Do naszej redakcji zawitał dysk SSD — Plextor M9P Plus 1 TB od firmy Plextor. Jest to całkowicie nowa seria urządzeń w wersji M.2 do laptopów, M.2 z radiatorem do komputerów stacjonarnych, a także w wariancie zabudowanym w adapterze PCI Express. Czy zatem warto zainteresować tym nośnikiem? Jego obecna cena wynosi między 650 – 700 zł. Jest zatem konkurentem dla Patriot Viper VPN100 1 TB, czy WD Black SN750 1 TB.

Plextor M9P Plus 1 TB bazuje na 96-warstwowych pamięciach flash Kioxia BiCS4 3D NAND. Współpracują one z kontrolerem Marvell Eldora Plus 88SS1092, który jest wspomagany przez pamięci Cache typu LPDDR3L o pojemnosci 1024 MB. Powinno to pomóc w operacjach kopiowania plików. Jeżeli chodzi o rozmiar, to wykorzystano tutaj znany format M.2 2280, interfejs PCI-Express 3.0 x4 oraz protokół NVMe 1.3.

Sekwencyjny odczyt/zapis wynosi do 3400/2200 MB/s oraz losowy odczyt/zapis do 340 000/320 000 IOPS. Plextor oferuje trzy opcje pojemności: 256 GB, 512 GB i 1 TB. Dyski wyposażone zostały w najnowszą technologię korekcji błędów LDPC, a także w technologię optymalizująca pamięć podręczną – PlexNitro.

Pojemność 256 GB 512 GB 1 TB
Kontroler Marvell Eldora Plus 88SS1092
NAND Flash Kioxia BiCS4 3D NAND
Interfejs PCIe 3.1 x4
Rozmiar M.2-2280
Odczyt sekwencyjny do 3400 MB/s
Zapis sekwencyjny do 1700 MB/s do 2200 MB/s
Losowy odczyt IOPS 300,000 340,000
Losowy zapis IOPS 300,000 320,000
TBW 160 TB 320 TB 640 TB
DRAM Buffer 256 MB 512 MB 1024 MB
Gwarancja 5 lat

Współczynnik MTBF wynosi w przypadku tego dysku 1.5 mln godzin. Urządzenia objęte zostały 5-letnią gwarancją producenta.

Wygląd dysku

Nośnik dysk przyjechał do nas w takim oto pięknym opakowaniu. Połączenie czerni z kolorami tęczy lub RGB LED świetnie się komponuje.

Pamięci znajdują się razem z kontrolerem po jednej strony płytki PCB. Nasz model nie ma domyślnie założonego radiatora.

Producent umożliwia również kupno z zamontowanym. Stworzono swojego rodzaju radiator, mający 6 żeber, które biegną po całej długości. Ma to zapewniać efektywne odprowadzanie ciepła. Jednakże ma to też swoje wady – wysokość. Nie na każdej płycie głównej, czy w laptopie będzie można go zamontować.

Dysk wspiera najnowsze technologie korekcji błędów LDPC, a także optymalizujące pamięć podręczną – PlexNitro. Nasz model ma 1 TB pojemności na papierze, a po sformatowaniu otrzymujemy 970 GB.

Procedura testowa

Wszystkie testy dysku Plextor M9P Plus 1 TB wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home 64-bit w wersji Update 1903. Pobrane były najnowsze aktualizacje oraz zainstalowaliśmy najbardziej podstawowe oprogramowanie:

 • Steam z kilkoma grami
 • Przeglądarka Firefox
 • Sterowniki systemowe oraz do karty graficznej
 • Oprogramowanie płyty głównej

Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.

Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był do około 10 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Oto użyte oprogramowanie:

 • AS SSD 2.0.6821.41776
 • HWInfo 6.25
 • 7-zip 19.00
 • Plik MKV – film Tears of Steel w wersji 4K o rozmiarze 6.23 GB
 • Gra DOOM w najnowszej wersji na Steam
 • Gra Dead Island w najnowszej wersji na Steam

Do mierzenia temperatury dysku używaliśmy oprogramowania HWInfo. Pozwoliło to na w miarę precyzyjne zapisanie wyników.

Platforma testowa

Model Dostawca
Procesor 2nd Gen. Ryzen CPUAMD Ryzen 7 2700X @ 4.1 GHz PcMod.pl
Płyta główna ASUS-ROG-STRIX-X370-I-GAMINGASUS ROG STRIX X370-I Gaming PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Patriot Viper SteelPatriot Viper Steel 2×8 GB DDR4 4000 MHZ Patriot Viper Steel
Dysk twardy Plextor M9P Plus 1 TBPlextor M9P Plus 1 TB Plextor M9P Plus 1 TB - opakowanie
Zasilacz be quiet! SFX L Powerbe quiet! SFX L Power 500 W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Home 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS SSD Benchmark to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD poprzez wykonywanie analizy pracy urządzenia z wykorzystaniem różnych próbek.

Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Przygotowaliśmy 7 GB plik binarny, który następnie został skopiowany do innej lokalizacji.

Plextor M9P Plus 1 TB - Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Aby zminimalizować wpływ procesora do minimum, użyliśmy 0% kompresji. Wykorzystywane były wszystkie dostępne wątki procesora. Czas mierzyliśmy od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

Plextor M9P Plus 1 TB - Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Następnie mierzyliśmy czas jego rozpakowywania od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

Plextor M9P Plus 1 TB - Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w jednym katalogu — od małych, ważących ledwie kilka kB, aż po pliki większe, których rozmiar przekraczał kilka gigabajtów. Nasz test ma w zamierzeniach symulować standardowe kopiowanie na dysku.

Plextor M9P Plus 1 TB - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Stworzyliśmy kopię zapasową gry Dead Island na tym samym dysku. Następnie skasowaliśmy grę i przywróciliśmy ją z kopii. Czas mierzony był od wciśnięcia przycisku zatwierdzającego zadanie.

Plextor M9P Plus 1 TB - Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Wielozadaniowość

W tym teście robimy dwie operacje jednocześnie: kopiujemy plik z filmem MKV o wadze 6.2 GB oraz instalujemy grę Dead Island z kopii zapasowej Steam. Test sprawdza, jak dysk radzi sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie.

Plextor M9P Plus 1 TB - Wielozadaniowość

Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM — mapa Odlewnia

Uruchomiliśmy grę w trybie Vulkan. Następnie mierzyliśmy czas wczytywania od momentu wybrania mapy.Plextor M9P Plus 1 TB - Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM — mapa Odlewnia

 

Podsumowanie testów Plextor M9P Plus 1 TB

Plextor to uznana marka w świecie pamięci półprzewodnikowych. Od wielu lat produkuje dobrej jakości nośniki pamięci, ale tak jak u innych zdarza się mieć gorsze modele. W przypadku testowanego przez nas Plextora M9P Plus 1 TB możemy powiedzieć, że model ten wyszedł im całkiem dobrze. Zastosowanie 96-warstwowych pamięciach flash Kioxia BiCS4 3D NAND, które Współpracują z kontrolerem Marvell Eldora Plus 88SS1092 to był dobry wybór. Do tego mamy pamięci Cache typu LPDDR3L o pojemności 1024 MB.

Mimo że w benchmarkach syntetycznych nie zawsze znajduje się w czołówce, to w wielu innych testach znajduje się w czołówce. Mowa tutaj, chociażby o instalacji gier, rozpakowywaniu pliku 7 GB, kopiowaniu wielu plików, czy wielozadaniowości.

Jeżeli chodzi o temperaturę, to minimalna wynosił zaledwie 32 °C, natomiast maksymalna 68 °C.

Teraz czas na minusy, a znaleźliśmy jedynie dwa. Pierwszym z nich jest zapełniający się bufor pamięci lub problematyczny kontroler przy kopiowaniu 50 GB pliku. Kilka prób i we wszystkich prędkość potrafiła spaść około 90 – 150 MB/s. Drugi problem natomiast pojawił się przy kopiowaniu 30 GB różnych plików. Tutaj prędkość spadała do poziomu 230 MB/s.

A jak się miała sprawa po zapełnieniu dysku powyżej 60%? Różnica w testach była na poziomie błędu statystycznego. Można ją było również zauważyć w teście AS SSD, głównie przy zapisie, gdzie spadała do poziomu około 550 – 600 MB/s.

Pora przejść do werdyktu. Uważamy, że warto zainteresować się tym modelem. I to pomimo tych dwóch błędów. Jeżeli ktoś nie kopiuje za często plików w dużej ilości lub wielkich paczek, to nie odczuje żadnego spowolnienia. A cena 650 – 700 zł za 1 TB pojemności jest nader atrakcyjna.

Zalety:

 • Kości pamięci Kioxia BiCS4 3D NAND
 • Można zamontować własny radiator, ale jest także wersja z gotowym rozwiązaniem
 • Akceptowalne temperatury pracy
 • Wysoki współczynniki MTBF
 • 5 lat gwarancji

Wady:

 • Problemy z kontrolerem lub pamięcią podręczną podczas kopiowania 50 GB pliku
 • Radiator uniemożliwia montaż w części płyt głównych oraz laptopach

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Plextor.

Plextor M9P Plus 1 TB - testy dysku SSD na kościach BiCS4 3D NAND 1

Plextor M9P Plus 1 TB - testy dysku SSD na kościach BiCS4 3D NAND 2

Plextor M9P Plus 1 TB - testy dysku SSD na kościach BiCS4 3D NAND 3

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułKingston KC2500 – nowe dyski SSD ze sprzętowym szyfrowaniem danych
Następny artykułRyzen 3 3100, czyli nowy procesor na architekturze Zen 2
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.