fbpx
Strona głównaOprogramowanieJeżeli przechowujesz hasła w Google Chrome, to musisz uważać na ransomware

Jeżeli przechowujesz hasła w Google Chrome, to musisz uważać na ransomware

Grupa ransomware Qilin, odpowiedzialna za czerwcowy cyberatak na brytyjskie szpitale, okazała się również odpowiedzialna za kradzież haseł przechowywanych w przeglądarce Google Chrome. Badacze z Sophos X-Ops zauważyli, że to nietypowe zachowanie dla grup ransomware, co wskazuje na ewolucję taktyk cyberprzestępców. Dlatego musisz nauczyć się skutecznie zarządzać hasłami, ich przechowywaniem oraz poznać aplikacje Bitwarden i KeePass.

Kim jest grupa Qilin i jak działa?

Qilin to stosunkowo nowa grupa ransomware. Działa od ponad dwóch lat i stała się znana w czerwcu 2024 roku po ataku na Synnovis, dostawcę usług dla brytyjskiej służby zdrowia. Wcześniej przestępcy z Qilin stosowali taktykę podwójnego wymuszenia, polegającą na kradzieży danych, szyfrowaniu systemów i grożeniu ujawnieniem lub sprzedażą skradzionych informacji, jeśli okup nie zostanie zapłacony. Jednak w ramach zbadanego przez Sophos ataku Qilin nie tylko przeprowadził atak ransomware, ale także skradł dane uwierzytelniające z urządzeń ofiar. Grupa celowała w przeglądarkę Google Chrome, z której korzysta ponad 65 proc. użytkowników Internetu.

– Kradzież danych uwierzytelniających to jedna z najskuteczniejszych metod infiltracji systemów przez cyberprzestępców. Według naszego raportu Active Adversary stanowiła ona główną przyczynę ataków w pierwszej połowie 2024 roku i odegrała znaczną rolę w wielu głośnych przypadkach naruszenia bezpieczeństwa danych, które widzieliśmy w tym roku. Qilin poszedł o krok dalej, pozyskując informacje z przeglądarek Google Chrome, w których użytkownicy często przechowują hasła do różnych kont. To czyni te dane niezwykle cennymi dla cyberprzestępców.

Tłumaczy Christopher Budd, dyrektor ds. badań nad zagrożeniami w Sophos X-Ops.

Jakie są konsekwencje kradzieży danych uwierzytelniających?

Kradzież danych uwierzytelniających to jeden z najgroźniejszych scenariuszy w cyberbezpieczeństwie. Gdy przestępcy uzyskają dostęp do haseł i loginów, mogą przejąć kontrolę nad kontami bankowymi, e-mailami, profilami w mediach społecznościowych, a nawet nad infrastrukturą informatyczną firmy. Zazwyczaj prowadzi to do kradzieży tożsamości, oszustw finansowych i wycieku kolejnych wrażliwych informacji, które mogą narazić ofiarę na poważne straty finansowe.
Dodatkowo cyberprzestępcy często wykorzystują skradzione dane do dalszych ataków lub sprzedają je na czarnym rynku. Oznacza to, że nawet użytkownicy, którzy nie padli ofiarą bezpośredniego ataku, mogą być zagrożeni, jeśli poprzednio wykradzione dane zostaną użyte przeciwko nim w innych działaniach przestępczych.

Jak się zabezpieczyć przed takimi atakami?

Naucz się skutecznie zarządzać hasłami i zminiaturyzuj konieczność ich pamiętania, dzięki Bitwarden i KeePass. Oba programy wykorzystują najlepsze praktyki branżowe w zakresie rozwoju oprogramowania i są regularnie testowane przez niezależny podmiot trzeci. Jeżeli korzystasz ze wbudowanego w przeglądarkę menadżera haseł, to trzymaj tam tylko i wyłącznie mało istotne hasła. Warto również, abyś generował silne hasła z użyciem generatorów haseł — zapewni Ci to maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Silny system zarządzania hasłami oraz uwierzytelnianie wieloskładnikowe mogą znacząco zmniejszyć ryzyko nieautoryzowanego dostępu do poufnych danych. Nawet jeśli przestępcy zdobędą login i hasło, będą musieli pokonać dodatkowe warstwy ochrony, co utrudni im dostęp do kont — radzi Christopher Budd.

Grupy ransomware ciągle dostosowują swoje taktyki do stosowanych zabezpieczeń, próbując je ominąć. Ważne jest, aby poświęcić czas na zrozumienie stosowanych przez cyberprzestępców strategii i wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać

loodgieter rotterdam

loodgieter rotterdam