fbpx
Strona głównaPcMod.plNewsyASRock Z690M-ITX/ax - płyta mini-ITX pod Alder Lake-S

ASRock Z690M-ITX/ax – płyta mini-ITX pod Alder Lake-S

ASRock wprowadził do sprzedaży płytę główną ASRock Z690M-ITX/ax. Jest to topowy model, oparty na chipsecie Z690 z gniazdem LGA 1700. Obsługiwane są procesory Intel Alder Lake-S, co umożliwia zbudowanie mocnej maszyny do profesjonalnej pracy oraz grania.

Sekcja zasilania i inne technologie

Płyta główna ASRock Z690M-ITX/ax wyposażona została w 8-fazową sekcję zasilania. Składa się z solidnych komponentów i zapewnia płynny przesył mocy do procesora. Producent zamontował dławiki o mocy 50A Klasy Premium, które saturują odpowiednio napięcie, dostarczając stabilne i wzmocnione zasilanie Vcore do płyty głównej.

ASRock Z690M-ITX/ax

Konstrukcja Dr.MOS jest zoptymalizowana pod kątem monitorowania prądu i temperatury każdej z faz, dzięki czemu dostarcza bardziej płynne i czyste zasilanie do procesora, zwiększając jego wydajność i możliwości OC.

8-warstwowa płytka PCB zapewnia stabilne przesyłanie zasilania, co przekłada się na dobrą wydajność energetyczną. Skorzytają na tym zarówno overclockerzy, gamerzy jak i entuzjaści komputerowi.

Pamięci RAM, PCI Express 5.0 i pamięci masowe

Płyta główna ASRock Z690M-ITX/ax otrzymała dwa sloty na pamięci RAM. Zamontowane pamięci mogą pracować z maksymalną częstotliwością 5000 MHz (OC). Użytkownik może umieścić do 64 GB w dwóch kościach łącznie.

Płyta główna otrzymała slot PCI Express 5.0 ze specjalnym montażem typu SMT. Sposób ten poprawia przesyłanie sygnałów oraz wzmacnia ich stabilność przy wysokiej prędkości. Standard PCI Express 5.0 pozwala osiągnąć przepustowość na poziomie 128 GB/s.

ASRock Z690M-ITX/ax

Użytkownicy mogą również zamontować do dwóch urządzeń pamięci masowej w standardzie M.2 na złączu PCI Express 4.0. Oba umieszczono pod specjalnym typem chłodzenia na górze płyty.

Inne udogodnienia

Producent nie zapomniał o fanach multimediów. Na pokładzie ASRock Z690M-ITX/ax zamontowano system Nahimic Audio z kodekiem Realtek ALC1220.

Nie zapomniano również o podświetleniu RGB. Na płycie głównej zostały zintegrowane headery RGB oraz adresowalny header RGB, które pozwalają na montaż kompatybilnych urządzeń LED. Użytkownicy mają również możliwość synchronizacji certyfikowanych urządzeń Polychrome Sync RGB dla stworzenia unikatowych efektów podświetlenia.

ASRock Z690M-ITX/ax

Jeżeli chodzi o Internet, to producent przygotował ciekawe rozwiązania. Pierwsze z nich to kontroler Dragon 2.5G Ethernet z chipsetem RTL8125BG. Drugie to gigabitowe rozwiązanie Intel I219V. Trzeba natomiast to moduł Wi-Fi 6E.

Tylne porty

Na tylnym panelu ASRock Z690M-ITX/ax znajdziemy: Display Port 1.4, HDMI, 4 x USB 3.2 Gen2 Typu A, USB 3.2 Typu C, 2 x USB 2.0 Typu A, 2x RJ-45 LAN, przycisk BIOS Flashback Button oraz złącza HD Audio.

ASRock Z690M-ITX/ax

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

Warto przeczytać