fbpx
Strona głównaPcMod.plNewsyMozilla Firefox 57 z nowym wyglądem oraz silnikiem Quantum

Mozilla Firefox 57 z nowym wyglądem oraz silnikiem Quantum

Mozilla udostępniła przeglądarkę Firefox 57. Pierwsze co widać po instalacji to nowy interfejs. Został on nazwany Photon i wprowadza sporo zmiana w wyglądzie. Karty od teraz są w pełni prostokątne i nie posiadają trapezowego kształtu. Zmieniono wygląd przycisków Powrót i Dalej. Znane do tej pory menu, zostało całkowicie przeprojektowane na podobieństwo Chrome.

Wielu użytkowników zauważy dużą szybkość działania nowej przeglądarki. A to za sprawą wprowadzenia do silnika Gecko, rozwiązań z nowego silnika Servo. Deweloperzy podjęli decyzję o stopniowym wprowadzaniu nowości, aby nie robić dużej rewolucji na tym polu.

Firefox 57

Ciekawostką jest Quantum CSS, czyli nowy system obsługi CSS. Został on napisany od podstaw w języku Rust. Jego największą zaletą jest możliwość przydzielenia zadań na kolejne wątki procesora.

Silnik Quantum to również zmniejszone zapotrzebowanie na pamięć operacyjną, szybszy start przeglądarki, czy udoskonalone renderowanie stron.

Zmieniono także stroną startową nowej karty. Znane do tej pory duże kafelki, które można było przypinać, zmniejszono oraz ograniczono ich liczbę. Jak dla nas jest to krok wstecz, ponieważ świetnie to ułatwiało pracę.

Na koniec warto wspomnieć o rozszerzeniach. Firefox 57 wprowadził WebExtensions, a porzucił znane do tej pory formaty. Wielu deweloperów jest poirytowanych tym faktem, ponieważ stary sposób pisania pozwalał na o wiele większą swobodę i kontrolę.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

Warto przeczytać