Tuż przed świętami trafił do nas na testy dysk SSD marki Transcend SSD220S o oznaczeniu TS480GSSD220S. Jako, że jest to okres świąt i wiele osób chce sobie sprawić prezenty, postanowiliśmy sprawdzić czy model z serii SSD220, zbudowanych na kościach TLC spełnia odpowiednie kryteria.

Ostatnimi czasy rynek SSD zamiast tanieć to drożeje. Oczywiście w Polsce ma to związek z niskim kursem złotówki, ale również ze zwiększonymi zamówieniami na pamięci półprzewodnikowe. Widać zatem, że popyt na nie jest większy, niż fabryki są w stanie wyprodukować.

Osoby nie zaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk przyjechał do nas w takim oto opakowaniu razem z zawartością:

Transcend SSD220S

Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości srebrnej, matowej stali. Nasza odmiana posiada na końcu literkę S, co oznacza według opisu na stronie, że dysk posiada aluminiową obudowę. Modele bez tego znacznika są wykonane z dobrej jakości plastiku. Dysk jest bardzo lekki i waży zaledwie 63 gramy.

Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar około 448 GB. Uruchomienie programu AS SSD Benchmark ukazuje nam informację o producencie kości – jest nią firma Transced. Wersja firmware to O1225G.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i5 LGA 1155Intel Core i5-2400 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Sapphire R7 240 Low Profile - chlodzenieSapphire Radeon R7 240 Low Profile Sapphire
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 6 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Transcend SSD370STranscend SSD220S Transcend
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz CorsairCorsair CX600 600W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 1 Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 2 Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 3 Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 4 Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 5 Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 6 Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 7 Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 8 Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 9 Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 10

Przenoszenie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.

Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 11

Pierwszy test ukazał dużą wadę dysku. Mianowicie bardzo wolny transfer dużych plików. Prędkość spadała do 65 MB/s.

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.

Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 12

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.

Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 13

Tutaj niestety, ale się zawiedliśmy bardzo. O ile przez pierwsze 10 sekund transfer oscylował w okolicach 200 MB/s, to potem spadał do 65 MB/s i tak do samego końca. Jak widać na wykresie, dysk miał 2.5 raza dłuższy czas kopiowania.

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.

Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 14

W tym przypadku obserwowaliśmy dziwne anomalie. Raz potrafiło przejść w miarę normalnym czasie. W innym operacja rozpakowania trwała znacznie dłużej.

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.

Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 15

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.

Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 16

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy obraz systemu Windows 10 oraz instalujemy program LibreOffice.
Transcend SSD220S - testy dysku SSD na kościach TLC 17

Wszystko zależy tak naprawdę od szybkości kopiowania plików na dysk, które to testy przeprowadziliśmy wcześniej. Prędkość ta ma diametralny wpływ przy wykonywaniu kilku operacji.

Podsumowanie

Nasze testy dobiegły końca przed samą gwiazdką. Dysk Transcend SSD220S był wykorzystywany w naszej codziennej pracy przy komputerze. Czynności było sporo, od prostego przeglądania Internetu, przez kopiowanie plików, instalacja oprogramowania, a kończąc na graniu. Niestety, ale w paru miejscach srogo się zawiedliśmy.

Już przy pierwszych testach kopiowania zauważyliśmy dziwne anomalie. Dalsze wnikliwe poszukiwania takiego stanu rzeczy, ujawniły pewien problem. Otóż dyski SSD posiadają swojego rodzaju pamięć podręczną. Jest ona różna, w zależności od producenta. O ile przy małych plikach i niewielkiej ilości danych wszystko działa, jak należy. To przy dużych plikach i ogromnej ilości danych się po prostu zapycha. Jest to chyba najlogiczniejsze wytłumaczenie tego.

Bardzo ciekawe okazało się oprogramowanie SSD Scope, które możemy pobrać ze strony producenta. Pozwala ono na włączanie i wyłączanie funkcji TRIM, skan dysku w poszukiwaniu błędów, całkowite czyszczenie dysku, aktualizację firmware oraz klonowanie systemu.

Jeżeli przyrównanym go do modelu Transcend SSD370S, to wypada nadzwyczaj słabo. Ciężko nie odnieść wrażenia, że dysk ma ledwo kilka zalet. A jedna z najważniejszych jego cech, czyli szybkość kopiowania dużej ilości danych, daje się ostro we znaki.

Zalety:

  • Dobry odczyt i zapis sekwencyjny
  • Dobrej jakości obudowa
  • Bardzo mała waga
  • Duża pojemność
  • Kontroler Transcend
  • Oprogramowanie SSD Scope do zarządzania dyskiem

Wady:

  • Słaby wynik odczytu dla próbki 4K, w stosunku do zapisu
  • Bardzo mała prędkość podczas kopiowania plików
  • Synchroniczne pamięci TLC
  • Wysoka cena

Serdecznie dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Transcend za wypożyczenie dysku.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułDelock 62701 – panel przedni ze złączami USB 2.0 i USB 3.0
Następny artykułSerious Sam VR: The First Encounter dostępne w Steam Early Access
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

2 KOMENTARZE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.