Dzisiaj na warsztat wzięliśmy dysk SSD marki Transcend SSD370S o oznaczeniu TS256GSSD370S. Firma jest znana z produkcji pamięci półprzewodnikowych od długiego czasu. Postanowiliśmy sprawdzić, czy ich dyski z serii SSD370, zbudowane na kościach MLC posiadają odpowiedni stosunek ceny do wydajności.

Dyski SSD od kilku lat szturmem zdobywają rynek komputerów osobistych. Sama technologia pamięci półprzewodnikowych jest znana ludziom od kilkudziesięciu lat, ale dopiero od niedawna staje się ona podstawą wielu komputerów. Obecnie najpopularniejsze na rynku są jednostki 128 GB, ale powoli tanieją również wersje 240 – 256 GB.

Osoby nie zaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk przyjechał do nas w takim oto zgrabnym opakowaniu.

Po wyjęciu z pudełka prezentuje się on następująco.

Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości srebrnej, matowej stali. Nasza odmiana posiada na końcu literkę S, co oznacza według opisu na stronie, że dysk posiada aluminiową obudowę. Modele bez tego znacznika są wykonane z dobrej jakości plastiku. Dysk jest bardzo lekki i waży zaledwie 63 gramy.

Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar około 239 GB. Uruchomienie programu AS SSD Benchmark ukazuje nam informację o producencie kości – jest nią firma Transced. Wersja firmware to O1225G.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i5 LGA 1155Intel Core i5-2400 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Sapphire R7 240 Low Profile - chlodzenieSapphire Radeon R7 240 Low Profile Sapphire
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 6 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Transcend SSD370STranscend SSD370S
Transcend
Transcend
Transcend SSD370S
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz CorsairCorsair CX600 600W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Transcend SSD370S

Transcend SSD370S

Transcend SSD370S

Transcend SSD370S

Transcend SSD370S

Transcend SSD370S

Transcend SSD370S

Transcend SSD370S

Transcend SSD370S

Transcend SSD370S

Przenoszenie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.
Transcend SSD370S

Tutaj warto nadmienić, że średnia prędkość wynosiła 150 – 175 MB/s.

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.
Transcend SSD370S

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.
Transcend SSD370S

Tutaj warto nadmienić, że średnia prędkość wynosiła 150 – 175 MB/s. Czasami następował większy skok do 230 MB/s.

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.
Transcend SSD370S

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.
Transcend SSD370S

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.
Transcend SSD370S

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy obraz systemu Windows 10 oraz instalujemy program LibreOffice.
Transcend SSD370S

Podsumowanie

I zakończyliśmy długi okres testowania dysku Transcend SSD370S. Wykorzystaliśmy go w naszej codziennej pracy przy komputerze. Głównie było to przeglądanie Internetu, kopiowanie plików, instalacja oprogramowania, wybudzanie z hibernacji, czy gry. Nawet instalacje aktualizacji systemowych bywały o wiele szybsze, niż na starym dysku talerzowym.

Transcend SSD370S

Bardzo ciekawe okazało się oprogramowanie SSD Scope, które możemy pobrać ze strony producenta. Pozwala ono na włączanie i wyłączanie funkcji TRIM, skan dysku w poszukiwaniu błędów, całkowite czyszczenie dysku, aktualizację firmware oraz klonowanie systemu.

Jednakże jeżeli przyrównamy go do modelu Zotac 240 GB Premium Edition SSD, który jest w podobnej cenie, to ciężko nie odnieść wrażenia, że Transcend jest ciut źle wyceniony. Oczywiście wiele osób nie zauważy różnicy, ale 20 – 30 MB mniej przy kopiowaniu dużej ilości plików robi dość znaczącą różnicę.

Zalety:

  • Dobry odczyt i zapis sekwencyjny
  • Synchroniczne pamięci MLC
  • Dobrej jakości obudowa
  • Bardzo mała waga
  • Kontroler Transcend
  • Oprogramowanie SSD Scope do zarządzania dyskiem

Wady:

  • Słaby wynik odczytu dla próbki 4K, w stosunku do zapisu
  • Troszkę mała prędkość podczas kopiowania plików

Serdecznie dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Transcend za wypożyczenie dysku.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułSAPPHIRE TriXX 6.1 z testerem chłodzenia i opcją zmiany kolorów LED
Następny artykułGeForce GTX 1080 Ti – specyfikacja i prawdopodobna data premiery
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.