Dzisiaj na warsztat wzięliśmy dysk SSD marki Zotac 240 GB Premium Edition SSD o oznaczeniu ZTSSD-A5P-PE. Mimo, że firma jest znana z produkcji kart graficznych i minikomputerów, to czasami próbuje nowych rynków. I właśnie dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak dysk SSD sprawdzi się w codziennych zadaniach. Jego obecna cena waha się między 310 – 350 zł, w zależności od kursu dolara i sklepu.

Dyski SSD od kilku lat szturmem zdobywają rynek komputerów osobistych. Sama technologia pamięci półprzewodnikowych jest znana ludziom od kilkudziesięciu lat, ale dopiero od niedawna staje się ona podstawą wielu komputerów. Obecnie najpopularniejsze na rynku są jednostki 128 GB, ale powoli tanieją również wersje 240 – 256 GB.

Osoby nie zaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk przyjechał do nas w takim oto zgrabnym opakowaniu.

Po wyjęciu z pudełka prezentuje się on następująco.

Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości chropowatej, matowej stali. Niestety, ale trzeba uważać, aby nie zarysować powierzchni. Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar 224 GB. Uruchomienie programu AS SSD Benchmark ukazuje nam informację o producencie kości – jest nią firma Samsung. Wersja firmware to SAFM01.6.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i5 LGA 1155Intel Core i5-2400 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53

MSI Z77IA-E53

PcMod.pl
Karta graficzna Sapphire R7 240 Low Profile - chlodzenieSapphire Radeon R7 240 Low Profile Sapphire
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 6 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Zotac 240 GB Premium Edition SSDZotac 240 GB Premium Edition SSD Zotac
Obudowa Cougar QBX

Cougar QBX

PcMod.pl
Zasilacz CorsairCorsair CX600 600W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Zotac ZTSSD-A5P-PE

Zotac ZTSSD-A5P-PE

Zotac ZTSSD-A5P-PE

Zotac ZTSSD-A5P-PE

Zotac ZTSSD-A5P-PE

Zotac ZTSSD-A5P-PE

Zotac ZTSSD-A5P-PE

Zotac ZTSSD-A5P-PE

Zotac ZTSSD-A5P-PE

Zotac ZTSSD-A5P-PE

Przenoszenie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.
Zotac ZTSSD-A5P-PE

Tutaj warto nadmienić, że średnia prędkość wynosiła 200 – 230 MB/s.

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.
Zotac ZTSSD-A5P-PE

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.

Zotac ZTSSD-A5P-PE

Tutaj warto nadmienić, że średnia prędkość wynosiła 200 – 230 MB/s. Czasami następował większy skok do 300 MB/s.

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.
Zotac ZTSSD-A5P-PE

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.
Zotac ZTSSD-A5P-PE

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.
Zotac ZTSSD-A5P-PE

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy 30 GB plików oraz instalujemy program LibreOffice.
Wielozadaniowość
Wszystko zależy tak naprawdę od szybkości kopiowania plików na dysk, które to testy przeprowadziliśmy wcześniej. Prędkość ta ma diametralny wpływ przy wykonywaniu kilku operacji.

Podsumowanie

Testy dysku Zotac 240 GB Premium Edition SSD dobiegły już końca. Przez kilkanaście dni mieliśmy okazję wykorzystać dysk w różnych codziennych zadaniach. Instalacja systemu Windows 10 trwała niewiele krócej, aniżeli na dysku twardym, natomiast instalacje aktualizacji potrafiły być o wiele, wiele szybsze. To samo jest z uruchamianiem, zarówno ze stanu całkowitego wyłączenia systemu, jak i hibernacji.

Uruchamianie gier, czy jakichkolwiek aplikacji, w porównaniu do HDD jest drastycznie szybsze. Musimy nadmienić, że do tej pory korzystaliśmy głównie z dysku talerzowego bo nam po prostu wystarczał.

Zalety:

  • Dobry odczyt i zapis sekwencyjny
  • Synchroniczne pamięci MLC
  • Dobrej jakości obudowa
  • Stosunek ceny do oferowanych możliwości
  • Kontroler Samsunga
  • Śrubki na wyposażeniu

Wady:

  • Słaby wynik odczytu dla próbki 4K, w stosunku do zapisu

Serdecznie dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Zotac za wypożyczenie dysku.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułBadanie Intela: Czy hasło to wystarczające zabezpieczenie komputera?
Następny artykułEpson Moverio BT-300 i Pro BT-2000 – nowe modele okularów
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj