp, Auto Stereo.

nVidia GeForce GTX 950

Karty graficzne nVidia GeForce GTX 950 są dostępne już dziś od wiodących producentów, w tym firm ASUS, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Inno3D, MSI, Palit, PNY, Point Of View i Zotac. Dostępność kart poszczególnych producentów zależy od regionu świata. Sugerowane ceny brutto to 500 – 650 zł, w zależności od specyfikacji.

W Polsce można ją nabyć między innymi za pośrednictwem sklepów Agito, Komputronik, Morele, Proline i X-KOM oraz w gotowych zestawach komputerowych przygotowanych przez firmy Komputronik i X-KOM.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać