Około 21 dni temu, do naszego zespołu trafił jeden z modeli obudów na dyski zewnętrzne firmy ICY DOCKICYNano MB861U31-1M2B. Ostatnim razem testowaliśmy model Transcend SSD Enclosure Kit CM80S z dyskiem Transcend M.2 SSD 830S, który wypadł dobrze. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od zastosowanego dysku M.2.

Przenośne obudowy na dyski SSD sprawdzi się w wielu warunkach. Mowa chociażby o osobach, które muszą zabrać ze sobą wiele danych z komputera domowego lub firmowego. Dodatkowo potrzebują mieć do nich stały dostęp, a powiedzmy, nie zawsze będzie dostęp do Internetu. Do tej pory popularne były zwykłe urządzenia z dyskami twardymi HDD. Jednak dyski SSD zaczęły bardzo tanieć i w końcu można sobie pozwolić na w miarę pojemne urządzenia tego typu. Likwidują one również wady swoich starszych braci — awaryjność w przypadku upadku z dużej wysokości. Kolejna zaleta to szybkość odczytu i zapisu — nasz model bez problemów pracował powyżej 300 MB/s, zarówno przy kopiowaniu, jak i zapisie. Do tego potrafił bardzo szybko uruchamiać programy na nim zainstalowane. Czy warto zatem zainteresować się wspomnianą obudową ICYNano MB861U31-1M2B?

Wygląd ICYNano MB861U31-1M2B

W kartonowym opakowaniu, które do nas dotarło, znajdziemy: obudowę, dwa kable: USB typu C -> USB typu C oraz USB typu C -> USB typu A. Nie zabrakło również taśmy termoprzewodzącej.

Obudowa wykonana jest z dobrej jakości szczotkowanego aluminium koloru czarnego. Druga część wykonana jest z plastiku. Z przodu mamy umieszczone złącze USB typu C, do którego wpinamy jeden z załączonych kabli. Otworzenie obudowy polega na lekki podważeniu z jednej ze stron i zdjęciu pokrywy.

Następnie wpinamy nasz nośnik w złącze, przesuwając regulator długości dysku. Na dysk możemy założyć lub nie taśmę termoprzewodzącą dla lepszego odprowadzania ciepła. Na koniec zakładamy aluminiową obudowę, wpinając ją do plastikowego spodu.

Obudowa ICYNano MB861U31-1M2B ma niewielką diodę z przodu, która sygnalizuje jej pracę. Warto tutaj nadmienić, że płytka PCB wspiera jedynie dyski ze złączem M.2 SATA SSD M key.

Procedura testowa

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home 64-bit w wersji 21H2. Pobrane były najnowsze aktualizacje. Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s. Obudowa ICYNano MB861U31-1M2B została wpięta w port USB 3.1 Gen 1 po kablu USB typu A.

Każdy z testów powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był do około 7 – 10 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Oto użyte oprogramowanie:

  • HWInfo 7.02
  • 30 GB różnej wielkości plików
  • 7 GB plik
  • 7-zip 19.02
  • LibreOffice Portable
  • NVIDIA GeForce Game Ready Driver 436.15

Procesor pracował z domyślnymi ustawieniami taktowania, z włączonym Boostem. Pamięci RAM zostały podkręcone do 3600 MHz, przy napięciu 1.35V. Temperatury były mierzone przy użyciu HWInfo.

Platforma testowa

  Model Dostawca
Procesor Ryzen 3AMD Ryzen 7 2700X ICYNano MB861U31-1M2B - testy obudowy od ICY DOCK 1
Płyta główna ASUS ROG STRIX X370-I GamingASUS ROG Strix X370-I Gaming ICYNano MB861U31-1M2B - testy obudowy od ICY DOCK 1
Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 2060 MINI ITX OC 6GGigabyte Geforce RTX 2060 MINI ITX OC 6G ICYNano MB861U31-1M2B - testy obudowy od ICY DOCK 1
Pamięć RAM Patriot Viper SteelPatriot Viper Steel 2×8 GB DDR4 4000 MHZ Patriot Viper Steel
Dysk twardy ADATA XPG GAMMIX S11ADATA GAMMIX S11 480 GB ADATA
Dysk twardy SanDiskUltraDSSDSanDisk Ultra 3D SSD 1 TB SanDisk logo
Zasilacz SilverStone SX600-GSilverStone SX600-G SilverStone
Chłodzenie Alphacool Eisbaer 240Alphacool Eisbaer 240 ICYNano MB861U31-1M2B - testy obudowy od ICY DOCK 1
System operacyjny Windows 10Windows 10 Home 64 bity ICYNano MB861U31-1M2B - testy obudowy od ICY DOCK 1

Benchmarki

Testy syntetyczne

Nie mogło zabraknąć testów syntetycznych w AS SSD.

ICYNano MB861U31-1M2B

Kopiowanie 7 GB pliku

Utworzyliśmy 7 GB plik na dysku i był on kopiowany pomiędzy dyskami M.2, SATA oraz przenośnym na USB 3.1 Gen 1 Typu C.

ICYNano MB861U31-1M2B

Kopiowanie 30 GB plików

Utworzyliśmy na dysku 30 GB plików różnej wielkości. Następnie były one kopiowane pomiędzy dyskami M.2, SATA oraz przenośnym na USB 3.1 Gen 1 Typu C.

ICYNano MB861U31-1M2B

Inne czynności

Zmierzyliśmy czas usuwania 30 GB różnych plików, instalacji LibreOffice Portable oraz dekompresji 7 GB pliku w programie 7-zip.

ICYNano MB861U31-1M2B

Temperatury

Niestety, ale nie byliśmy w stanie zmierzyć temperatur pracującego dysku. Oprogramowanie nie było w stanie poprawnie odczytywać wartości. Mogę jednakże powiedzieć, że obudowa podczas ciężkiej pracy nagrzewała się i odbierała ciepło od dysku.

Podsumowanie testów ICYNano MB861U31-1M2B

Po dwutygodniowych testach musimy przyznać, że obudowa ICYNano MB861U31-1M2B sprawuje się należycie dobrze. Jest ona bardzo elegancka, nie wysuwa się z dłoni i jest lekka. Jeżeli chodzi o odciski palców, to są one zbierane, ale na szczęście niezbyt mocno widoczne. Sam montaż dysku jest niezwykle prosty, bo niewymagany jest żaden śrubokręt. Potem wystarczy tylko zaaplikować taśmę termoprzewodzącą i zamknąć obudowę.

Jeżeli chodzi o wydajność, to nie jest źle. Aczkolwiek dużo zależy od zastosowanego dysku oraz czy podłączony on został do portu USB 3.1 Gen1, czy USB 3.1 Gen2. Niestety, ale w naszym przypadku z niewiadomych przyczyn nie chciało wykrywać dysku pod portem drugiej generacji, a nie mieliśmy akurat pod ręką innej płyty głównej. Jednakże prędkość była zadowalająca i nie zauważyliśmy zbytniego spowolnienia.

Duży plus dla producenta, za dołączenie dwóch różnych kabli oraz taśmy termoprzewodzącej.

Zalety:

  • Dobry odczyt i zapis sekwencyjny z zastosowanym dyskiem,
  • Ładnie prezentująca się aluminiowo-plastikowa obudowa,
  • Ciekawa kolorystyka
  • Dołączone kable USB 3.1 Typu C oraz USB 3.1 Typu A,
  • Brak konieczności używania śrubokrętu,
  • Dołączona taśma termoprzewodząca.

Wady:

  • Brak możliwości odczytania temperatur dysku,
  • Nie ma jak schować kabla USB,
  • Kiepsko wyceniony, w porównaniu do innych obudów,
  • Ciężka do zapamiętania nazwa 🙂

Za wypożyczenie dysku dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy ICY DOCK.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułIEM Cologne 2021: Relacja z turnieju głównego
Następny artykułFantasyexpo z prawami do transmisji PGL Major Stockholm 2021!
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.