fbpx
Strona głównaPcMod.plNewsyCyberprzestępcy wykorzystują najpopularniejsze platformy gier do przejmowania kont

Cyberprzestępcy wykorzystują najpopularniejsze platformy gier do przejmowania kont

Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują najpopularniejsze platformy gier. Chodzi mianowicie o Steam, Origin, Uplay, czy GOG Galaxy. Często ofiarą padają nieświadomi niczego użytkownicy, którzy podają cenne dane, pobierają złośliwe oprogramowanie lub tracą wartościowe przedmioty. Specjaliści z firmy Fortinet przyjrzeli się kilku przykładom takich ataków.

Phishing na Originie

Jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzania danych jest tzw. „phishing”. Metoda polega na podszywaniu się cyberprzestępcy pod określone osoby bądź usługi. Do tego typu czynności często wykorzystywane są wiadomości e-mail oraz fałszywe strony imitujące popularne serwisy. Dlatego podczas logowania się na swoje konta należy zawsze sprawdzać, czy w pasku adresu na pewno znajduje się prawdziwy adres. Warto również zwrócić uwagę, czy posiadamy szyfrowane połączenie.

Phishingowa strona podszywająca się pod Origin
Phishingowa strona podszywająca się pod Origin

Cyberprzestępcy działają na Steamie

Czujność muszą zachowywać także gracze korzystający z platformy Steam. Jej użytkownicy co pewien czas otrzymują fałszywe wiadomości e-mail lub komunikaty na czacie, które rzekomo pochodzą od zespołu Steam. Tak naprawdę mają one na celu wyłudzenie danych lub nakłonienie do pobrania szkodliwego oprogramowania.

Na forach dla graczy znalazło się wiele ostrzeżeń dotyczących tego problemu. Jak pisali użytkownicy, aby przekonać do kliknięcia szkodliwego adresu URL, hakerzy stosują najczęściej następujące taktyki:

  • informowanie, że pod danym adresem znajduje się zdjęcie lub film przedstawiające ofiarę bądź zawierające coś szokującego lub zabawnego;
  • próba o dodanie „przyjaciela” do konta użytkownika;
  • przedstawienie fałszywej oferty handlowej.

Steam Stealer

Przykładem złośliwego oprogramowania wykorzystującego platformę Steam jest tzw. Steam Stealer. Użytkownicy, którzy zostali przez niego zaatakowani, widzieli taki fałszywy komunikat:

Steam Stealer

Steam Guard wykrył podejrzane logowanie i próbę zawarcia transakcji z tego konta.
W celu ochrony Twojego konta i przedmiotów zablokujemy je na 3 dni za pomocą systemu Escrow.
Musisz zaakceptować zablokowane przedmioty Twoim mobilnym tokenem uwierzytelniającym w sekcji „Potwierdzenia”.
W innym przypadku Steam nie odpowiada za Twoje konto, które zostanie zablokowane na 30 dni z powodu naszych reguł bezpieczeństwa.

Jak się przed tym bronić?

By lepiej zabezpieczyć swoje konto na platformie Origin czy też Steamie, zdecydowanie warto jest włączyć funkcję weryfikacji logowania z nowych urządzeń. Wówczas do skutecznego zalogowania się konieczne będzie podanie kodu, który można otrzymać e-mailem, poprzez aplikację uwierzytelniającą lub SMS (do wyboru w zależności od danej platformy). Jedną ze skutecznych metod ochrony konta Steam jest uruchomienie Steam Guarda, czyli weryfikacji dwuetapowej (token jest wbudowany w mobilną aplikację Steam).

Inną podstawową metodą jest zainstalowanie i aktualizowanie odpowiedniego oprogramowania chroniącego. Należy jednak pamiętać, że oprogramowanie to nie wszystko! Wiele zależy od samych użytkowników, którzy powinni być ostrożni wobec podejrzanych linków i dziwnych treści, nawet w przypadku, kiedy są otrzymywane od znajomych – oni mogli już wcześniej paść ofiarą cyberprzestępcy.

Należy też zawsze sprawdzać, czy strona, z którą się łączymy, jest zabezpieczona. Warto również co pewien czas skanować komputer oprogramowaniem nie tylko anty-malware ale też anty-spyware, które wykrywa programy szpiegujące.

Z kolei hasło do platformy powinno zawierać kombinację małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych – jest to zresztą coraz częściej stawiany wymóg. Nie należy go nikomu udostępniać! Administratorzy platform nigdy nie będą Cię o nie pytać – hasło powinieneś znać tylko Ty. Hasło powinno być unikatowe. Nie należy powtarzać haseł wykorzystywanych np. w mediach społecznościowych albo do konta pocztowego.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać