Strona głównaSprzętDyski SSD przejmują dynamicznie cały rynek

Dyski SSD przejmują dynamicznie cały rynek

Firma Trendfocus przeprowadziła badania dotyczące sprzedaży dysków SSD i HDD. Wyniki mówią jednoznacznie: dyski SSD z roku na rok staje się coraz częściej wybieranym nośnikiem danych w komputerach osobistych, natomiast napędy HDD coraz bardziej spada na dalszy plan. W pierwszym kwartale 2016 roku producenci sprzedali w sumie 30,8 milionów dysków SSD, co jest wynikiem o 32% lepszym w porównaniu do tego samego okresu w 2015 roku, kiedy sprzedaż stanowiła 23,2 miliony egzemplarzy. Jednocześnie producenci dysków HDD zauważają znaczący, bo aż o 20% spadek sprzedaży w porównaniu do poprzedniego roku.

Rynek dysków SSD, zarówno na całym świecie, jak i w Polsce, rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz więcej użytkowników docenia widoczną poprawę pracy swojego komputera, dzięki zastosowaniu dysku SSD. Cały czas głównym czynnikiem decydującym o zakupie dysku jest jego cena. To właśnie ona kształtuje rynek oraz wpływa na pojawiające się na nim trendy. Obecnie największym powodzeniem cieszą się dyski o pojemności 240GB, które oferują najlepszy stosunek ceny do liczby dostępnych gigabajtów. Niemniej jednak prognozuje się, iż w niedługim czasie rynek będzie przesuwał się w kierunku większych pojemności (480GB, 960GB), które stopniowo będą oferowały coraz atrakcyjniejszy stosunek ceny do oferowanej pojemności. Innym, znaczącym, aspektem wyboru dysku jest jego niezawodność. Coraz bardziej świadomi konsumenci wybierają produkty, które cieszą się wysokim poziomem niezawodności, a zarazem mają atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

Jeszcze w 2014 roku eksperci wypowiadający się o rynku dysków nie byli w stanie precyzyjnie określić kiedy dyski SSD znacząco zaczną wypierać dyski twarde z rynku. Obecnie taki trend jest o wiele bardziej zauważalny, co potwierdzają badania Trendfocus raportujące wyniki sprzedaży dysków w pierwszym kwartale 2016 roku. W pierwszym kwartale bieżącego roku producenci sprzedali tylko 100 milionów sztuk. W porównaniu do końca pierwszego kwartału 2015 roku jest to spadek o aż 25 milionów. Spadek zaczął się trzecim kwartale 2014 roku, kiedy sprzedaż sięgnęła 147 milionów sztuk, jednak w następnych kwartałach rozpoczął się spadkowy trend . Dyski HDD zdecydowanie przegrywają walkę pod względem wydajności oraz wytrzymałości z dyskami SSD. Te zaś ze względu na brak ruchomych elementów oraz możliwość zastosowania trzech różnych modułów NAND (SLC, MLC oraz TLC) są zdecydowanie częściej stosowane.

Sprzedaż dysków SSD rośnie bardzo dynamicznie. Jednym z powodów wyjaśniających to zjawisko jest rosnąca popularność budżetowych dysków SSD opartych o technologię TLC (Triple-Level Cell). Obecnie konsumenci szukają komponentów, które przy niskim nakładzie finansowym znacznie usprawnią pracę ich urządzeń. Główną zaletą układów TLC jest większe zagęszczenie bitów niż w układach MLC (Multi-Level Cell), a co za tym idzie możliwość przechowywania większej ilość danych na tej samej powierzchni. Postęp technologiczny, w tym zaawansowany poziom stosowania technologii TLC przez producentów komponentów, powoduje większą efektywność produkcji. Ma to znaczący wpływ na spadek cen dysków SSD. Naturalnym następstwem jest więc coraz bardziej widoczny proces migracji użytkowników z tradycyjnych dysków HDD na dyski SSD. Eksperci firmy Kingston prognozują, iż do 2020 roku komputery stacjonarne oraz laptopy będą wyposażone wyłącznie w dyski SSD.

W najbliższym czasie ceny dysków mogą ulec podwyższeniu ze względu na wzrost cen kluczowych elementów, czyli układów NAND. Szacujemy, że do końca roku ceny dysków mogą być wyższe o około 30-40%. Później jednak powinny się stopniowo obniżać i wejść w długofalową tendencję spadkową. W perspektywie najbliższych dwóch lat cena za jeden gigabajt przestrzeni dyskowej powinna wynosić dziesięć centów, a dysk o pojemności 240 GB dla użytkownika końcowego będzie dostępny w cenie około 24 dolarów.

– mówi Paweł Śmigielski, Dyrektor Regionalny Kingston Technology na Polskę oraz Europę Środkowo-Wschodnią.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać