Strona głównaPcMod.plArtykułyJak zmniejszyć zużycie RAMu przez Steam z 400 MB do 60 MB?

Jak zmniejszyć zużycie RAMu przez Steam z 400 MB do 60 MB?

Klient Steam to bardzo popularna platforma do kupowania gier. Swoją popularność zdobyła wiele lat temu, kiedy to Valve rozpoczęło dodawanie sklepu z grami innymi niż swoje własne. Cały proces de facto trwał długo, bo od 2003 do 2010 roku, kiedy to aplikacja uzyskała przyzwoity wygląd, sklep oraz wbudowaną przeglądarkę. I tutaj zaczyna się cała kwestia zużycia pamięci.

Steam

Steam, podobnie jak wiele innych nowoczesnych aplikacji, ma wbudowaną przeglądarkę internetową. Nosi ona nazwę – Steam Client WebHelper. Kiedy uruchamiamy naszą aplikację, w tle odpala się wiele procesów, które odpowiadają za poprawne działanie wszystkich wbudowanych funkcji. Łącznie wszystkich procesów jest 8 sztuk, z czego 7 to wspomniana wcześniej przeglądarka. Odpowiadają one za sklep, społeczności oraz bibliotekę gier.

Uruchamianie Steam bez przeglądarki

A co by było, jakbyśmy pozbyli się Steam Client WebHelper? Takowa opcja istnieje i jest dość prosta w wykonaniu. Dzięki kilku łatwym krokom, zamiast zużycia około 400 MB, zejdziemy do zaledwie 60 MB. Prawda, że ciekawe? Zatem do dzieła.

Zamykamy aplikację Steam, poprzez menu Steam -> Exit. Upewniamy się w Menedżerze zadań, że nie ma żadnego procesu powiązanego ze Steam.

Lokalizujemy plik steam.exe na komputerze. W przypadku 64-bitowego Windows 10 jest on domyślnie zainstalowany w katalogu C:\Program Files (x86)\Steam\steam.exe. Jeżeli podczas instalacji wybraliśmy inny dysk, to warto zapisać sobie tę ścieżkę.

Steam

Klikamy Windows+R i w otwartym oknie dialogowym, wklejamy poniższy wiersz:

"C:\Program Files (x86)\Steam\steam.exe" -no-browser +open steam://open/minigameslist

Steam

Klikamy Enter lub naciskamy OK.

Steam

Steam uruchomi się w trybie Small Mode bez żadnych komponentów przeglądarki internetowej. Służą do tego dwie opcje: -no-browser oraz open steam://open/minigameslist. Patrząc teraz w Menedżerze zadań, prawdopodobnie zobaczymy zużycie RAMu na poziomie 60 MB lub mniejszym.

Steam

Co działa bez przeglądarki, a co nie?

We większości przypadków tryb Small Mode pozwala na bezproblemowe przeglądanie biblioteki gier, instalowanie nowych tytułów, a także ich uruchamianie. Mamy także dostęp do wszystkich normalnych ustawień Steam. Można nawet używać Steam w trybie offline.

Powrót do standardowych ustawień

Jeżeli chcemy wrócić do domyślnego trybu Steam, wystarczy zamknąć aplikację poprzez menu Steam -> Exit, a następnie uruchomić ponownie.

Utworzenie skrótu dla Steam bez przeglądarki

Jest to chyba najlepsze wyjście, aby móc otwierać Steam zarówno w trybie z przeglądarką, jak i bez. Do tego nie będzie konieczne wykonywanie kroków z otwieraniem okna plus wklejaniem polecenia.

Jakie kroki trzeba wykonać:

  1. Tworzymy nowy skrót na pulpicie lub w innym miejscu.
  2. Klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę i wybieramy “Właściwości”.
  3. W polu Element docelowy na samym końcu po spacji wklejamy poniższy tekst:
  4. -no-browser +open steam://open/minigameslist
  5. W przypadku domyślnej instalacji powinno to wyglądać tak:
  6. "C:\Program Files (x86)\Steam\steam.exe" -no-browser +open steam://open/minigameslist
  7. Klikamy OK i gotowe.

Steam

Od teraz mamy gotowy skrót, który uruchomi Steam w minimalistycznej wersji.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
2
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

Warto przeczytać