Firma SanDisk użyczyła nam do testów dysk SSD – SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB o pojemności 1 TB. Model ten należy do średniej półki wydajnościowej w ofercie konsumenckiej firmy Western Digital. Został on zbudowany w oparciu kości 3D NAND i jest przeznaczony do zaawansowanych zastosowań, takich jak gry komputerowe, odtwarzanie multimediów w jakości HD lub obsługa oprogramowania do tworzenia treści. Dyski z tej serii mają maksymalną pojemność 2 TB oraz dobrą wydajność na złączu SATA 6 Gb/s. Zaletami tej wersji są również 3 letnia gwarancja producenta, możliwość zapisania 400 TB danych.

Osoby nie zaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk przyjechał do nas w takim oto opakowaniu:

SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB

Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości czarnego, matowego aluminium. Dysk jest bardzo lekki i waży zaledwie 53 gramy.

SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB

Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar około 931,51 GB.

SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodram 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy SanDisk Ultra 3D SSD 1 TBSanDisk Ultra 3D SSD 1 TB SanDisk logo
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark 1.9.59 to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.

SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.

SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.

SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.

SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.

SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7-zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.

SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy obraz systemu Windows 10 oraz instalujemy program LibreOffice.

SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB

Wszystko zależy tak naprawdę od szybkości kopiowania obrazu systemu Windows 10, które to testy przeprowadziliśmy wcześniej. Prędkość ta ma diametralny wpływ przy wykonywaniu kilku operacji.

Podsumowanie testów SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB

Dysk SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB to bardzo ciekawe rozwiązanie od firmy SanDisk. Prócz niskiej wagi, dobrej obudowie oraz dużej pojemności, oferuje także przyzwoite transfery. Jak spojrzymy na wykresy to dorównuje ADATA SU900 256 GB, czy WD Blue 3D NAND SSD 1 TB. Pierwszego ciężko jest dostać w Polsce o takiej pojemności, natomiast drugi jest dostępny bez problemów.

Dysk 1 TB jest obecnie dostępny w cenie między 1300 – 1400 zł. Musimy powiedzieć, że patrząc po wykresach wydaje się to lekko zawyżoną ceną. Szczególnie patrząc w kontekście modelu WD Blue 3D NAND SSD 1 TB, który mieliśmy okazję testować kilka tygodni temu. Ceny wersji o mniejszych pojemnościach również są droższe.

Producent nie chwali się niestety zamontowanymi kośćmi. Wiemy, że są to 3D i być może MLC. Wszak oferowana wydajność na to wskazuje. Bufor podręczny również posiada dobre parametry, ponieważ prędkość ani razu nie spadła nam poniżej 175 MB/s.

Producent oferuje 3 lata, aczkolwiek w tej cenie powinno być oferowane aż 5 lat. Wtedy można by było pomyśleć nad jego kupnem.

Zalety:

  • Przyzwoite transfery podczas kopiowania plików
  • Dobrej jakości obudowa
  • Bardzo mała waga
  • Duża pojemność
  • Kości pamięci 3D NAND
  • 3 lata gwarancji

Wady:

  • Cena mogłaby być nieco niższa

Serdecznie dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy SanDisk za wypożyczenie dysku.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułSquare Enix udostępniło demo FINAL FANTASY XV WINDOWS EDITION
Następny artykułPłyty główne z nowymi chipsetami Intela przyłapane w ofercie azjatyckich sklepów
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.