fbpx
Strona głównaPcMod.plNewsyFirefox 126 z obsługą NVIDIA RTX Video i kopiowaniem odnośnika bez elementów...

Firefox 126 z obsługą NVIDIA RTX Video i kopiowaniem odnośnika bez elementów śledzących

Mozilla udostępniła przeglądarkę Firefox 126. W nowej odsłonie pojawiło się sporo udoskonaleń: kopiowanie odnośnika bez elementów śledzących, kompresję zdst, mechanizmy telemetrii, czy technikę NVIDIA RTX Video.

Technika NVIDIA RTX Video

Mozilla Firefox 126 to kolejna popularna przeglądarka internetowa, która wykorzystuje opartą na AI technikę NVIDIA RTX Video. Filmy przesyłane strumieniowo na komputery osobiste i stacje robocze wyposażone w karty graficzne NVIDIA GeForce RTX będą zdecydowanie ostrzejsze i bardziej szczegółowe, bez konieczności korzystania z pliku źródłowego o wyższej rozdzielczości.

W ramach cyklu AI Decoded omówiono działanie techniki RTX Video. Składa się ona z dwóch komponentów:

  • RTX Video Super Definition podwyższa jakość filmów o niskiej rozdzielczości, zapewniając czystszy i wyraźniejszy obraz. Sieć neuronowa, wytrenowana przy użyciu głębokiego uczenia, analizuje materiał wideo w niższej rozdzielczości, aby przewidzieć, jak powinna wyglądać jego wersja w wyższej jakości. Następnie specjalny algorytm łączy ten obraz z tradycyjnie przeskalowanym wideo, co eliminuje artefakty kompresji i wyostrza ostateczny obraz wyjściowy. 
  • RTX Video HDR wykorzystuje AI, aby przeanalizować wideo w jakości SDR i dodać informacje z szerokiego zakresu dynamiki HDR10, poprawiając jakość obrazu, jego szczegóły oraz intensywność kolorów.

Ponieważ 90% materiałów wideo dostępnych w internecie ma rozdzielczość 1080p lub niższą oraz wykorzystuje standard SDR, włączenie NVIDIA RTX Video sprawia, że większość codziennie oglądanych treści znacznie zyskuje na jakości. Dzięki tej funkcji filmy i programy wyglądają tak, jakby zostały poddane zaawansowanej obróbce, poprawiającej ich wyrazistość i szczegóły.

Firefox 126 dołącza do innych przeglądarek opartych na Chromium, w tym Google Chrome i Microsoft Edge, obsługujących technikę RTX Video. RTX Video Super Resolution jest także obsługiwana przez popularne odtwarzacze wideo, takie jak VLC.

Kopiowanie odnośnika bez elementów śledzących

Nowa opcja, jakże przydatna podczas pracy wielu osób. Od teraz będzie można skopiować dowolny adres URL bez elementów śledzących. Wystarczy kliknąć Prawym Przyciskiem Myszy na dany odnośnik i wybrać pozycję: Kopiuj odnośnik bez elementów śledzących. I gotowe.

Firefox 126

Mozilla zaznacza, że blokada na ten moment obejmuje aż 300 elementów śledzących, co ma umożliwić lepszą ochronę użytkownika.

Kompresja zdst dla mniejszego zużycia zasobów procesora

Deweloperzy zaimplementowali nowy rodzaj kompresji dla zasobów na stronach internetowych. Nosi ona nazwę zdst i stanowi alternatywę dla gzop oraz broti. Wymaga mniejszego użycia zasobów procesora w celu kompresji materiałów. Warto nadmienić, że z tej kompresji korzysta m.in. Facebook.

Telemetria

W Firefox 126 wprowadzono mechanizmy telemetrii, które mają pomóc w wyszukiwaniu według kategoii. Tych jest na ten moment 20 sztuk, np. sport, biznes, podróże. Dane te będą anonimowe i gromadzone z użyciem protokołu OHTTP. Mozilla zaznacza, że nie udostępni danych żadnych zewnętrznym podmiotom.

Przeglądarkę pobierzecie z tego miejsca: www.mozilla.org/pl/firefox/windows/

Źródło: www.mozilla.org

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać