Poniższy artykuł ma na celu pokazanie użytkownikom, że zarządzanie hasłami może być proste, jak przepisy w książce kucharskiej. Hasła to nic innego, jak nasze klucze do otwierania przysłowiowych drzwi w Internecie oraz aplikacjach na komputerze. Czy w realnym życiu także używamy jednego klucza do wielu drzwi? Raczej nie. Dlatego podobnie należy robić w Internecie i…

Dzięki stosowaniu unikatowych haseł unikniemy wielu problemów. Jednym z nich jest przejmowanie kont online poprzez tzw. kradzież hasła. Jeżeli używacie jednego adresu email i tego samego hasła, to przestępca będzie mógł się zalogować do wszystkich jednocześnie.

Kryteria, które obowiązują przy tworzeniu hasła

Poniższe zalecenia umożliwiają stworzenie silnego i bezpiecznego hasła:

  • Długość hasła nie powinna być mniejsza niż 16 znaków.
  • Hasło powinno zawierać znaki z minimum trzech z czterech następujących kategorii: jedną dużą literę, jedną małą literę, jedną cyfrę, jeden znak specjalny (! @ # $ % ^ & ? *).
  • Treść hasła nie powinna zawierać takich słów jak login, nazwa firmy, nazwa aplikacji, adres e-mail, imię, nazwisko użytkownika.
  • Hasło powinno być różne od poprzednich haseł, aczkolwiek może wykorzystywać algorytm tworzenia.

Bezpieczne generatory haseł

Poniżej zamieszczamy listę kilku generatorów losowych haseł. Stosując się do zasad opisanych w akapicie wyżej, bez problemów stworzycie silne hasła, które trudno będzie odgadnąć. Osobiście korzystamy z Bitwarden Password Generator oraz KeePass – Generator haseł.

Bitwarden Password Generator

Adres: https://bitwarden.com/password-generator/

KeePass – Generator haseł

Adres: wbudowany w klienta

Avast Random Password Generator

Adres: https://www.avast.com/random-password-generator#pc

1Password Strong Password Generator

Adres: https://1password.com/password-generator/

Norton Generator haseł

Adres: https://my.norton.com/extspa/passwordmanager?path=pwd-gen

Eset Password Generator

Adres: https://www.eset.com/int/password-generator/

Gdzie należy przechowywać hasła?

Jednym ze sposobów jest zapisywanie haseł na kartce papieru. Jednakże ma to swoje minusy, ponieważ przepisywanie losowego ciągu znaków jest męczące. Innym sposobem może być plik tekstowy lub arkusz kalkulacyjny. Aczkolwiek taki plik nie jest szyfrowany i w razie wykradnięcia go, przestępca ma dostęp do wszystkich haseł. Co zatem będzie najlepsze?

Zarządzanie i przechowywanie haseł

Tutaj do gry wchodzą menadżery haseł. Są to specjalistyczne aplikacje, które umożliwiają nam przechowywanie haseł. Aplikacje wyposażone są w silne szyfrowanie, co znacznie utrudnia włamywaczowi kradzież. Wystarczy ustawić silne hasło oraz dodatkowe zabezpieczenie: klucz prywatny, dwuskładnikowe uwierzytelnianie, klucze zabezpieczające U2F. Pozwala to na przechowywanie w nich haseł, numerów kart kredytowych, czy poufnych plików.

Menadżery haseł

Menadżery haseł z otwartym kodem źródłowym, tzw. open source mają przeprowadzane regularne audyty bezpieczeństwa. Umożliwia to im zgodność z takim standardami, jak: GDPR, SOC 2, HIPAA, Privacy Shield i CCPA. Z kolei te z zamkniętym kodem źródłowym zapewniają nas, że są bezpieczne. Mowa tutaj, chociażby o 1Password, który gwarantuje 100% bezpieczeństwo, nawet w przypadku włamania.

Do korzystania z aplikacji nie jest potrzebna fachowa wiedza – wystarczy jedynie umiejętność czytania dokumentacji oraz zapoznania się z interfejsem. Dodatkowo mamy również sporo poradników w Internecie, zarówno pisanych, jak i filmów instruktażowych.

Bitwarden

Bitwarden to darmowy menadżer haseł typu open source, który pomaga zarządzać hasłami w bezpieczny sposób. Wszystkie hasła są zaszyfrowane i przechowywane lokalnie oraz zdalnie w chmurze. Służy do tego silnie wygenerowane hasło główne, przy zakładaniu konta głównego. Wystarczy więc zapamiętać tylko jedno silne hasło, aby odblokować nasz sejf.

Bitwarden umożliwa wygodną synchronizację pomiędzy różnymi urządzeniami: laptop, komputer stacjonarny, smartfon, przeglądarka Internetowa, tablet.

KeePass

KeePass to darmowy menadżer haseł typu open source, który pomaga zarządzać hasłami w bezpieczny sposób. Wszystkie hasła można przechowywać w jednej bazie danych, która jest zaszyfrowana kluczem głównym. Wystarczy więc zapamiętać tylko jedno silne hasło, aby odblokować całą bazę danych. Pliki bazy danych są szyfrowane przy użyciu najlepszych i najbezpieczniejszych obecnie znanych algorytmów szyfrowania (AES-256, ChaCha20 i Twofish).

Zapraszamy do naszego artykułu o aplikacji: KeePass, czyli jak poprawnie zabezpieczyć swoje ważne hasła.

Firefox — dane logowania i hasła

Przeglądarka Firefox od długiego czasu wykorzystuje wbudowanego menadżera do przechowywania haseł. W nim są bezpiecznie przechowywane nasze nazwy użytkownika i hasła dostępu do stron internetowych. Aplikacja automatycznie wypełnia je za nas przy następnej wizycie na stronie i pozwala zarządzać przechowywanymi danymi logowania za pomocą wbudowanej funkcji zarządzania hasłami.

Warto zapoznać się z poniższymi artykułami:

Warto nadmienić, że mając konto Firefox, istnieje opcja synchronizacji tych haseł pomiędzy różnymi urządzeniami. Aczkolwiek hasło główne trzeba ustawić na każdym z urządzeń osobno. Jest to pewna niedogodność, z którą trzeba się liczyć.

Jak dbać o higienę cyfrową haseł?

Silne hasła oraz menadżer do ich przechowywania są dobrym początkiem do bezpieczeństwa w sieci. Wystarczy nauczyć się nawyków, które opisaliśmy wyżej, a nasze dane będą o wiele bezpieczniejsze. Warto pamiętać:

  • Nikomu nie ujawniać naszych haseł,
  • Sprawdzać dokładnie strony, na których wpisujemy nasze loginy,
  • Robić regularne kopie zapasowe bazy i klucza dla Firefoksa i KeePassa,
  • Chronić nasze urządzenia cyfrowe przed oprogramowaniem malware i wirusami,
  • Regularnie skanować i czyścić komputery oraz smartfony
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułComplexity Gaming zagra na Intel Extreme Masters Cologne 2023
Następny artykułKto zagra w nadchodzącym sezonie ESL Impact League Season 4?
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.