Adrian Kostrzębski – Intel Extreme Masters Katowice 2023 – [WYWIAD]

0
208
Intel Extreme Masters Katowice 2023

Przed rozpoczynającym się jutro Intel Extreme Masters Katowice 2023, czyli eventem e-sportowo-gamingowo-technologicznym, nasza redakcja porozmawiała z rzecznikiem prasowym ESL Polska Adrianem Kostrzębskim.

Michał Urban: Adrianie, Intel Extreme Masters Katowice 2023 powraca standardowo na początku przyszłego roku. Kiedy jako ESL poinformowaliście o tym, że oprócz turniejów e-sportowych w gry Counter-Strike: Global Offensive oraz StarCraft II, będzie dostępna strefa IEM Expo, jak zareagowała społeczność?

Adrian Kostrzębski, rzecznik prasowy, ESL Polska: To pierwszy raz, kiedy IEM Expo powraca do swojej pełnej formy od wybuchu pandemii. Strefa Expo od zawsze była lubiana przez uczestników – przed wejściami każdego roku tworzyły się ogromne kolejki. Nic dziwnego, wstęp na Expo jest wolny, a w środku na uczestników czekają liczne atrakcje – od stref free-to-play, przez konkursy, możliwość wypróbowania najnowszego sprzętu aż po dodatkowe turnieje. W tym roku nie będzie inaczej – spodziewamy się dużego zainteresowania. Powrót Expo był zdecydowanie jednym z ważniejszych ogłoszeń zeszłego roku.

Co jest takiego w Intel Extreme Masters Katowice, że cieszy się ogromną popularnością na całym świecie?

Adrian Kostrzębski: Intel Extreme Masters w Katowicach możemy porównać z Finałem Ligii mistrzów w piłce nożnej, stąd jego globalny zasięg. Tutaj spotykają się najlepsi z najlepszych. Co więcej, to najdłuższy cykl turniejów e-sportowych organizowanych w jednej arenie, co na pewno w dużej mierze wpływa na jego prestiż. Dodajmy do tego pulę nagród, punkty w wyścigu Intel Grand Slam i wychodzi nam obraz spektakularnego eventu. To jednak nie tylko widowisko na scenie, ale ogromne wydarzenie gamingowe, w które angażują się najważniejsze marki technologiczne. Fani e-sportu nie mają wielu okazji, aby wspólnie kibicować i zobaczyć swoich faworytów na żywo w akcji, a IEM Katowice daje im taką możliwość.

Czy oprócz wspomnianych już wyżej turniejów e-sportowych oraz strefy IEM Expo, ESL przygotowało inne atrakcje, jak np. wystawa historii dotyczącej turniejów Intel Extreme Masters? Pamiętam, że kilka lat temu było coś takiego niedaleko Spodka. Osobiście, bardzo mi się taki pomysł podoba, bo sam tam byłem żeby sobie pooglądać.

Adrian Kostrzębski: W tym roku skupiamy się głównie na powrocie IEM Expo i chcemy, aby to ono mogło dostarczyć jak najwięcej dodatkowych atrakcji. Myślę, że uczestnicy będą mieli w czym wybierać – w ramach niespodzianek czekają ich dwa dodatkowe turnieje, kobiece rozgrywki CS:GO ESL Impact i debiut cyklu wirtualnych wyścigów ESL R1. Oprócz tego partnerzy wydarzenia zadbali o to, by zadbać o wszystkich odwiedzających zarówno Spodek jak i MCK.

Dodatkowe atrakcje podczas samego eventu?

Adrian Kostrzębski: Strefa IEM Expo będzie otwarta dla zwiedzających przez cały finałowy weekend i zapewniamy, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Od możliwości wypróbowania najnowszego sprzętu, przez stoiska free-to-play z najpopularniejszymi tytułami na takie platformy jak Nintendo Switch czy PC aż po dodatkowe wydarzenia, jak piątkowy koncert Smolastego organizowany przez naszego partnera, Lenovo. Możemy obiecać, że będzie się działo.

Jakie było zainteresowanie ludzi nadchodzącym turniejem w Katowicach w przyszłym roku?

Adrian Kostrzębski: Sam fakt, że wszystkie bilety na wydarzenie zostały wyprzedane świadczy o ogromnym zainteresowaniu fanów. Biorąc pod uwagę dodatkowe turnieje i powrót IEM Expo po trzech latach spodziewamy się, że tegoroczna edycja wydarzenia to powrót do naszych najlepszych lat.

Teraz pytanie trochę z innej strony, jak długo trwa przygotowywanie takiego eventu e-sportowego w Katowicach? Możesz zdradzić jakieś szczegóły, jak to wygląda?

Adrian Kostrzębski: Organizacja tak ogromnego wydarzenia na skalę światową wymaga zaangażowania ogromnej liczby ludzi. Przygotowania trwają cały rok – zaraz po zamknięciu jednej edycji, zaczyna się planowanie kolejnej. To nie tylko organizacja tutaj na miejscu, ale również długi czas planowania, zdobywania partnerów, komunikacji wydarzenia, tworzenie materiałów promocyjnych oraz przygotowanie transmisji.

ESL poinformowało o tym, że w Katowicach zostanie rozegrany ESL Impact, czyli kobiecy turniej e-sportowy w CS:GO. Nawet od jakiegoś czasu myślałem nad tym, czy ESL jest w stanie zorganizować coś takiego. W ostatnim czasie kobieca, światowa scena e-sportowa poszła bardzo mocno do przodu, a Kobiety reprezentują największe organizacje e-sportowe, w tym Polki grające w Natus Vincere. Skąd narodził się pomysł?

Adrian Kostrzębski: ESL Impact League został stworzony w ramach inicjatywy #GGForAll, która ma na celu walkę z dyskryminacją w e-sporcie. Jednym z takich obszarów, które wymagają rozwinięcia jest właśnie kobiecy e-sport. Chcemy dać dziewczynom szansę na granie podczas prestiżowych wydarzeń i rozwijanie się, aby z czasem mogły rywalizować na równi z męskimi drużynami. Głównym celem inicjatywy jest dotarcie do momentu, w którym kobiety będą mogły brać udział w naszych największych turniejach, zarówno w kobiecych składach jak i w drużynach mieszanych.

Czy Twoim zdaniem Intel Extreme Masters Katowice 2023 może być jednym z najlepszych eventów e-sportowych na świecie pod względem odwiedzających po tak długiej przerwie? Chociaż w 2022 roku już publiczność się pojawiła, ale nie było IEM Expo.

Adrian Kostrzębski: Myślę, że tak, jak ubiegły rok pokazał, że e-sport ożywa dzięki udziałowi publiczności, tak ten będzie dowodem na to, że jest on medium do wspólnej celebracji pasji. Uosobienie tego stanowi właśnie powrót IEM Expo, z którym żywimy spore nadzieje. Na ten moment wszystkie miejsca biletowany zostały wykupione, a atrakcji dla odwiedzających nie zabraknie. Nie wiem, czy pokusiłbym się do stwierdzenia, że będzie to rekordowe wydarzenie, bo przecież w ubiegłych latach mieliśmy edycje nawet kilkuweekendowe, ale zdecydowanie tegoroczny IEM Katowice to powrót do naszych najlepszych czasów.

Przejdźmy na chwilę za Ocean, a dokładniej do Brazylii, gdzie odbyły się e-sportowe Mistrzostwa Świata w CS:GO – Intel Extreme Masters Rio Major 2022. Jakie były Twoje odczucia, co możesz powiedzieć na ten temat

Adrian Kostrzębski:: Sam fakt, że Major odbył się w Ameryce Południowej pokazuje, jak bardzo rozrastamy się jako firma. Docieramy już wszędzie, co stanowi dla nas niesamowite wręcz osiągnięcie. Jednocześnie widzę, że e-sport stanowi pewną wartość uniwersalną – nie ważne czy oglądasz turniej w zaśnieżonym Spodku czy rozgrzanym słońcem Rio. Ludzie pragną tej rozrywki i rywalizacji i emocje sprawiają, że rozumieją się właściwie bez słów. A sam turniej to piękne święto i świadectwo tego, że turnieje LAN-owe to najlepsze, co może przydarzyć się e-sportowi. Atmosfera, którą zgotowali na miejscu Brazylijscy kibice to coś, co bez wątpienia zostanie w mojej pamięci na długo.

Pytanie od innej strony, czy jest jakiś zespół, któremu kibicujesz?

Adrian Kostrzębski: Od dawna podziwiam dokonania s1mple’a i jego osiągnięcia na globalnej scenie CS:GO. Najbardziej jednak zależy mi na tym, aby wszyscy zawodnicy stawili się w najlepszej formie i pokazali najwyższy poziom gry.

2022, jaki to był rok dla Was jako ESL?

Adrian Kostrzębski: Zdecydowanie ekscytujący i pełen wrażeń. Powrót wydarzeń offline udowodnił, jak bardzo fanom e-sportu zależy na wspólnym kibicowaniu i przeżywaniu emocji. Szczególnie ważny dla nas był powrót publiczności na trybuny Spodka – to zupełnie inne wydarzenie, kiedy arena rozbrzmiewa głosami kibiców. Był to również rok pełen okrągłych rocznic – 10 edycja IEM Katowice w Spodku i 25. sezon ESL Mistrzostw Polski. Spodziewamy się, że kolejne lata będą jeszcze bardziej emocjonujące! Szczególnie, że już za chwilę czeka nas powrót IEM Expo i debiut ESL Impact w Polsce.

Jak na przestrzeni kilku ostatnich lat zmienił się Intel Extreme Masters Katowice?

Adrian Kostrzębski: Wydarzenie zmienia się cały czas. W ciągu ostatnich kilku lat na pewno zmuszeni byliśmy szukać nowych rozwiązań – pandemia uniemożliwiła organizację masowych wydarzeń na żywo. To był test, który jako organizacja zdaliśmy. Teraz wydarzenie powraca w pełnej chwale z IEM Expo i dodatkowymi turniejami, takimi jak ESL Impact i ESL R1. Cały czas staramy się rozwijać to wydarzenie o nowe elementy, promować e-sport jak najszerzej i tworzyć nowe możliwości rozwoju dla zawodników.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułPolski zespół na Intel Extreme Masters Brazil 2023!
Następny artykułIntel Extreme Masters Katowice 2023 – IEM Expo
Michał Urban
Dziennikarz esportowy, zajmujący się tematyką Counter-Strike: Global Offensive.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.