Dzięki uprzejmości firmy SilverStone do naszej redakcji trafiło chłodzenie SST-NT06-PRO. Należy ono do serii Nitrogon i zostało zaprojektowany z myślą o obudowach z małą ilością miejsca. Jako, że nasz portal uwielbia format mini-ITX, to w sam raz powinno sprawdzić się w naszych zastosowaniach.

Wygląd

Chłodzenie dotarło do nas w kartonowym pudełku. Producent dobrze zabezpieczył całość specjalnymi piankami oraz folią ochronną.

SilverStone SST-NT06-PRO

W środku prócz chłodzenia, znajduje się pełen zestaw montażowy z instrukcją.

Na samej górze znajduje się radiator o wymiarach 140 x  139 mm, który posiada szereg cienkich finów. Ich zadaniem jest rozpraszanie ciepła, które jest przekazywane przez 6 rurek. Biegną one od podstawy, która posiada niewielkie rozmiary.  Jest ona dobrze wypolerowana i posiada idealną powierzchnię stykową z procesorem.

Wysokość całego chłodzenia to jedynie 82 mm i bez problemów wejdzie w takie obudowy, jak Cougar QBX czy SilverStone SST-SG13B.

Do chłodzenia załączono 120 mm wentylator o obrotach w przedziale 1000 – 2200 na minutę.

Można go zamontować zarówno na górze, jak i na dole. Oczywiście sposób montażu wpłynie na to, jak powietrze będzie pobierane i wyrzucane.

Postaramy się to sprawdzić w naszych testach.

Platforma testowa

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i5 LGA 1155Intel Core i5-2400 PcMod.pl
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Sapphire R7 240 Low Profile - chlodzenieSapphire Radeon R7 240 Low Profile Sapphire
Karta graficzna ZotacGeForceGTXGBAMP!EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSeagate Barracuda PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Montaż

Montowanie chłodzenia zajęło nam około godziny czasu. Było to związane z tym, że przy naszej obudowie musieliśmy wyjąć wszystkie podzespoły. Dopiero wtedy dało się normalnie przykręcić całe chłodzenie do płyty głównej.

SilverStone SST-NT06-PRO - w obudowie

Dodamy już tutaj, że domyślny wentylator dołączany do zestawu, jest za gruby, aby umieścić go od dołu radiatora. Stykał się bezpośrednio z radiatorem na sekcji zasilania oraz pamięciami RAM. Można zamiast niego dokupić sobie np. taki model i wtedy nie będzie z tym problemów. Dlatego musieliśmy odpuścić testy z powietrzem wyrzucanym na zewnątrz obudowy i zostawić tylko nawiew w kierunku płyty głównej.

Benchmarki

Do testów SilverStone SST-NT06-PRO wykorzystaliśmy obudowę Cougar QBX. Jako benchmarków użyliśmy OCCT – CPU: Linpack i Blender – Blenchmark. Chcieliśmy tym samym pokazać, jak chłodzenie zareaguje pod maksymalnym obciążeniem oraz w czasie renderingu.

OCCT – CPU: Linpack

OCCT 1.9.59 – CPU: Linpack uruchomiliśmy po około 30 minutach od startu komputera. Test trwał 20 minut, a poniższych zrzut ekranu pokazuje startowe ustawienia.

Core i5-2400
SilverStone SST-NT06-PRO - OCCT: Linpack

Core i7-3770
SilverStone SST-NT06-PRO - OCCT: Linpack

Blender: Blenchmark

W przypadku Blendera był to Blenchmark 1.0.7, czyli najnowsza wersja ze strony producenta. Temperaturę mierzyliśmy przy użyciu aplikacji MSI Afterburner.

Core i5-2400
SilverStone SST-NT06-PRO - Blender: Blenchmark

Core i7-3770
SilverStone SST-NT06-PRO - Blender: Blenchmark

Podsumowanie

Czas na podsumowanie. Chłodzenie SST-NT06-PRO, które otrzymaliśmy od SilverStone idealnie wpasowuje się w nasz styl mini-ITX. Podczas testów spisało się rewelacyjnie, utrzymując niskie temperatury, nawet pod dużym obciążeniem. Jak widać na dodatkowych wykresach temperatur, powietrze wewnątrz również nie było na zbyt wysokim poziomie.

SilverStone SST-NT06-PRO - Temperatury w obudowie

Kultura pracy również była odpowiednia, aczkolwiek zastosowanie programu od firmy MSI do regulacji obrotów wentylatora poprawiło ją jeszcze bardziej. Jedyne momenty, kiedy wentylator chodzi na pełnych obrotach i mocno hałasuje, to jest uruchamianie komputera.

Zalety:

  • Duża powierzchnia rozpraszania ciepła
  • Sztywna konstrukcja finów oraz rurek cieplnych
  • Dobrze przylegający spód do procesora
  • Dobre temperatury w spoczynku i pod obciążeniem
  • Opcja montażu wentylatora na górze lub spodzie radiatora
  • Cicha praca wentylatora, zarówno w spoczynku jak i podczas obciążenia
  • Chłodzenie podzespołów na płycie głównej

Wady:

  • Problematyczny montaż całego chłodzenia dla osób początkujących. Trzeba wyjmować sporo podzespołów przy małych obudowach mini-ITX
  • Utrudniony montaż wentylatora od spodu radiatora. Za gruby profil. Trzeba użyć niskoprofilowego wentylatora.

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy firmom ProLine.pl oraz SilverStone.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułAsus prezentuje karty Asus Radeon RX 550 2G i Asus Radeon RX 550 4G
Następny artykułPolski oddział AMD przez przypadek ujawnia premierę kart Radeon RX Vega
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.