Pamięci masowe

Obecnie na rynku istnieją dwa typy dysków: standardowe talerzowe oraz oparte na pamięciach półprzewodnikowych. Dyski twarde HDD istnieją na rynku od wielu lat, a technologiach ich wykonania co chwila jest udoskonalana, dzięki czemu producenci są w stanie zaoferować o wiele większe pojemności. Niestety, ale wadą tych rozwiązań jest szybkość działania, która we większości przypadków nie przekracza 120 MB/s.

Dlatego kilka lat temu na rynku pojawiły się dyski SSD. Szybko zdobyły szerokie grono odbiorców, ponieważ oferowały szybkości zapisu i odczytu niemożliwe do osiągnięcia przez zwykłe dyski talerzowe. Oczywiście w początkach swojego istnienia ich cena była bardzo duża, ale z biegiem czasu tanieje, dzięki udoskonalaniu technologii pamięci półprzewodnikowych.

Warto również wspomnieć o rodzajach stosowanych pamięci w dyskach. Najstarsze i najbardziej znane to SLC – Single-Level Cell. W tym przypadku w jednej komórce można zapisać jedynie jeden bit informacji. Są dzięki temu bardzo szybkie (w odczycie i zapisie), a także trwałe i energooszczędne. MLC, czyli Multi-Level Cell umożliwia zapis maksymalnie dwóch bitów. Dzięki temu można zapisać o wiele więcej danych, aczkolwiek kosztem szybkości odczytu i trwałością. Ostatni typ to TLC – Triple-Level Cell, który pozwala na zapisanie 3 bitów w jednej komórce. Jest to bardzo młoda technologia i szturmem zdobywa rynek, ze względu na stosunek ceny do ilości gigabajtów. Niestety, ale również posiada mniejszą trwałość i gorsze parametry odczytu oraz zapisu.

A jak się ma sprawa z trwałością? Otóż według różnych testów, aby zakończyć żywot takiego np. dysku na kościach TLC i MLC, potrzeba by zapisywać kilkadziesiąt GB danych codziennie przez około 5 lat.

Chcielibyśmy również wspomnieć tutaj o terminie TRIM, który został wprowadzony razem z SSD. Jest to komenda w systemach Windows 7/8/10 oraz dystrybucjach Linuksa, która informuje dysk SSD o fakcie skasowania danych i braku potrzeby wykorzystywania bloków danych. Kontroler w tym momencie rozpoczyna uwalnianie danego obszaru i dzięki temu dysk SSD działa wydajniej. Dodatkowo, od 2014 roku wiele dysków posiada swój wewnętrzny garbage collection, który działa na takiej samej zasadzie, co TRIM w systemie operacyjnym.

Tym samym obie technologie pozwalają na zwiększenie ogólnej wydajności dysku, w postaci szybszego zapisu i odczytu, a także żywotności. Ten ostatni parametr jest dla wielu osób bardzo ważny.

Nasuwa się teraz pytanie, co zatem wybrać. W poniższych zestawieniach postaramy się to ułatwić.

Dyski twarde

1 TB

Obecnie najbardziej popularna pojemność wśród tradycyjnych dysków HDD. Na rynku dominują 3 firmy: Seagate, WD oraz Toshiba. Którą z nich zatem wybrać? Wybór jest wbrew pozorom dość ciężki, aczkolwiek ostatnie testy w Internecie pokazały dużą przewagę firmy Western Digital nad Seagate, zarówno w kopiowaniu, jak i instalacji.

Seagate 1 TB Barracuda: ceny wahają się od 199 zł do 220 zł
Seagate Barracuda

Western Digital Caviar Blue 1TB: ceny wahają się od 205 zł do 230 zł

Western Digital Caviar Blue

Toshiba DT01ACA100 1 TB: ceny wahają się od 192 zł do 206 zł
Toshiba DT

Dyski SSD

Coraz częściej wybierane jednostki na system operacyjny. Obecnie najpopularniejsze są jednostki 128 GB, ale powoli i wersje 256 GB zaczynają zdobywać rynek. W naszym zestawieniu staraliśmy się wybierać modele na kościach MLC, ze względu na ich mniejszą awaryjność oraz lepsze osiągi, w stosunku do TLC.

120 GB

Są to obecnie najczęściej wybierane dyski SSD, ze względu na cenę do oferowanej pojemności. Według nas warto się zastanowić nad kupnem: Transcend SSD370S 128 GB, SanDisk SSD Plus 120 GB, Crucial BX100 120 GB.

250 GB

Jeszcze nie tak dawno były bardzo drogie, ale powoli ceny zaczynają spadać i dyski o tej pojemności robią się coraz bardziej opłacalne. Oto nasze propozycje: Transcend SSD370S 256 GB, Zotac 240 GB Premium Edition SSD, SanDisk SSD Plus 240 GB, PNY Technologies 240GB, Crucial MX200 250 GB, HyperX Savage 240 GB.