Do naszej redakcji trafił niewielki serwer NAS firmy QNAP model TS-231P. Ta dwu-wnękowa jednostka idealnie sprawdzi się w biurze, małej firmie lub w domu. To właśnie temu ostatniemu zastosowaniu przyjrzymy się dzisiaj.

QNAPOpis urządzenia

Nasz NAS jest stosunkowo niewielki. Wymiary 169 x 102 x 219 mm sprawiają, że idealnie wpasuje się w każde wolne miejsce na biurku, pod TV lub obok komputera. Serwer napędza 2-rdzeniowy procesor Alpine AL-212 o taktowaniu 1.7 GHz. Ma on do dyspozycji 1 GB pamięci RAM DDR3 oraz 512 MB pamięci flash. Każda z kieszeni posiada złącze na dyski 3,5″ lub 2,5″ SATA 6 Gb/s z obsługą Hot-swap. Za komunikację odpowiadają dwa porty RJ45 GbE oraz 3 porty USB 3.0 – 1 z przodu i 2 z tyłu. Cały sprzęt razem z dyskami ważył około 2,4 kg. W pudle poza serwerem znaleźliśmy dwa kable Ethernet, komplet śrubek montażowych, zasilacz oraz instrukcję.

Według producenta NAS obsługuje dyski nawet o pojemności 12 TB każdy. Do portów USB możemy podpiąć zewnętrzne nośniki pamięci (pendrive, dyski przenośne), karty WiFi, adapter Bluetooth, drukarkę a nawet UPSy, routery UPnP oraz głośniki lub karty dźwiękowe. Wcześniej jednak zalecamy sprawdzić listę kompatybilnego sprzętu na stronie producenta.

Dzięki różnego rodzaju aplikacjom jesteśmy wstanie przekształcić serwer NAS w prawdziwe centrum zarządzania. Może on służyć między innymi jako serwer wydruku, serwer DLNA do odtwarzania multimediów, jako automatyczny backup plików, prywatna chmura, centrum zarządzania kontami e-mail, centrum pobierania. Funkcji jest naprawdę bardzo dużo – szerzej zostały opisane na tej stronie.

Funkcjonalność

Tyle słowem wstępu. Teraz przyjrzyjmy się z czym przeciętnemu domowemu użytkownikowi komputera przyjdzie się zmierzyć przy konfiguracji i użytkowaniu urządzenia. Po podłączeniu do sieci czekamy na rozruch. Trwa on od 3 do 5 minut. Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji QNAP Qfinder Pro urządzenie zostanie wykryte i będzie można się zalogować.

Po zalogowaniu powita nas pulpit, gdzie znajdują się wszystkie podstawowe i potrzebne funkcje do konfiguracji urządzenia.

QNAP TS-231P

Sam interfejs jest bardzo przejrzysty, domyślny i łatwy w obsłudze. Panel sterownia posiada masę funkcji pozwalających na całkowitą personalizację urządzenia. Większość pozycji w menu posiada rozbudowane opisy, które początkującym użytkownikom bardzo pomogą w konfiguracji.

Do konfiguracji dysków twardych służy praktycznie jedna zakładka. To w niej możemy ustawić tryb pracy dysku – RAID 0, 1 lub JOB, sprawdzić ilość wolnego miejsca oraz stan dysków twardych i macierzy.

QNAP TS-231P - Panel sterowania

Aplikacja AppCenter pozwala nam uzbroić nasz serwer NAS w masę dodatków. Dodatkowe aplikacje pozwalają nam uruchomić między innymi serwer DLNA, serwis do pobierania Torrentów, usługi działające w chmurze oraz masę serwisów multimedialnych.

Przetestowany serwis do pobierania torrentów działa stabilnie i szybko. Obsługa i pierwsza konfiguracja programu jest banalnie prosta.

Wydajność w pracy na plikach

Gdy już wszystko jest skonfigurowane można przejść do uploadu plików, które chcemy zachować. Dyski w pierwszym teście były skonfigurowane w trybie RAID 1. Ten poziom macierzy RAID to tak zwany mirroring. Polega on na replikacji plików, przy czym pojemność macierzy RAID zależy od pojemności najmniejszego nośnika.

Przeciętny użytkownik na takim urządzeniu będzie trzymał zdjęcia, filmy no i pewnie muzykę. Skupmy się na razie na zdjęciach. Paczka wrzucanych do testu zdjęć to ponad 16 tysięcy plików w 151 folderach o łącznym rozmiarze 2,6 GB.

QNAP TS-231P - Pliki

Przepustowość sieci LAN, w którą wpięty był NAS to 1 Gb/s. Po pytaniu co zrobić z ewentualnymi plikami o tej samej nazwie oraz informacji, że program policzył pierwsze 10 tysięcy plików, a dalsze liczenie może obciążyć dodatkowo urządzenie, rozpoczęło się kopiowanie.

QNAP TS-231P - Pliki

Z biegiem czasu transfer szedł w górę. Tu jednak pojawiły się pewne rozbieżności. Gdy transfer w oknie “Zadania” dobił do ponad 3 MB/s, fizyczne wykorzystanie sieci pokazywało skromne 600 KB/s albo i mniej. Niestety realny transfer to ten niższy, ponieważ zadeklarowane 12 minut czasu do ukończenia kopiowana było najdłuższymi jakie do tej pory przeżyłem.

Kopiowanie dużych plików przebiegało znaczenie sprawniej. Paczka obrazów Windows 10 to 13,7 GB w 3 plikach. Wartości transferu na poziomie 85 MB/s to jest to. Jednak i tutaj nie obyło się bez rozbieżności w wartościach – okno “Zadania” znowu zawyżało nieco wyniki.

Następnie przyszła zmiana konfiguracji dysków na macierz RAID 0. Ten poziom RAID potocznie zwany stripingiem, sprawia że dysk logiczny jest iloczynem pojemności najmniejszego dysku w macierzy. Pozwala to znacznie przyspieszyć operacje zapisu/odczytu, ponieważ pliki rozrzucane są po wielu dyskach. To właśnie ta zaleta macierzy RAID 0 dawała nam nadzieję na wzrost transferu przy uploadzie zdjęć. Z punktu widzenia bezpieczeństwa RAID 0 jest mniej bezpieczny od macierzy RAID 1.

QNAP TS-231P - Zarządzanie dyskami

Niestety, różnicy w kopiowaniu zarówno zdjęć jak i dużych plików nie było praktycznie żadnej. To samo dotyczy rozbieżności w danych dotyczących szybkości transferu.

Zdecydowanie szybciej odbywa się kopiowanie małych plików przez program Double Commander. Stały transfer na poziomie 4 MB/s to osiem razy szybciej niż przez wbudowane oprogramowanie serwera. Transfer dużych plików jest praktycznie taki sam.

Podsumowanie

Dzisiejszy rynek urządzeń NAS jest bardzo duży. To już nie tylko urządzenia do archiwizacji i backupu danych. Producenci starają się zachęcić użytkownika dobrym designem urządzenia, prostotą konfiguracji i mnogością wbudowanych oraz dodatkowych funkcji.

Nie inaczej jest w tym przypadku. Prosta konfiguracja sprawia, że każdy użytkownik, który choć trochę korzysta z komputera da sobie radę z konfiguracja tego urządzenia. Przejrzyste i intuicyjne menu ułatwia korzystanie. Rozbudowane opisy poszczególnych funkcji potrafią rozwiać wszelkie wątpliwości w czasie użytkowania. Ilość aplikacji rozbudowujących funkcje urządzenia jest ogromna. Sam system operacyjny QTS jest stabilny, jednak nie pozbawiony wad. Aplikacje działają płynnie, choć czasami jakby ociężale – czasem zastanawialiśmy się czy kliknęliśmy daną funkcję czy nie.

Czas pierwszego uruchomienia urządzenia trwał dość długo – to zrozumiałe ponieważ wszystko musiało zostać uruchomione i wstępnie skonfigurowane. Niestety kolejne testy rozruchu nadal trwały jak dla nas za długo – nawet do 6 minut. Niezrozumiały jest prawie 5-minutowy czas zamykania serwera. Za pierwszym razem myśleliśmy, że urządzenie się zawiesiło, ponieważ na stronie logowania cały czas widniał napis “Zamykanie”.

Urządzenie raczej należy do oszczędnych. W trybie spoczynku NAS nie pobierał więcej niż 9 W a przy pełnym obciążeniu pobór prądu nie przekroczył 20 W.

Zalety:

  • Ładny wygląd obudowy
  • Proste i szybkie wyjmowanie dysków
  • Prosta konfiguracja
  • Łatwy i przejrzysty interfejs
  • Duża ilość aplikacji do instalowania
  • Obsługa dysków do 12 TB
  • Niski pobór mocy w spoczynku oraz podczas pracy

Wady:

  • Długi czas uruchamiania i zamykania się serwera
  • Wolne kopiowanie małych plików przez dedykowaną aplikację QNAPa

Za wypożyczenie QNAP TS-231P dziękujemy polskiemu oddziałowi QNAP.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułTrust Gaming wprowadza słuchawki GXT 344 Creon i GXT 354 Creon
Następny artykułProject CARS 2 wzbogacił się o oficjalną wersję demonstracyjną