Strona głównaSprzętMCM-GPU: Multi-Chip-Module przyszłością kart graficznych?

MCM-GPU: Multi-Chip-Module przyszłością kart graficznych?

NVIDIA opublikowała dokument o nazwie MCM-GPU: Multi-Chip-Module GPUs for Continued Performance Scalability. Opisuje w nim sposób łączenia kilku rdzeni graficznych w jeden większy układ, przy pomocy specjalnej szyny danych. Technologia Multi-Chip-Module jest już znana od dość dawna. Była stosowana m.in. w procesorach Intel Core2Quad, czy jest dostępna w układach Threadripper i EPYC.

AMD udało się uzyskać dzięki temu duży przyrost wydajności. Połączone cztery rdzenie Summit Ridge komunikują się ze są przy pomocy Infinity Fabric (specjalnych linii PCIe). Jak zauważa NVIDIA w swoim artykule, umożliwi to obejście problemów z dużymi rozmiarami rdzenia oraz rozmiarami samych tranzystorów. Jak wiemy, im bardziej skomplikowany układ, tym jego koszty produkcji i uzysku są większe.

Dodatkowo tak połączone rdzenie graficzne byłyby szybsze o 26,8% w porównaniu do dowolnego zestawu multi-GPU. Utrata wydajności może tutaj wynieść maksymalnie 10%.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać