Strona głównaPcMod.plArtykułyKuba Kubiak - Intel Extreme Masters Katowice 2023

Kuba Kubiak – Intel Extreme Masters Katowice 2023 [WYWIAD]

Już za niecały tydzień (1 luty 2023) rozpoczyna się Intel Extreme Masters Katowice 2023, który zacznie rywalizację drużyn od fazy Play-In, a tam zagra m.in polski zespół Permitta Esports oraz dwa międzynarodowe zespoły, w składzie których grają zawodnicy z naszego kraju: Maciej “F1KU” Miklas (OG Esports) i Paweł “Dycha” Dycha (ENCE). Przed rozpoczynającym się turniejem, miałem okazję porozmawiać z komentatorem i analitykiem e-sportowym, Jakubem “Kubikiem” Kubiakiem.

Michał Urban: Kuba, zanim przejdziemy do głównego tematu naszej rozmowy na temat nadchodzącego turnieju Intel Extreme Masters Katowice 2023, zapytam, jak podsumujesz rok 2022 na światowej scenie?

Kuba “Kubik” Kubiak: Zmienny, to chyba najlepsze określenie. Brak jednego lidera przez cały rok, mimo że faktycznie FaZe przez dłuższy czas pokazywali się z dobrej strony, tak pod koniec roku, wszystko się mogło zdarzyć. Co do poziomu rozgrywek, nie był on w pełni satysfakcjonujący, ostatni Major w RIO (Intel Extreme Masters Rio Major 2022 przyp.red) polegał na tym, kto zagra słabiej. W ostateczności wygrali Ci, co grali najstabilniej, ale niekoniecznie najlepiej.

Jak Tobie komentowało się turnieje, mecze w ubiegłym roku?

Kuba “Kubik” Kubiak: Z pewnym dystansem podchodziłem do spotkań. Niewiele meczów dało mi pełną satysfakcję, pod kątem skupienia graczy i kunsztu taktycznego. Jeśli miałbym dać ocenę, to po prostu było DOBRZE — typowa 4!

Przed nami Intel Extreme Masters Katowice 2023, który rozpocznie się od fazy Play-In, i gdzie zagra polski zespół, obecny ESL Mistrz Polski – Permitta eSports. Jak ocenisz szansę polskiej formacji?

Kuba “Kubik” Kubiak: Szansę na awans oceniam na niewielkie. Szansę na pokazanie się z dobrej strony oceniam na neutralne. Chciałbym, żeby zagrali swoje najlepsze zawody, żeby czuli się pewnie na turnieju LAN, by zagrali takiego CS-a jak podczas ESL Mistrzostw Polski! Ale wiadomo, że pewne rzeczy trudno jest przeskoczyć — jak np. kwestia doświadczenia LAN-owego. Będę pozytywnie zaskoczony oglądając Permitta w bardzo dobrej dyspozycji, z luzem podejmującą odważne indywidualnie decyzje.

Oprócz Permitta eSports w tej fazie turnieju zagra ENCE, skład który reprezentuje Paweł „Dycha” Dycha i OG Esports, w którym gra Maciej „F1KU” Miklas. Jak ocenisz szansę międzynarodowych formacji, w których grają polscy zawodnicy?

Kuba “Kubik” Kubiak: Ich szanse oceniam na dużo wyższe. Dla mnie zaskoczeniem będzie brak awansu którejś z tych formacji. Musiałoby dojść do skrajnych przypadków by nagle o slota z ENCE i OG miały walczyć najlepsze ekipy globu.

Co możesz powiedzieć o zespołach, które zaczną Intel Extreme Masters Katowice 2023 od fazy Play-In?

Kuba “Kubik” Kubiak: Klasyka lutego. Nowy sezon, nowe możliwości. Każdy może zaskoczyć, już niezależnie od tego, czy to ekipy, które są faworytem, nie wejdą dobrze z formą na ten rok, czy tak bardzo dogoniły ich z umiejętnościami potencjalnie słabsze teamy. Zawsze odkrywanie kart na IEM (Intel Extreme Masters przyp.red) jest bardzo ciekawe!

Czy Twoim zdaniem faza Play-In będzie wyrównana?

Kuba “Kubik” Kubiak: Może w dolnej drabince, w górnej zakładam, że faworyci nie zawiodą!

Co myślisz o zmianach, które zostały przeprowadzone w trakcie przerwy?

Kuba “Kubik” Kubiak: Po zmianach chyba najbardziej ciekawi mnie Na’Vi (Natus Vincere). Po podziękowaniu Boombl4’owi widać u nich problemy z dzieleniem się obowiązkami i zaufaniem w drużynie pod kątem posiadanych ról. Nowy, prowadzący tak młody, który ma delegować zadanie największej gwieździe światowego CS-a. To będzie wyzwanie!

Faworyt do zwycięstwa Intel Extreme Masters Katowice 2023?

Kuba “Kubik” Kubiak: Brak, definitywnie nie mam pojęcia, co się wydarzy, jestem gotowy na wszystko, jak to mawiają!

Czy było coś podczas ubiegłorocznego Intel Extreme Masters w Katowicach, co Cię zaskoczyło w prezentacji, grze drużyn?

Kuba “Kubik” Kubiak: Chyba klasycznie G2, niewygrywające mapy podczas finału 😀 Może teraz to będzie ich moment, długo na to pracowali

Intel Extreme Masters Katowice 2023 może być wyrównanym turniejem?

Kuba “Kubik” Kubiak: Jestem przekonany, że będzie niesamowicie wyrównany. Jest kilka turniejów, które dają naprawdę sporo e-sportowych emocji, o których przez długi czas się pamięta i IEM Katowice, definitywnie jest jednym z nich

Jak Twoim zdaniem zmienił się Intel Extreme Masters Katowice w ciągu ostatnich, kilku lat?

Kuba “Kubik” Kubiak: Chyba powoli dążymy do stabilności — IEM z roku na rok wygląda podobnie, ale dla organizatora turnieju jak i dla najlepszych drużyn na świecie, jest to pewnego rodzaju problem. Skoro jesteś praktycznie najlepszy to musisz skupić się na uciekaniu stawce, co jest jeszcze trudniejsze, niż doganianie tych wybitnych. Zakładam, że będą pewne poprawki wizualne czy to na scenie, czy na ekranach za sprawą HUD, ale nie oczekuję niczego większego. Będę bardzo pozytywnie zaskoczony, jeśli będzie inaczej!

Więcej informacji dotyczących polskiego turnieju Intel Extreme Masters Katowice 2023 oraz ESL Impact Katowice 2023.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Urban
Michał Urban
Dziennikarz esportowy, zajmujący się tematyką Counter-Strike: Global Offensive.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Warto przeczytać