Do naszej redakcji zawitało chłodzenie Noctua NH-L9a-AM4. Jest to egzemplarz o niskim profilu, wykonany z niklowanego aluminium oraz miedzi. Producent deklaruje możliwość obsłużenia procesorów o maksymalnym TDP do aż 95 Watów (kompatybilność procesorów). Czy podoła ono naszemu procesorowi Ryzen 5 3600 w standardowej wersji?
W naszych testach wykorzystaliśmy takie chłodzenia: Cryorig C7 Cu i Scythe Shuriken 2, które są mocno zbliżone budową do Noctua.
Chłodzenia niskoprofilowe to dość obszerny rynek. Praktycznie każdy producent zajmujący się wytwarzaniem schładzaczy powietrznych dla procesorów, ma w swojej ofercie taki rodzaj. Jednakże, który nadaje się najlepiej, to w dużej mierze decyduje zastosowany procesor, budowa płyty głównej oraz przestrzeń w obudowie. Czy na tym polu pozostaje jeszcze miejsce dla nowych wynalazków, czy może już wszystko zostało wyeksploatowane?
Wygląd i budowa chłodzenia Noctua NH-L9a-AM4
Jeżeli spojrzymy na opakowanie, to zauważamy, że dopracowano całość do perfekcji. Otwierając pudełko, widzimy piankę, w której umieszczono poszczególne części: pastę termoprzewodzącą, chłodzenie z wentylatorem, śrubki montażowe i naklejki. Dodatkowo na górnej pokrywie pudełka zauważymy krótki list od szefa Noctua, który przedstawia się tak:




Jak dla nas jest to przepiękny gest dbałości o klienta, który kupuje ich produkty. Pierwsze wrażenie, jak najbardziej na plus.


Chłodzenie Noctua NH-L9a-AM4 jest to kolejna odsłona rodziny NH-L9a, dostosowana do podstawki AM4. Radiator, składa się z wielu cienkich finów, które wykonano z aluminium. Na jednym z boków możemy zauważyć 2 rurki cieplne o średnicy 6 mm, które biegną od podstawy. Główne miejsce styku z procesorem to miedź, pokryta niklem. Spód został dokładnie wypolerowany.



Wymiary jednostki wynoszą 37 x 114 x 92 mm, czyli jest ono bardzo niskie oraz bez problemów zmieści się na płytach głównych mini-ITX. Producent podaje, że jest w 100% kompatybilne z RAMem oraz szyną PCI Express. Oznacza to, że nie powoduj żadnych konfliktów z kośćmi RAM, czy kartami graficznymi. Do chłodzenia radiatora wykorzystywany jest 92 mm wentylator NF-A9x14 o grubości zaledwie 14 mm. Producent podaje na stronie, że możemy zamontować również 25 mm wersję. Waga całości nie przekracza 465 gramów.





Noctua zastosowała autorski system montażu o nazwie SecuFirm2 i jest on przeznaczony stricte pod nową podstawkę AMD. Montaż chłodzenia sprowadza się do przykręcenia czterech śrub. Wpierw umieszczamy specjalny backplate na spodzie płyty głównej, a następnie skręcamy całość. Finalny wygląd możecie zobaczyć poniżej.











Procedura testowa
Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit w wersji 22H2. Pobrane były najnowsze aktualizacje. Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.


Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był około 5 – 7 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości. W przypadku AIDA64 średni czas na przeprowadzony test wynosił 15 minut z 5-minutową przerwą na ostygnięcie.
Oto użyte oprogramowanie:
- AIDA64
- Handbrake
- Blender 3
- PCMark 10
- HWInfo 7.26
- NVIDIA GeForce Game Ready Driver 526
Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie tych konkretnych testów, aby pokazać, jak chłodzenie zachowuje się w realnych warunkach.
Platforma testowa
Benchmarki
Procesor w spoczynku
Pierwsze wykresy, to pomiar temperatur w stanie spoczynku. Miało to miejsce po dobrym wygrzaniu się pasty. Jest lepiej, aniżeli Scythe Shuriken 2.
AIDA64
Wykorzystaliśmy standardowy test obciążeniowy, podzielony na 3 etapy: sam procesor, procesor + cache, procesor + cache + FPU. Pozwoliło to sprawdzić, jak chłodzenie zachowuje się podczas tego typu obliczeń. Jak widzimy na wykresach, maksymalna osiągnięta temperatura wynosiła 88,4°C. Największe różnice możemy zauważyć przy czystym teście procesora, gdzie deklasuje konkurencję o nawet 8°C.
Handbrake
Do testów posłużył nam film Tears of Steel w rozdzielczości 4K. Jak widzimy na wykresach, chłodzenie daje radę utrzymać temperaturę na poziomie 84,3°C. Jest to niewiele więcej od Scythe Shuriken 2 i dużo mniej od Cryorig C7 Cu.
Blender 3
Do renderingu użyliśmy sceny Classroom. Obciążone były wszystkie aktywne rdzenie. Chłodzenie ma temperaturę procesora zbliżoną do Scythe Shuriken 2 i Cryorig C7 Cu.
PCMark 10
Na koniec zostawiliśmy standardowe testy komputera z użyciem różnych czynności biurowych i nie tylko. Jak widzimy po wykresach, temperatura oscylowała w granicach 81°C, na równi z resztą chłodzeń.
Podsumowanie testów
Nadszedł czas na podsumowanie testów. Zaczniemy od aspektów wizualnych. Sposób pakowania, jak pisaliśmy wcześniej, zrobił na nas dobre wrażenie. Chcielibyśmy móc częściej widzieć u innych producentów podobne aspekty.
Czas na omówienie montażu. Ten należy do łatwych i przyjemnych. Załączona instrukcja pozwala na bezproblemowy montaż. Warto pamiętać, aby przykręcać śruby na ukos, po troszku z każdej strony — aby nie uszkodzić procesora. Jak widać na zdjęciach, chłodzenie bardzo ładnie wpasowuje się w płytę główną. Powietrze dodatkowo chłodzi sekcję zasilania oraz jedną z kości pamięci RAM.
Wypolerowana podstawa świetnie spełnia swoje zadanie. W spoczynku temperatury oscylują w okolicach 41°C, co jest akceptowalnym wynikiem. Do tego wentylator pozwala zachować ciszę. Można sobie ustawić wykres, kiedy ma zwiększyć obroty.
Jeżeli obciążymy jednostkę, temperatury sięgają do 85°C. Jest to troszkę więcej, aniżeli Scythe Shuriken 2, ale o wiele mniej, aniżeli Cryorig Cu C7. Trzeba mieć to na uwadze, podczas składania zestawu.
Chłodzenie spisuje się znakomicie w grach oraz pracy biurowej. Temperatury nie przekraczały 81°C. Dało się usłyszeć pracujący wentylator – ale nie powodowało to problemów. Podobnie było przy Scythe Shuriken 2 oraz Cryorig C7 Cu.
Czy informacja ze strony Noctua, że chłodzenie nie jest w stanie obsłużyć bazowych zegarów Ryzen 5 3600 była prawdą? Uważamy, że nie do końca. Wystarczy dobrej jakości wentylacja i chłodzenie będzie w stanie podołać naszemu procesorowi.
A jak wygląda cena? Chłodzenie Noctua NH-L9a-AM4 można kupić między 225 – 272 zł i jest to niewiele drożej, aniżeli Scythe Shuriken 2: 195 – 232 zł. Wybór de facto zależy od wielu czynników i pozostawiamy go czytelnikom.
Zalety:
- Miedziana podstawa i rurki cieplne,
- Miedziana podstawa i rurki cieplne,
- Idealnie wypolerowany spód do styku z procesorem,
- Niski profil całego chłodzenia,
- Prosty montaż na płycie głównej,
- 6-letnia gwarancja Noctua.
Wady:
- Cena mogłaby być nieco niższa.
Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy firmie Noctua.