Do naszej redakcji trafił bardzo nietypowy sprzęt zrobiony od początku do końca ręcznie na zamówienie. Dziś zobaczycie test małej, kompaktowej obudowy dla płyt ITX. Jej niezwykłość charakteryzować ma możliwość wpięcia każdej dostępnej na rynku karty graficznej serii GeForce – bez względu na wymiar. Zanim przejdziemy do testów temperatur i funkcjonalności obudowy, troszkę historii – skąd zrodził się pomysł, kto obudowę zamówił i kto ją wykonał.

Projektantem oraz konstruktorem obudowy jest Stanisław Wiertelak. Większość z Was kojarzyć go będzie z jego kanału Facebooka Staszek „Tips” Wiertelak. W transmisjach na żywo pokazuje nie tylko konstruowanie nietypowych obudów komputerowych, ale wielu innych rzeczy, które zamiast kupować (za grubą kasę) można stworzyć samemu (za niewielkie pieniądze), aby idealnie pasowały do potrzeb użytkownika.

W tym wypadku zamawiającym obudowę jest firma NVIDIA. Od pewnego czasu, raz w tygodniu, Staszek na ich kanale Twitch’a tworzy obudowy zupełnie od podstaw. Elementem wyjściowym prawie zawsze jest surowa stalowa blacha. To jaki kształt (dosłownie) przyjmie obudowa zależy od tematu i motywu przewodniego – przeważnie jest on związany z grą. Jednak i od tej reguły jest wyjątek.

Poniższa galeria prezentuje otrzymany egzemplarz obudowy. Cały czas musimy pamiętać, że jest to prototyp, ale całość i tak wygląda obiecująco. Jak już wspomniałem obudowa jest wykonana z blachy o grubości 2 mm. Nie znajdziemy w niej śrub czy nitów łączących poszczególne elementy. Wszystko jest spawane, co nadaje konstrukcji sztywność i sprawia, że nic nie ma prawa trzeszczeć. Od spodu możemy zamontować dwa wentylatory 120 mm. Z przodu po zdjęciu maskownicy mamy możliwość montażu wentylatora 140 mm. Srebrna góra obudowy to czysta blacha. Profilowane wygięcia są wykonane dokładnie i wszystko wpasowuje się idealnie przy składaniu. Wszystkie otwory montażowe zaślepki płyty głównej, otwory na dystanse do mocowania płyty głównej, wentylatorów oraz miejsce na grafikę są wykonane ręcznie – wszystko pasuje idealnie co do milimetra.

Motywem przewodnim tego projektu był mały i wydajny komputer dla najbardziej wymagających graczy. Należy pamiętać, że jednym z głównych założeń, miała być możliwość pełnej modyfikacji podzespołów, bez konieczności martwienia się o ich gabaryt. Prezentowana wersja obudowy to jej pierwszy egzemplarz. Konstruktor już w obecnej chwili posiada wersję, która posiada chociażby dodatkowe dedykowane miejsca na dysk 2,5”. Z przodu znajdą się też porty USB oraz audio. W obudowę zmieścimy płytę główną formatu ITX, zasilacz SFX oraz pełnowymiarową kartę graficzną. Maksymalna wysokość chłodzenia procesora wynosi 130 mm. Do dyspozycji mamy możliwość montażu dodatkowo aż 3 wentylatorów – 2x 120 mm oraz 140 mm. W tego typu konstrukcjach istnieje konieczność stosowania risera slotu PCI-e x16 w celu podłączenia karty graficznej do płyty głównej.

Procedura testowa była prosta. Należało sprawdzić czy upchanie wydajnych podzespołów w tak małej obudowie nie będzie nastręczało problemów z ich nadmiernym nagrzewaniem się. W obudowie zamontowaliśmy dwa wentylatory – na tyle pozwala płyta główna i nie kombinowaliśmy już z rozgałęźnikami i adapterami. Z przodu 140 mm be!Quiet Pure Wings 2 oraz pod procesorem i grafiką 120 mm, również be!Quiet Pure Wings 2. Jako, że obudowa w bocznych wycięciach, w tej wersji nie posiada plexi, postanowiliśmy, że oba wentylatory będą tłoczyć powietrze do wnętrza obudowy. Dodatkowo postanowiliśmy w późniejszej fazie testów zakryć boki symulując w ten sposób w pełni zamkniętą obudowę.

Platforma testowa

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dysk miał ustawiony interfejs AHCI i wpięty był w porty SATA 6 Gb/s. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor AMD Ryzen 5 1600AMD Ryzen 5 1600 PcMod.pl
Płyta główna ASUS ROG STRIX X370-I GAMINGASUS ROG STRIX X370-I GAMING ASUS logo
Karta graficzna Palit GeForce GTX 1050 Ti StormXPalit GeForce GTX 1050 Ti StormX Palit
Karta graficzna Niewielka obudowa ITX wykonana ręcznie dla wymagających użytkowników 1NVIDIA GeForce GTX 1060 Founders Edition nVidia - logo
Pamięć RAM Kingston HyperXHyperX Fury 16 GB DDR4-2133 MHz PcMod.pl
Dysk twardy ADATASUADATA SU900 256 GB PcMod.pl
Obudowa Niewielka obudowa ITX wykonana ręcznie dla wymagających użytkowników 2Obudowa mini-ITX Tips logo
Zasilacz be quiet! SFX L Powerbe quiet! SFX-L Power 500W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Wyniki testów

Wyniki nieco nas zaskoczyły, szczególnie jeżeli chodzi o bardzo niewielkie różnice pomiędzy obudową z otwartymi bokami a zamkniętymi. Na procesorze otrzymaliśmy różnicę rzędu 4°C. Wartości dla obciążonego GTX’a 1050 Ti mieszczą się w granicy błędu pomiarowego. Ciekawiej sprawa wygląda dla karty GeForce GTX 1060 6 GB Founders Edition. Wynika to najprawdopodobniej z konstrukcji chłodzenia. W tym przypadku odkryty bok obudowy umożliwia zasysanie przez turbinę powietrza bezpośrednio z zewnątrz. Można zatem śmiało stwierdzić, że pomimo wysokich temperatur wentylacja obudowy jest bardzo dobra. Mimo niewielkich gabarytów przy dłuższym używaniu nie zrobi nam się z niej mały toster :-).

Pomiary temperatury

Jedynym problemem jest fakt, że urządzenie do pomiaru poziomu hałasu uległo awarii i pozostało nam wsłuchiwać się w ciszy jaki hałas generują zamontowane w obudowie wentylatory. Coolery be!Quiet pozostawały niesłyszalne przez cały czas trwania testów. W czasie obciążenia procesor i karta graficzna generowały niewielki szum. Nie był to jednak hałas uciążliwy, nawet przy 30 minutowym przebywaniu obok obudowy.

Montaż podzespołów zajmuje troszkę czasu, zwłaszcza jeżeli robi się to pierwszy raz i od razu chce się w sposób idealny ułożyć wszystkie kable. Najtrudniej jest wpiąć wtyczkę zasilania procesora, która mieści się w samym rogu obudowy. Reszta miejsc jest dość dobrze dostępna. Przy odrobinie cierpliwości złożenie całego komputera nie powinno zająć więcej niż 30 minut.

Podsumowanie

To czy obudowa się komuś podoba zależy od gustu, a o tym jak wiadomo się nie dyskutuje. Jednak przeglądając Internet, bazując na własnym doświadczeniu, dostrzegamy duży potencjał tego projektu. Po pierwsze podzespoły są standardowych rozmiarów. Dziś format ITX nie jest już jakimś wymysłem, do którego trzeba szukać części w najdalszych czeluściach Internetu. Po drugie, obudowa mieści karty graficzne dowolnego rozmiaru, co w wielu obudowach ITX ma obostrzenia. Po trzecie, zmieszczą się w niej fabryczne coolery CPU, co nie wymusza na kupującym wydatku na zakup dedykowanego niskiego chłodzenia. Całość wykonana jest z solidnej blachy, jest stabilna i nie ma tam mowy o jakichkolwiek drganiach.

Dzisiejszy sprzęt pozwala także na konstrukcję dość rozbudowanej jednostki. Użyta do testów płyta główna firmy Asus posiada na pokładzie złącze M.2 32 Gbit oraz M.2 SATA. Możemy więc na system zamontować ultra szybki dysk SSD NVMe, oraz na inne dane SSD na interfejsie M.2 SATA. Do przechowywania danych możemy przeznaczyć dysk 2,5” HDD o pojemności 1 TB. Daje nam to w sumie ponadprzeciętną przestrzeń na dane. Ponad to płyta posiada wbudowaną kartę WiFi, Bluetooth, audio 7.1 z wyjściem optycznym. Jednym słowem wszystko co jest potrzebne zarówno do pracy w biurze i do grania.

Dla tych którzy chcą zobaczyć jak powstaje taka obudowa od zera zapraszamy na 3 odcinki z warsztatu Tips’a. Oczywiście subskrypcje mile widziane 🙂

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułStar Citizen: Reverse the Verse LIVE – A Wild Vulture Appears!
Następny artykułBlizzard rozpoczął 14 sezon Diablo III z wieloma nowościami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.